zeytinyagli.gen.tr https://www.zeytinyagli.gen.tr Zeytinyağı, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, zeytinyagli.gen.tr Fri, 01 Apr 2016 00:00:00 +0000 Fri, 17 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Çörek Otu Yağı Ve Zeytinyağı Karışımı https://www.zeytinyagli.gen.tr/corek-otu-yagi-ve-zeytinyagi-karisimi.html Sun, 14 Oct 2018 11:11:51 +0000 Çörek Otu Yağı Ve Zeytinyağı Karışımı, bu iki mucizevi yağ hemen herkes tarafından kullanılan en sağlıklı yağ çeşitlerinin içerisinde yer almaktadır. İster çörek otunu ve zeytin yağını ayrı olarak kullanın, istesen Çörek Otu Yağı Ve Zeytinyağı Karışımı, bu iki mucizevi yağ hemen herkes tarafından kullanılan en sağlıklı yağ çeşitlerinin içerisinde yer almaktadır. İster çörek otunu ve zeytin yağını ayrı olarak kullanın, isteseniz de bu iki yağı bir araya karıştırarak kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı ile zeytinyağı karışımını özellikle yüz bölgesine, ve saç bakımı için maske olarak rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çörek otu yağı zeytinyağı karışımının faydaları arasında en önemli olan etkisi yüz bölgesindeki mantar, virüs ve mikrop öldürücü etkisinin var olmasıdır. Çörek otu yağı özellikle kanser hastalıklarına karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımını içtiğiniz zaman sindirim sorununuz varsa ortadan kalkar ve hazmı kolaylaştırır. Zeytinyağının en etkili yönü cilde kullanıldığında yaşlanmayı önler, doğal bir cilt nemlendiricisi olmasının yanı sıra ciltteki ölü hücreleri ve bakterileri temizlemektedir. Çörek otu yağı zeytinyağı karışımı saça maske olarak uygulandığında doğal bir canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç dökülmesini önlerken, kuru saçları nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle saçların daha havalı ve güzel bir görünüme kavuşmasında çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımı en etkili olan doğal maskelerden bir tanesidir. 

Çörek otu Yağı Ve Zeytinyağı Karışımının Cilt İçin Faydaları, 

Bu karışımı her gün düzenli olarak akşamları yatmadan önce hafif dairesel masaj yaparak uygulayın. Özellikle alın bölgesinde meydana gelen ve kötü bir görünüme sahip olan çizgilerden bir ay gibi kısa bir sürede kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca hemen her kadının ortak sorunu olan gözaltındaki morlukların giderilerek ışıl ışıl görünmesine yardımcı olmaktadır. Çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımı her türdeki cilt tipi için rahatlıkla kullanılabilir. Ardından saf sabun ile yüzünüzü yıkayarak durulayın. Ardından yumuşak bir havlu ile yüzünüze hafif dokunuşlar uygulayarak kurulayabilirsiniz. Çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımını özellikle yüzünüze uygularken yaptığınız masaj mutlaka yukarıya doğru yapılmalıdır. Çene hizasından masaja başlayarak gözünüzün hizasına kadar gerdirerek yapmalısınız. Ayrıca bu germe hareketini yaparken kaşların yukarıya doğru kalkık olmalıdır. Çoğunlukla alın bölgesindeki çizgilerin giderilmesi için masaj kaş hizasından saç dibine kadar yukarıya gerdirerek yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu doğal mucize çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımını mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyoruz. 

Çörek Otu Yağı Ve Zeytinyağı Karışımı Saç Bakımı, 

Bu iki yağı karıştırdıktan sonra saç diplerinden başlayarak bütün saçınıza güzel bir şekilde sürdürerek yedirin. Yarım saat kadar saçınızda beklettikten sonra şampuan ile yıkayarak temizleyin. Çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımını saç bakım maskesi olarak uyguladığınızda saç dökülmesine ve kırılmasını engellemektedir. Ayrıca haftada bir defa çörek otu yağı ve zeytinyağı karışımını saçınıza uyguladığınızda parlak ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz. 
]]>
Zeytinyağı Bal Yumurta Saç Maskesi https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-bal-yumurta-sac-maskesi.html Mon, 15 Oct 2018 06:00:48 +0000 Zeytinyağı bal yumurta saç maskesi; Saç bakımı için bir kuaför salonuna gidip bakım yaptırmak seçenekler arasında olabilir. Ancak bu gibi bakımlar çok pahalı olmakta ve düzenli olarak her ay yaptırdığınızda aylık olarak b Zeytinyağı bal yumurta saç maskesi; Saç bakımı için bir kuaför salonuna gidip bakım yaptırmak seçenekler arasında olabilir. Ancak bu gibi bakımlar çok pahalı olmakta ve düzenli olarak her ay yaptırdığınızda aylık olarak bütçenizi zorlayabilir. Bütçe ayıramıyorsanız bu bakımlara, saç bakımından vazgeçmeniz gerekmiyor. Yumurta, zeytinyağı ve bal neredeyse her mutfakta bulunabilecek malzemelerdir. Bu malzemelerle nemlendirici ve onarıcı bakım maskeleri hazırlamanız mümkün olmaktadır. Maske özellikle hava koşulları, klor ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin saçlara verdiği zararların giderilmesi ve saç kurutma makinası ve saç maşası gibi şekillendirme aletlerinin saçlarda yaptığı yıpranmayı engellemek için oldukça etkilidir.

Zeytinyağı bal yumurta saç maskesi hazırlanışı: Zeytinyağı, bal ve yumurta maskesine ne kadar yumurta ve zeytinyağı koyacağınız, saçınızın uzunluğuna göre belirlemek gerekir. Orta uzunlukta saçlar için;
 • 1 yumurta 
 • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 çay kaşığı bal
 • İsterseniz saç derinizi derinlemesine temizlemek için 3-4 kaşık sirkede konulabilir.
Zeytinyağı bal yumurta saç maskesi uygulanışı:
Bir yumurta, 4-5 kaşık zeytinyağını iyice çırpın. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.İyice karıştırdıktan sonra balı ve isterseniz sirkeyi de ekleyip karıştırın. Hazırladığınız maskeyi kuru saçlarınıza geniş ağızlı bir tarak yardımı ile dipten uca doğru eşit miktarda sürün. Sürdükten sonra saç derinize masaj yapın. Bir bone takarak en az yarım saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanla yıkayarak çıkarabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız bu zeytinyağı bal yumurta saç maskesi 3-4 hafta içerisinde saçlarınızı yumuşatacak, saç köklerini güçlendirecek doğal bir parlaklık verecektir. Saç tellerinizin kalınlaştığını ve saçların hacim kazandığını görebilirsiniz. Ayrıca da saçlarda koparak dökülme azalacaktır. Yumurta sarısında bulunan yağ ve protein saçınızın nemlenmesine kuru, cansız saçlarınızın canlanmasına yardımcı olur.

Eğer saçlarınız kuru ve cansız ise maskenin içine sadece yumurta sarısı koyun. Kuru saçlara iyi gelecek olan özellikle yumurtanın sarısıdır. Yumurta sarısında bulunan yağ ve protein saçınızı nemlendirir ve besler. Çünkü yumurtanın beyazı saçları daha da kurutabilir. 
Eğer saçınız çok yağlı ise maskenin içine yumurta beyazı koyun. Çünkü yumurta sarısı saçınız için çok fazla gelecektir. Yumurtanın beyazı saçtaki istenmeyen yağı yok edecektir.


]]>
Saç Diplerine Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/sac-diplerine-zeytinyagi.html Mon, 15 Oct 2018 08:35:25 +0000 Saç diplerine zeytinyağı, uygulamanın yararlarını çoğu insan tarafından bilinmemekte. Zeytinyağını genellikle yemeklerde salatalarda ve kahvaltı masalarında görmeye aşılmış durumdayız oysaki zeytin yağının yararları sa Saç diplerine zeytinyağı, uygulamanın yararlarını çoğu insan tarafından bilinmemekte. Zeytinyağını genellikle yemeklerde salatalarda ve kahvaltı masalarında görmeye aşılmış durumdayız oysaki zeytin yağının yararları sadece yemeklerde değil aynı zamanda vücudumuzun çeşitli durumlarında doğu şekilde saç diplerine zeytinyağı uygulandığında insan vücuduna saymakla bitmeyen yararlar iyileştirmeler sağlamaktadır. Zeytinyağı saçlarda saymakla bitmeyen faydaları vardır. Nemlendirici güçlendirici olarak saç diplerine ve saça uygulandığında oldukça yarar sağlar. 

Kepeğe karşı etkilidir

Zeytinyağını duşa girmeden önce saç diplerine uygulanırsa saçınızdaki kepek oranı günden güne azalmaya başlayacaktır. Masaj yaparak uygulandığında saç derisini yumuşatır ve bu saçın ve kafa derisinin kepek üretme hızını düşürür eğer düzenli bir şekilde saçlara masajla saç diplerine zeytinyağı uygulanırsa kepek sorunu çözülecektir. 

Saç Kırılmalarını önler

Kış aylarında ve değişen hava şartlarınında ve bakımsızlıkta ortaya çıkan saç kırılma sorununun çözümü ise yine saç diplerine ve saçlara zeytin yağı sürmektir. Saçlarınızın yıpranmasını beklemeden her 25-26 günde bir duşa girmeden önce saç diplerine ve saç uçlarına zeytinyağı ile masaj yaparak sürmek saçı güçlendirip kırıkları azaltacaktır ve daha güçlü saçlar elde etmenizi kolaylaştırır. Saç kırıklarından korunmanın bir başka yolu ise dışarıdan eve gelindiğinde saç uçlarını zeytinyağına batırmaktır. 

Saçlarınızı daha dolgun ve parlak yapar

Saçlarınız daha dolgun ve parlak olması içinde saç diplerine zeytinyağı uygulanabilir. Günlük hayatta kullanılan şampuanlar çok fazla miktarda sülfat içerdiği için saçları zaman la kurutuyor. Saçların zamanla kuruması normaldir fakat bunun fazlası kötü sonuçlara yol açabilir bunu önlemek için haftada birkaç kere duşta saçınızı zeytin yağı ile yıkadıktan sonra şampuanla yıkayın. Bu sayede saçlarınız daha parlak ve daha dolgun gözükmesi sağlanacaktır. Saçları dolgun yapmanın bir diğer yöntemi ise zeytinyağını duşa girmeden önce saçlara ve saç diplerine uyguladıktan sonra kafanız bir bone geçirip yarım saat kadar bekleyin ardından ılık bir duş alın.  Bu uygulamada  saçlarınızda olumlu ekiler yapacaktır. Bu yöntemleri kullanarak saç bakım ürünlerinin içerdiği sülfattan kurtula bilir ve tamamen doğal ve insan vücudu için göz ardı edilmeyecek kadar fazla yararı olan zeytin yağını sadece yemeklerde değilde saçlarımızın bakımı için kullanmaya başlayabilirsiniz.
]]>
Zeytinyağı Bakımı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-bakimi.html Mon, 15 Oct 2018 17:57:42 +0000 Zeytinyağı Bakımı, Zeytinyağı mucizevi yararları sebebiyle yüz ve saç bakımında asırlardan beri yaygın bir şekilde kullanılır. Her ne kadar günümüzde pek çok kozmetik uzmanı zeytinyağının yüze sürülmesinin ve uy Zeytinyağı Bakımı, Zeytinyağı mucizevi yararları sebebiyle yüz ve saç bakımında asırlardan beri yaygın bir şekilde kullanılır. Her ne kadar günümüzde pek çok kozmetik uzmanı zeytinyağının yüze sürülmesinin ve uygulanması yönünde tavsiyelerde bulunsa da bunu zeytinyağının tek başına değil de maskesi şeklinde uygulanması daha yararlı olacaktır.  Öncelikle zeytinyağı bakımının yüz ve saç için ne kadar etkili olduğunu açıklayalım.

Zeytinyağı Bakımı Yüze ve Saça Yararları 
Zeytinyağı saç ve cildin ihtiyacı olan A ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir bitki yağı olup barındırdığı bu vitaminlerin cilt gençleştirici ve saçları güçlendirici etkileri bilimsel olarak ta biliniyor. Zeytinyağı bakımı yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve saç dökülmesinde yaygın olarak kullanılan B, D. K vitaminleri ile potasyum mineralini de barındırıyor. Zeytinyağı bakımı ayrıca cildin nem kaybını en aza indiren bir nem dengeleyici özelliğe de sahiptir. Cilt ve yüz gençleştirici etkisi hem cildi besleyen vitaminleri ve mineralleri barındırması hem de nemlendirici doğal krem özelliği olmalıdır.

Zeytinyağı Bakımı Maskesinin Yüze Uygulama Şekli
Zeytinyağı ilk olarak sabah-akşam cildi temizlemek için kullanılabilir. Bunun için ısıtılmış yarım litre su içine üç yemek kaşığı zeytinyağı koyulur ve bir pamukla suyun üzerindeki zeytinyağı pamuğa emdirilip cilde hafif sürülerek uygulanır. Şayet yağlı bir cildiniz varsa ve cildinizi zeytinyağı ile temizliyorsanız bu durumda cildinizi ılık su ile durulayın. Zeytinyağı bakımının cilt için diğer bir faydası da makyaj temizlemek için kullanılabilmesidir. Zeytinyağının yüz için kullanımının diğer sebebi ise göz çevresindeki kırışıklıklar, göz altı torbaları ve gözlerdeki kaz ayağı kırışıklıkları için iyileştirici etkiye sahip olmasıdır. Bunun için zeytinyağı bakımını kullanmak isterseniz ılıtılmış zeytin yağını yüzde uygulamak istediğiniz bölgeye parmak uçlarınızla hafifçe uygulayın ve 30-40 dk bekletin. Daha sonra da kağıt peçete ile fazla yağı silin. Saç bakımı için zeytinyağı kullanmak istiyorsanız özellikle saç köklerinde zayıflama,dökülme ve kellik, saçlarda kepek, hatta saç beyazlaması için zeytinyağının tedavi edici etkisinden faydalanmak mümkündür. Saçlarınıza yapacağınız sızma zeytinyağı bakım kürü ile kısa zamanda saç kökleri canlanıp, saçlarınız keratin bakımından daha güçlü ve canlı hale gelir.

Zeytinyağı Bakımı Maskesi Tarifi
Zeytinyağı bakım maskesi cilt yenileme ve ciltteki kırışıklıkları ve cilt lekelerini giderme amacıyla kullanılır. Zeytinyağı maskesi yaparken dikkat edilecek en önemli şey zeytinyağıyla beraber bazı sebzeler ve şifalı meyveler kullanılır. Bu maske özellikle kuru ciltler için ideal bir maskedir. Hem cildinizi nemlendirir hem de canlandırıcı özelliğe sahiptir.

Malzemeler
 • Kendi kullandığınız nemlendirici krem
 • Zeytinyağı
 • Sebze ve Meyveler
 • Bir yumurta
 • 50 gram yağlı peynir
 • 1 tatlı kaşığı bal
Hazırlanışı Ve Kullanılması 
Evde cildinizi nemlendirmek için kullandığınız nemlendirici kremin içine  yarı sulu ince bir kıvam elde edene kadar damla damla zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Elde edilen maskeyi cildinize sürün ve 20 dk bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı 10 defa uyguladıktan sonra cildinizdeki değişime inanamayacaksınız.
]]>
Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır https://www.zeytinyagli.gen.tr/gercek-zeytinyagi-nasil-anlasilir.html Tue, 16 Oct 2018 06:06:28 +0000 Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır; Doğanın armağanı olarak tabir edilen ve sayısız faydası olan zeytinyağını satın alırken gerçek olup olmadığını bilmemiz çok önemlidir. Bunun içinde zeytinyağını iyi tanımalı ve Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır; Doğanın armağanı olarak tabir edilen ve sayısız faydası olan zeytinyağını satın alırken gerçek olup olmadığını bilmemiz çok önemlidir. Bunun içinde zeytinyağını iyi tanımalı ve zeytinyağı ile ilgili hileleri bilmemiz gerekmektedir.

Zeytinyağı; Zeytin meyvesi ve bu meyveden elde edilen zeytinyağı, insanlar için asırlar boyunca bir şifa ve besin kaynağı olmuştur. Zeytinyağı, zeytinin mekanik yollarla işlenmesiyle elde edilen, bitkisel yağlar içerisinde fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilip tüketilen tek yağdır. Ham maddesinin üretimi sırasında fazlaca el emeğine ihtiyaç duyulması, danelerin elde ediliş safhasında diğer tohum yağlarına kıyasla ayrıcalıklı bir teknolojiye gereksinim duyulması. Ve beslenme yönünden gösterdiği üstün vasıflara bağlı olarak doğal halde tüketilebilmesi ve bir meyve suyu olması sebebiyle, daima diğer bitkisel sıvı yağlara kıyasla, hem ekonomik (Ticari) hem de kalite olarak kıymetli bir yağdır. Zeytinyağı üretiminde kullanılan teknikler baskı ve santrifüj olmak üzere farklı iki teknikle kullanılmaktadır. Pres tekniği kendi içerisinde hidrolik ve süper baskı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kesintisiz olarak süren (kontinü)  sistemlerde iki ve üç fazlı sistemler olarak ikiye ayrılır. Pres sistemlerinden kontinü sistemlere geçişte zeytin işleme maliyetlerinin (özellikle iş gücü) düşürülmesi ve zeytin bahçede, depolarda bekleme süresini azaltmak, bunun için de yüksek kapasiteye sahip dekantörler kullanarak, zeytinyağı üretim kalitesini iyileştirmek asıl hedef olmuştur. Ülkemizde 1967 yılında zaruri olarak uygulamaya konmuş ve günümüze kadar birkaç defa tebliğlerle güncellenerek, en son Tarım Bakanlığı tarafından 2010 senesinde resmi gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Prina Yağı Tebliği ile bugünkü halini almış olan Yemeklik Zeytinyağı Standardında belirtilmiştir.

Zeytinyağı Hileleri; Kanola yağının yapısı zeytin-yağına benzemektedir, kanola yağının kokusu ve rengi olmadığından, zeytin ağacının yaprakları ile hoş koku elde edilip kanola yağının içine karıştırılakta ve böylece zeytin-yağından ayırt edilmesi imkansız hale getirilmektedir. Asidik derecesi 8 olan yağlar ısıtılıp yüksek derecede asit oranı 1’e kadar indirilmekte ve sızma şeklinde piyasaya sürülmektedir. Bu tür işlenmiş zeytinyağı tehlikelidir ve uzun süre tüketimi kansere neden olabilmektedir. Zeytinyağı üretim maliyetinin yüksek olması sebebiyle daha ucuza mal etmek için içerisine ayçiçeği yağı, pamuk yağı veya fındık yağı gibi daha ucuz yağlar eklenerek maliyet düşürülmektedir. 

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır Pratik Yöntemler; 
 • Satın almış olduğunuz zeytinyağının buzdolabına koyduğunuzda donmuyorsa zaten sahtedir, Eğer donmayan kısımları varsa, bu da katkılı olduğunu gösterir, donuyorsa yağınız gerçek zeytinyağıdır.
 • Zeytinyağını yutarken kendine özgü hoş kokusu (aroma) genzinize yayılmalı, diliniz arkasında bir acılık hissedilmeli ve bu acılık bir süre sonra geçmelidir.
 • Hakiki zeytinyağının 3 özelliği vardır, Burukluk, Yakıcılık ve hoş koku.
 • Zeytinyağının meyvemsi ve taze bir kokusu olmalıdır.
 • Gerçek zeytinyağı hava kabarcığı oluşarak üste çıkmalıdır. Bir süre sonra kalıp haline gelebilir, o zamanda yandan bakıldığında düz bir hatta görülmelidir.
 • Zeytinyağının maliyeti diğer birçok yağa oranla daha yüksektir. Bu sebeple çok ucuz olan zeytinyağlarına şüphe ile yaklaşılmalıdır. Zeytinyağı üretiminin beli bir maliyeti vardır ve bunun altında satılabilmesi mümkün değildir.
 • Zeytinyağının rengine bakarak hakiki olup olmadığı anlaşılamaz.
]]>
Zeytinyağı Bal Saç Maskesi https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-bal-sac-maskesi.html Tue, 16 Oct 2018 21:48:56 +0000 Zeytinyağı bal saç maskesi: Bu maske saç şikayeti olan bir çok kişinin denemesi gereken pratik ve kolay bir maskedir. Çevresel faktörler, kış şartları, yaz güneşi ve kuru havalar tende yıpranmalara neden olduğu gibi saç telle Zeytinyağı bal saç maskesi: Bu maske saç şikayeti olan bir çok kişinin denemesi gereken pratik ve kolay bir maskedir. Çevresel faktörler, kış şartları, yaz güneşi ve kuru havalar tende yıpranmalara neden olduğu gibi saç tellerinde de yıpranmaya neden olmaktadır. Bazı durumlarda aşırı dökülme şikayetleri bazı durumlarda ise saç görünümünde genel olarak oluşan problemler kişilerde psikolojik olarak baskı oluşturmaktadır. Bu şikayetlerin giderilmesi için erkek veya kadınlar bir çok yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerin doğal olarak uygulanması çoğu zaman kişinin yararınadır. Kimyasallarla değil doğal ürünlerle hazırlanan maskeler yan etkiye neden olmaz ve zarar vermez. Bu nedenle doğal hazırlanan maskeler düzenli ve bilinçli uygulandığında olumlu sonuçlar yanında olumsuzluklara neden olmaz. Zeytinyağı bal saç maskesi özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir saç maskesidir. Bu maske saç ve saç diplerinin ihtiyaç duyduğu bir çok değeri içeriğinde barındırmaktadır.

Zeytinyağı bal saç maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı bal
Zeytinyağı bal saç maskesi hazırlanışı: Öncelikle zeytinyağını bir kab içerisine koyarak üzerine bal ilave edin. Zeytinyağını ve balı iyice karıştırın. 5 dakika kadar karışımı kab içerisinde bekletin. Süre dolunca hazırlanan zeytinyağı bal saç maskesini saçlarınızın tümüne ve saç diplerinize yayın. 5-10 dakika kadar saç diplerinize masaj yaparak maskeyle iyice ovuşturun. Zeytinyağı bal saç maskesi saçınızda 15 dakika bekledikten sonra artık duşa girerek saçlarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde zeytinyağı bal maskesi uyguladığınızda saçların daha sağlıklı olacağını ve bir çok şikayetin giderildiğini göreceksiniz.

Zeytinyağı bal saç maskesi faydaları:
 • Saç köklerinin daha güçlü olmasına fayda sağladığı için saç dökülmesinin önüne geçmektedir.
 • Saçları derinden beslediği için saçları mat ve cansız görünümden arındırarak canlılık verir.
 • Saç tellerine elastiklik kazandırarak çabuk kırılmasını engeller. böylece saçlarda kırılarak dökülme problemi ortadan kalkar.
 • Saçlara parlaklık kazandırarak tellerin daha kalın olmasını sağlar.
 • Saç köklerini besleyerek yeni saç çıkışlarına fayda sağlamaktadır.
]]>
Bal Zeytinyağı Saç Maskesi https://www.zeytinyagli.gen.tr/bal-zeytinyagi-sac-maskesi.html Wed, 17 Oct 2018 20:20:27 +0000 Bal zeytinyağı saç maskesi: kişinin saç problemlerini giderebilecek maskeler arasındadır. Saçlarda olan kepeklenme, zayıflık, cansızlık ve daha bir çok problem doğal maskelerle yan etki olmadan giderilebilmektedir. Saçlar zamanl Bal zeytinyağı saç maskesi: kişinin saç problemlerini giderebilecek maskeler arasındadır. Saçlarda olan kepeklenme, zayıflık, cansızlık ve daha bir çok problem doğal maskelerle yan etki olmadan giderilebilmektedir. Saçlar zamanla özellikle yaş ilerlemesinden dolayı kırılgan ve hassas bir yapıya bürünür. Kadınlarda hamilelik ve doğum, güneş faktörü, soğuk havalar, devamlı olarak saç boyası kullanımı ve daha bir çok neden ile saçlar yıpranmaktadır. Ayrıca saç spreyleri, jöle kullanımı ve daha bir çok neden saçlarda hızlı bir şekilde dökülmeye, yıpranmaya ve saçların hassaslaşmasına neden olmaktadır. Bu durumlardan kurtulmak için doğal maskeler tercih edilmelidir. Kimyasal saç maskeleri yerine doğal ve organik maskeler hazırlayarak saç bakımı yapabilir saçlarınıza etkili bir şekilde sağlık kazandırabilirsiniz. Bal zeytinyağı saç maskesi saçların doğal görünümden uzaklaşmadan sağlık kazanmasına fayda sağlamaktadır.

Bal zeytinyağı saç maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yumurta
Bal zeytinyağı saç maskesi hazırlanışı: Zeytinyağı ve balı derin bir kab içerisine alın ve İyice karıştırın. Daha sonra karışım içerisine yumurtaları kırarak maskeyi 3 dakika kadar iyice karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra karışımı bütünleşmesi için bir müddet bekletin. Maskenin bekleme süresini de tamamlandıktan sonra maskeyi elinizle tüm saç yüzeyine sürün. Tüm saçları maske ile ovun. Şampuanla saç yıkar gibi saçlarınıza masaj yaparak maskeyi yedirin. Tüm saç maske ile kaplandıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Saç üzerinde ne kadar beklerse o kadar iyi olan bu maske zamanınız varsa saç üzerinde 40 dakika kadar bekletilebilir. Böylece maske içeriğinde bulunan malzemelerin içeriğindeki değerlerden daha iyi faydalanmaktadır. Süre dolduktan sonra uygun şampuanlarla saçlarınızı maskeden arındırabilirsiniz.

Bal zeytinyağı saç maskesi faydaları:
 • Saçlardaki kepek oluşumlarını engellemektedir.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Saç dökülmelerinin önüne geçer.
 • Koparak dökülmeleri engeller.
 • Saçlara canlı ve parlak bir renk vermektedir.
 • Saç tellerinin kalınlaşmasına fayda sağlamaktadır.
 • Saç yıpranmalarının önüne geçmektedir.
 • Mat ve cansız görünen saç tellerini onarır.
]]>
Doğal Sızma Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/dogal-sizma-zeytinyagi.html Thu, 18 Oct 2018 00:05:31 +0000 Doğal Sızma Zeytinyağı; Dalından koparılarak direk mekanik yöntemlerle yağı ayrıştırılan zeytinin vermiş olduğu yağlara doğal sızma zeytinyağı denir. Sızma zeytinyağı en kaliteli zeytinyağıdır. Tat ve kokusu bak Doğal Sızma Zeytinyağı; Dalından koparılarak direk mekanik yöntemlerle yağı ayrıştırılan zeytinin vermiş olduğu yağlara doğal sızma zeytinyağı denir. Sızma zeytinyağı en kaliteli zeytinyağıdır. Tat ve kokusu bakımından mükemmeldir. İçindeki antioksidan ve mineraller çok yüksektir. Yemeklerimizde bol bol tüketmeliyiz.                                                                                                              

Zeytinyağı nasıl üretilir; Zeytin hasadında toplanan zeytinler zeytin işliklerine götürülür. Bir değirmende önce ezilir. Sıcak veya ılık su kullanılarak sıkılır. Suyun dibe çökmesi beklenir. Üstte biriken yağ süzülür. Sızma zeytinyağları daha pahalıdır. Çünkü; zeytinin özüdür. Çocukların yemesi çok faydalıdır. İçerisindeki yağ asitleri anne sütüyle eş değerdedir. Zeytinyağı güneş almayan karanlıkta saklanmalıdır.

Doğal Sızma Zeytinyağı faydaları;
 • Zeytinyağı kanseri önler
 • Cildin yaşlanmasını geciktirir  
 • Hücre yeniler
 • Beynin gelişimini hızlandırır
 • Vücut kuruluğuna 
 • Sindirim sistemi bozukluklarında
 • Kolesterolü dengeler
 • Kalp damar hastalıklarında
 • İltihap kurutur
 • Kanamayı durdurur
Doğal Sızma Zeytinyağı nasıl tüketilir;

Sabahları aç karnımıza bir kaşık alarak kabızlığı önleriz, safra kesesini uyararak kara ciğerimizi canlandırır. Yeni doğan bebeklerde banyodan sonra vücuduna sürerek kurumasını önleriz. Kalp damar hastası kişiler sabahları bir kaşık alarak damar tıkanıklarını önleyebilir.   
Unutmayınız ki; Doğal sızma zeytin yağını, taze tüketmek gerekir üzerinden çok zaman geçince bozulur. Doğal sızma zeytinyağı ile yapılan yemekler kokmaz, ağır olmaz. Bayat ve posalı yağlar ağır kokar. 
]]>
Zeytinyağı Bal Karışımı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-bal-karisimi.html Thu, 18 Oct 2018 13:06:06 +0000 Zeytinyağı Bal Karışımı, Günümüzde ister bayan olsun ister erkek olsun herkes güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak ister. Cildin daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlamak için bütçemizi zorlayacak ürünler her zaman Zeytinyağı Bal Karışımı, Günümüzde ister bayan olsun ister erkek olsun herkes güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak ister. Cildin daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlamak için bütçemizi zorlayacak ürünler her zaman kullanamayabiliriz. Fakat bu tip durumlarda bitkisel çözümlere başvurulabilir. Uygulanan bitkisel çözümler cilt için oldukça faydalıdır. Bu bitkisel çözümler arasında en yaygın olanı zeytinyağı bal karışımı ile yapılan bakım tedavisidir. Bal kuru ciltler için ve sorunlu sivilceli ciltler için mükemmel bir bakım ürünüdür. Cildin nemlenmesini sağlar akne ve sivilce sorunlarının ortadan kalmasını sağlar. Zeytinyağı da en doğan cilt nemlendirici ve koruyucu bitkisel ürünlerden biridir. Yüzdeki fazla yağın alınmasını sağlar ve cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Bu iki mucizevi bitkisel ürünün karışımı ise mükemmel sonuçlar verecektir. Ayrıca zeytinyağı ile yapılan maskeler satın aldığımız ürünler gibi ciltte birikme yapmaz cilde doğal bir parlaklık kazandırır. A ve E vitamini yönünden oldukça zengindir. Ciltte bulunan yara izlerinin kaybolmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı bal karışımı maskesi

Bu maske için gerekli olan malzemelerimiz küçük bir kase bal, küçük bir kase zeytinyağı eğer cilt yağlı ise küçük bir kase de limon suyu eklenir. Bal ve zeytinyağı iyice karıştırılır. Elde ettiğimiz karışım 15-20 saniye mikro dalga fırında ısıtılır. Eğer yağlı bir cilt için yapılıyorsa mikrodalgadan çıkarttıktan sonra içine bir kaç damla limon suyu eklenir. Temizlenmiş cilt üzerine uygulanır. Mümkünse sıcak bir bezle yüz silinerek gözeneklerin açılması sağlanır. Banyodan sonra yapılması da uygun olur. Bu şeklide maskenin daha etkili olması sağlanır. Eğer uygulanan cilt kuru bir cilt ise limon kesinlikle eklenmemelidir. Çünkü limon cildin iyice kurumasına neden olacaktır. Yağlı ciltlerde ise zeytinyağı oranı biraz azaltılabilir. Karma cilt ise ikisinden de eşit miktarda kullanılması tavsiye edilir. 20-30 dakika maske yüzde bekletildikten sonra ılık su ile iyice yıkanır. Gözeneklerin sıkılaşması için cilde daha sonra soğuk su uygulanmasında fayda vardır.Yapılabiliyorsa her gün cilde uygulanmasında bir sakınca yoktur. Fakat alerjik bir durum oluşmuşsa kesinlikle kullanılması önerilmez. Zeytinyağı ve bal tek başına da kullanılabilir fakat beraber kullanıldığında çok daha etkilidir. Cildin nemlenmesine, kırışıkların azalmasına, cildin ph dengesinin korunmasında çok büyük etkisi vardır. Sürekli kullanıldığında kusursuz bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.


]]>
Saç Bakımı Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/sac-bakimi-zeytinyagi.html Fri, 19 Oct 2018 04:11:30 +0000 Saç bakımı zeytinyağı; saçların sağlıklı olabilmesi için önemlidir. Omega yağ asitlerini içinde barındırdığından zeytinyağı saçları daha yumuşak ve ahenkli olmasını, doğal bir parlak içinde olmasını sağlar. Saç bakımı zeytinyağı; saçların sağlıklı olabilmesi için önemlidir. Omega yağ asitlerini içinde barındırdığından zeytinyağı saçları daha yumuşak ve ahenkli olmasını, doğal bir parlak içinde olmasını sağlar. Saç bakımında zeytinyağı ile faydalanmak için yemeklerin içinde zeytinyağı tüketilebilir ve ara ara saçlara zeytinyağı ile bakım yapılarak faydalanılabilir.

Saç bakımı zeytinyağı uygulaması ise; 

 • Saçlara uygulanması için ılık yada soğuk bir şekilde kullanılmalıdır. Ilık ısıda bir zeytinyağı saç derilerine daha rahat indiğinden önerilir ama soğuk zeytinyağının da saçları ve saç derilerinin yumuşamasında oldukça tesirlidir.
 •  Ilık zeytinyağı geniş bir tavanın içinde 1 dakika ısıtılabilir. Zeytin yağını ısıtabilmek için başka bir uygulama ise su dolu bir tencerenin içerisine cam şişe içindeki zeytinyağı koyularak 3-4 dakika ısıtılır.
 • Boyalardan, hava kirliliği, güneş ışınlarından, deniz suyunun yıprattığı saçlar için zeytin yağından yapılmış olan maskeler ile güçlendirilebilir. Saç bakımında zeytinyağı için saçın derisine 10-15 dakika kadar zeytinyağı ile masaj yapılır ve olan yağ  2-3 saat kadar saçta bekletilmesi yeterlidir.
 • Zeytinyağının saç dibine iyi bir şekilde nüfuz edilmesi ve saç derisini yumuşatabilmek için yağ sürüldükten sonra saçları nemli bir havlu ile sarılarak beklenilir.
Zeytinyağı saçtan çıkarmak için;
 • Zeytinyağını saçtan bir süre  beklettikten sonra her zaman kullanılan şampuan ile yıkanarak çıkartılır. 
 • Zeytinyağı saçtan çıkarmak için zorlanılıyor ise 1 kaşık sirke ile 1 bardak su beraber karıştırılır ve saçlar bu su ile tekrardan yıkanabilir. 
 • Sirkenin zeytinyağı daha rahat çıkartılmasına yardımcı olur ve saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Banyodan  çıktıktan sonra sirkenin kokusu rahatsız edebilir  ama saçlar kurumaya başladıktan sonra sirkenin ağır olan kokusu geçmeye başlar.
 • Saçlar çok fazla yıpranmış ise zeytinyağı ile yapılan bu işlem  haftada 2 defa yapılabilir. Normal saçlarda ayda 2-3 defa zeytinyağı ile bakım yapılması yeterlidir. Kişinin saçları çok yağlı ise zeytinyağı sadece saç derisine ve saçların uç kısımlarına sürür. Eğer saçlar oldukça kuru ise saç tellerinin diplerinin uç kısımlarına kadar  zeytinyağı sürebilirsiniz.

]]>
Zeytinyağı Bal Maskesi https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-bal-maskesi.html Fri, 19 Oct 2018 10:21:58 +0000 Zeytinyağlı Bal Maskesi, cilt ve saç bakımı için zeytinyağı ve bal karışımı ile yapılan maskedir. Bu karışım kozmetik ürünü olarak oldukça değerlidir. Birçok alanda kullanılmaktadır. Yapay ürünlerden ziyade zeytinyağ Zeytinyağlı Bal Maskesi, cilt ve saç bakımı için zeytinyağı ve bal karışımı ile yapılan maskedir. Bu karışım kozmetik ürünü olarak oldukça değerlidir. Birçok alanda kullanılmaktadır. Yapay ürünlerden ziyade zeytinyağlı bal maskesi kullanımı sağlık açısından değerlidir. Zeytinyağı ve bal ürünlerinin doğadan gelmesi içerisindeki vitamin ve mineral değerlerini arttırmıştır. Bu sebeple oldukça yararları vardır. Bal doğadan gelen bir şifa kaynağıdır. İçeriğinin önemli maddelerle yoğun olması zeytinyağlı bal maskesi için hem kıvam hemde vitamin yönünden fayda sağlayacaktır. Zeytinyağlı bal maskesi, kimyasal olarak cilt yağına daha yatkın bir maskedir. Cilt kuruluğunu gideren harika bir nemlendiricidir. Cilt dokularını yenileyerek sürekli kullanımı halinde cildin formunu yerine getirir. Cildin genç görünümünü sağlar. Ciltte çatlak oluşumunu önleyerek yumuşaklık hissi verir. Bu maske ayrıca makyaj temizleme ürünü olarak da kullanılabilir. Kırışıklığı azaltır. Parlak bir cilt oluşumunu sağlar. Zeytinyağlı bal maskesi düzenli olarak kullanılırsa kirli, kuru, lekeli ciltlerden kurtulmak mümkündür. Saç için ise saç diplerini besleyerek saçın sağlıkla uzamasını ve parlamasını sağlamaktadır. Bu maskeyi kullanırken önemli olan içerisine herhangi bir madde eklemesi yapmamaktır. Cildi derinlemesine temizlerken aynı zamanda da beslenmesini sağlayarak nem takviyesi yapar. Cildin pürüzsüz ve yumuşak olması zeytinyağlı bal sayesinde elde edilir.

Zeytinyağlı bal maskesi için gerekli malzemeler
 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı organik arı balı
Hazırlanışı: Zeytinyağı ve bal uygun bir kap içerisine alınarak iyice karıştırılır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra kirinden arındırılmış olan cildin üzerine ince tabaka halinde sürülür. Tüm yüz çevresine masaj yaparak sürülmesi fayda sağlayacaktır. 20 dakika boyunca toz, kir, duman olmayan kapalı alanda beklenilir. Daha sonra ılık su ile dairesel hareketler ile yüz yıkanmalıdır. Böylece cilt ölü tabakadan kurtularak daha yumuşak ve temiz hale dönüşür. Bu uygulama saç ve kirpik içinde geçerlidir.
]]>
Soğuk Sıkma Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/soguk-sikma-zeytinyagi.html Fri, 19 Oct 2018 21:45:11 +0000 Soğuk Sıkma Zeytinyağı, bitkisel ürün olan zeytin'in işlemden geçirilmesi esnasında kullanılan su ısısının soğuk olmasıyla sıkma yöntemiyle yapılan zeytinyağıdır. Zeytinlerin sıkımı sırasında kullanılan suyun 30 der Soğuk Sıkma Zeytinyağı, bitkisel ürün olan zeytin'in işlemden geçirilmesi esnasında kullanılan su ısısının soğuk olmasıyla sıkma yöntemiyle yapılan zeytinyağıdır. Zeytinlerin sıkımı sırasında kullanılan suyun 30 derece ısıda olması ile yapılan farklı bir uygulamadır. Soğuk sıkma zeytinyağının içerisindeki yararlı maddeler sayesinde vücuda önemli vitaminler giriş yapmaktadır. Bu soğuk sıkma zeytinyağı tekniğiyle içerisindeki yararlı maddeler özelliğini kaybetmeden içeriğini korumaktadır. Bu şekilde elde edilen yağ diğer sıkma türlerine göre daha değerli bir yapıya sahiptir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ile makineli soğuk sıkma zeytinyağı tekniği ile üretim yapılmaktadır. Geleneksel olanı ise kısmen de olsa devam etmekte olup üretimi zahmet gerektirse de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Zeytin, ılıman iklimi sevdiği için genellikle Türkiye'de Ege, Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Güneydoğu  Anadolu'nun bir kısmında üretilmektedir. Zeytinyağı, yeşil tonlarında ve sarımtırak bir renge sahiptir. Yağ asit oranı yüksek olduğu için kıymetli bir gıdadır. Bu yağ içerisinde barındırdığı omega 3 sayesinde önemlidir. Soğuk sıkma zeytinyağının renklerinin yeşil tonlarında farklılık göstermesi içerisinde kullanılan maddelere bağlıdır. Ürün kalitesine göre de değişmektedir. Zeytin yağına yeşil rengini veren içerisinde klorofil maddesini barındırmış olmasıdır. Sarı rengi veren ise karotin maddesidir. Halk arasında zeytinyağının rengi kalitesini göstermiş olsa da bu belirleme için alakası bulunmamaktadır. Filtrelenmiş zeytinyağının rengi bulanıktır.

Soğuk Sıkma Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir

Anadolu kültüründe soğuk sıkma zeytinyağının önemi büyüktür. Zeytin ağacı zahmetle büyüyen bir bitki olsa da ömrü uzundur. Eski dönemlerden bu yana zeytinyağının elde edilmesi şifa açısından da faydalıdır. Soğuk sıkma zeytinyağı, belirli aşamalarla elde edilir. Geleneksel yöntem ile dalından toplanan zeytinler yapraklarından ayıklanarak dezenfekte edilmiş torbalara koyulur. Uygun bir ortamda ayakla, hayvanlar ve taşlar aracılığıyla çekirdeklerinden ayrılması sağlanır. Böylece çekirdeklerinin ezici etkisiyle tamamıyla ezme yöntemine devam edilerek yağ çıkarımı başlanır. İçerisine soğuk su eklenip sıkma işlemine devam edilir. Sıkılan zeytinyağı sızdırılarak uygun kaplara alınıp muhafaza edilir. Teknolojik yöntemle ise zeytinler ayıklanarak kasalar ile taşınıp makinelerin bantlarına dökülerek yıkama işleminden geçirilir. Ardından kırıcı noktasına gelerek çekirdekleri kırılır. Daha sonra yoğurma teknesi etabına geçilir. Burada tankın içine soğuk su eklenerek yoğurma işlemi uzun bir süre devam ettirilir. Soğuk suyun dezavantajı daha az miktarda yağ elde edilmesidir. Bu aşama tamamlandıktan sonra soğuk su ile yoğurulan ezilmiş zeytinler sıkma kısmına geçer. Sıkma bölümünde yağ ile birlikte zeytinin kara suyunu da çıkarır. Daha sonra bu sudan arındırma aşamasına geçilerek rafine işlemi tamamlanarak soğuk sıkma zeytinyağı elde edilir.

Soğuk Sıkma Zeytinyağının Faydaları

Bu ürünün içerdiği yüksek besinler sayesinde birçok derde şifa verici özelliği vardır. Eski çağlardan beri kullanılan soğuk sıkma zeytinyağı vücut ısısını, direncini korumakta oldukça değerlidir. Eski medeniyetlerde vücutların yumuşaması, kasların rahatlaması için kullanılan zeytinyağı hala bu önemini sürdürmektedir. Kozmetik ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığını üst seviyeye getirmektedir.  Sindirim sistemini kolaylaştırır. İçeriğindeki demir, kalsiyum, potasyum, sodyum sayesinde her yönden faydası kat kat artmaktadır.
]]>
Hakiki Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/hakiki-zeytinyagi.html Sat, 20 Oct 2018 01:29:21 +0000 Hakiki zeytinyağı, Doğanın bir armağanıdır zeytinyağı.zeytinyağının sayısız faydası vardır. Zeytinyağı alırken gerçek olup olmadığına bakmalıyız. Çünkü sahte ürünler sağlığımızı tehdit etmektedir. Hakiki zeytinyağı, Doğanın bir armağanıdır zeytinyağı.zeytinyağının sayısız faydası vardır. Zeytinyağı alırken gerçek olup olmadığına bakmalıyız. Çünkü sahte ürünler sağlığımızı tehdit etmektedir.

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır
 • Satın alınmış olunan zeytinyağı buzdolabına konulduğunda donuyorsa bu yöntem hakiki olduğunu gösterir. Eğer donmayan bölümleri varsa, bu da katkılı olduğunu gösterir.
 • Zeytinyağını yutarken kendine özgü aroması genize yayılmalı, dilinizin arkasında bir acılık hissedilmeli ve bu acılık bir süre sonra geçmelidir.
 • Zeytinyağının meyvemsi ve taze bir kokusu olması gerekir.
 • Hakiki zeytinyağının 3 özelliği vardır. Burukluk, yakıcılık ve aromadır.
 • Hakiki zeytinyağının maliyeti diğer bir çok yağa oranla daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple çok ucuz olan zeytinyağlarına şüphe ile yaklaşmak gerekir. Hakiki zeytinyağının belirli maliyeti vardır. Ve bunun altında satılması da mümkün değildir.
 • Zeytinyağını kokladığınızda kötü ve ağır bir koku alıyorsanız, tattığınızda çok tatlı ise veya herhangi bir acılık hissedilmiyorsa, yemek borunuza doğru bir yanma oluyorsa ya da yemek sonrası mide yanması oluyorsa, aldığınız zeytinyağı gerçek olmayabilir.
 • Gerçek zeytinyağı kabarcık kabarcık olarak üstüne çıkmalıdır. Bir süre sonra ise kalıp haline gelebilir, o zaman da yandan bakıldığında düz bir hatta görülmelidir.
 • Hakiki zeytinyağının rengine bakarak hakiki olduğu anlaşılmaz.
Zeytinyağı ile ilgili hileler:
 • Asidik derecesi 8 olan yağlar ısıtılıp yüksek derecede asit oranı 1'e kadar indirilir ve sızma şeklinde piyasaya sürülür. Bu oldukça tehlikeli olmaktadır. Uzun vadeli tüketimde kansere bile sebep olabilmektedir.
 • Kanola yağının yapısı zeytinyağı ile aynıdır. Fakat kanola yağının kokusu ve rengi yoktur. Bu sebeple zeytin ağacının yaprakları ile aroma elde edilir. Bu elde edilen aroma kanola yağının içine karıştırılır ve böylece zeytinyağından ayırt edilmesi imkansız hale gelir.
 • Hakiki zeytinyağının maliyetinin yüksek olması nedeniyle içerisinde pamuk yağı, fındık yağı ve ayçiçek yağı gibi daha ucuz yağlar karıştırılır. Böylece miktar arttırılıp, maliyet azaltılmış olur.
Hakiki zeytinyağının faydaları:
 • Zeytinyağı kabızlık, gut hastalığı, kansızlık, deri çatlamaları, yüksek tansiyon, damar sertliği ve kolesterol gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Çocuklarda zeytinyağı tüketimi beyin ve kemik gelişimini destekler.
 • Zeytinyağının sindirimi diğer yağlara göre daha kolay olmaktadır.
 • Bir ziyafet öncesi ve sonrası bir kaşık zeytinyağı tüketirseniz, içkilerden doğacak sarhoşluğu azaltır ve hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Kabızlık problemi yaşayan kişilerin sabah aç karnına 1-2 kaşık zeytinyağı tüketmesi faydalı olur.
 • Zeytinyağında A, C, E vitaminleri ve yararlı mineraller yer almaktadır.
 • Zeytinyağı osteoporoz ile savaşır.
 • Zeytinyağı tüketimi Alzheimer riskini azaltır.
Hakiki zeytinyağı hakkında bilmeniz gerekenler:
 • Zeytiyağı üretiminde kullanılacak zeytinler tek tek elle toplanması gerekir.
 • Zeytinyağı üretiminde farklı bahçelerin zeytinleri ile karıştırmamak gerekir.
 • Yağ kaliteli olsa da pet şişelerde ve güneş ışığı altında bekletiliyorsa bozulma olasılığı çok yüksektir.
 • Zeytinler toplandıktan sonra kısa bir süre içerisinde sıkıma götürmek gerekir. Bu zeytinyağının kalitesinde önemli bir faktör olmaktadır.
 • Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen ve serin yerde, ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır.
 • Hakiki zeytinyağının raf ömrü 18 aydır.
 • Sızma zeytinyağı taş baskı ile edilir. Bu sebeple içerisinde ki besleyici unsurlar zarar görmemektedir. Riviera zeytinyağında ise yüksek basınç ve yüksek sıcaklık uygulanmaktadır. Bundan dolayı tüm olumlu özellikler kaybolmakta, hatta zararları olmaktadır.
Kolesterolde en düşük oran zeytinyağını yoğun olarak kullanan Ayvalık civarında]]> Aç Karnına Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/ac-karnina-zeytinyagi.html Sat, 20 Oct 2018 13:14:48 +0000 Aç karnına zeytinyağı, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir ip ucudur. Sizi olabilecek çoğu hastalıklardan korur ve cildi güzelleştirerek olabildiğince genç kalmayı sağlar. Ayrıca bağırsak kanseri oluşumunu en alt Aç karnına zeytinyağı, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir ip ucudur. Sizi olabilecek çoğu hastalıklardan korur ve cildi güzelleştirerek olabildiğince genç kalmayı sağlar. Ayrıca bağırsak kanseri oluşumunu en alt seviyeye düşürmeye yardımcı olur. Zeytin, zeytin ağacının bir meyvesi olan zeytinin kendisi ve içerisindeki çekirdekleriyle birlikte bazı makinelerden geçirilerek hiçbir kimyasal zararlı işlem olmadan, zararlı katkı maddesi bulundurmadan, naturel haliyle elde edilmiş olan, normal bir oda sıcaklığında sıvı bir şekilde tüketilebilen, yeşilimsi ve sarımtırak renk karışımı içerisinde olan bitkisel yapıya sahip sıvı yağdır. Mısır özü, ayçiçek yağı ve benzeri yağlardan en önemli ayrıt edici olan özelliği ise oldukça doğal yollardan üretilmesidir. Zeytin yağı alırken özellikle zeytinin türüne, üretim senesine, zeytinin sıkılma şekline ve geldiği bölgenin jeolojik olarak özelliğine bakılması oldukça önem taşır. Zeytinyağı içerisinde, A, C, E ve K vitaminleri gibi önemli bileşenler bulundururken aynı zamanda, kalsiyum,kükürt, potasyum, fosfor, demir, bakır ve magnezyum gibi çok farklı minerallerde içermektedir. Bu özelliklerinden dolayı aç karnına zeytinyağı oldukça faydalıdır. Tok karnına veya yemeklerle de birlikte fayda gösterir. Fakat aç karnına oldukça hızlı bir şekilde vücudun içerisinde işlevini tamamlar.

Aç karnına zeytinyağı faydaları
 • Zeytinyağı aç karnına sabahları 2 yemek kaşığı kadar tüketilmesiyle, E vitamini ve selenyum gibi mineralleri oldukça çok bulundurmasından dolayı damar sertliği ve aniden oluşan veya sonradan ilerleyen kalp krizi riskine karşı en güçlü ilaçlardan biri olarak bilinmektedir.
 • Günlük olarak sadece sabahları aç karnına iki yemek kaşığı kadar zeytin yağı içildiğinde, kötü huylu olan kolesterolün en düşük seviyeye düşmesini sağlarken, damarların sağlığını korumaya çalışan iyi huylu kolesterolün de yükselmesine olanak sağlar. Yapılan bu işlevi diğer yağlardan farklı olarak, oleik asit sayesinde yaptığı bilinmektedir.
 • Aç karnına zeytinyağı, tüketen hipertansiyon hastalarında yaklaşık olarak 6 ay kadar bir zaman dilimi sonrasında, kullanmış oldukları tansiyon ilaçlarının dozajının eksiltilmesi ile birlikte felç gibi önemli rahatsızlıklara yol açmadan kan basıncını azalttığı bilinir.
 • Aç karnına zeytinyağı tüketilmesiyle birlikte yaşlanmayı geciktirmek mümkündür. İçerisinde çok az miktarda linoleik asit, prostaglandin olarak bilinen maddeler sayesinde insan hücrelerinde yer alan ve vücudun kendi kendini yenilenmesinde önemli bir yeri olan bu maddenin üretimini kolaylaştırır. 
 • Ayrıca bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağının içerisinde bulunan doğal bileşimi olarak bilinen fenolik bileşikler bir diğer oleik asit ile bir araya toplanarak kontrolsüz hücre artmasını baskılayıcı etkileşim göstererek kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye çalışmış olurlar.
 • Düzenli olarak aç karnına zeytinyağı tüketildiği taktirde kabızlık gibi tuvalet sorunları yaşayan kişilerde oldukça etkili bir yöntem olmuştur.
]]>
Saç İçin Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/sac-icin-zeytinyagi.html Sat, 20 Oct 2018 22:00:23 +0000 Saç için zeytinyağı, sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı cilt bakımından tutun da saç bakımı ve bir çok hastalığın hem tedavisinde, hemde korunma amaçlı kullanılmaktadır. Mutfakta da her yemekte yad Saç için zeytinyağı, sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı cilt bakımından tutun da saç bakımı ve bir çok hastalığın hem tedavisinde, hemde korunma amaçlı kullanılmaktadır. Mutfakta da her yemekte yada salata ve çorbalarda kullanabileceğiniz zeytin yağı yemeklerimizin lezzetine lezzet katacaktır. 

Zeytin yağı içerdiği E vitamini, A, D, K vitaminleri sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlamakta, doku ve organların yaşlanmasını da geciktirmektedir. Çocukların beyin gelişimini ve kemiklerin de güçlenmesini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda, kalp ve damar sağlığını korur (kalp krizi riskini azaltır), bağırsak kanserine karşı korur, göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır, mide asidini azaltır ve gastrit, ülser gibi hastalıklara karşı mideyi korur, safra taşı riskini azaltır. Sindirim ve boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar, böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, yaşlanmayı geciktirir, kemik erimesine karşı korur, cildi yumuşatır, kaybettiği nemi kazandırır ve kırışıklıkları azaltır, saçlara canlılık, parlaklık ve hacim kazandırarak saçları besler. Zeytin yağının daha sıralayabileceğimiz pek çok faydası bulunmaktadır. Saçlarımızın bakımı için (kurumuş, yıpranmış, parlaklığını kaybetmiş saçlar için) uygulayabileceğimiz bir kaç saç bakım maskesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Saç İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır

Saç için zeytinyağı ve yumurta maskesi: Bir fincan zeytin yağının içerisine 1 adet yumurta kırıyor ve iyice karıştırıyoruz. hazırladığımız karışımı saçlarımıza masaj yaparak uyguluyoruz ve bone takarak yarım saat, kırk dakika kadar bekletiyoruz. bekleme aşamasında da saça ara sıra masaj yaparak saç derisinin karışımı olabildiğince çekmesini sağlıyoruz. Ardından saçlarımızı yıkayıp kurutuyoruz. Saçların kaybettiği nemi, parlaklığı, hacmi geri kazandıran ve saç dökülmesini düzenli kullanıldığında önleyen bu maskeyi 10 günde bir uygulamanız yeterli. Çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız haftada 1 de uygulayabilirsiniz hiç bir zararı yoktur.

Saç için zeytinyağı ve bal maskesi: Yarım çay bardağı saf zeytin yağının içerisine 1 yemek kaşığı saf bal ilave ederek iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı saçlarımıza eşit dağılım sağlamak için masaj yaparak uyguluyoruz. Saçlarımızı bir bone ile kapatarak 1 saate yakın bir süre karışımı saçımızda bekletiyoruz. Ve ardından yıkayıp kurutuyoruz.
]]>
Soğuk Sıkım Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/soguk-sikim-zeytinyagi.html Sun, 21 Oct 2018 07:22:24 +0000 Soğuk Sıkım Zeytinyağı, zeytin ağacı bitkisinin hasat edilen meyvelerinin belirli aşamalardan geçirilerek soğuk su ile sıkım yapılması ile oluşturulan yağdır. Kimyasal ürün ve sıcak su kullanılmadan zeytinyağı elde edile Soğuk Sıkım Zeytinyağı, zeytin ağacı bitkisinin hasat edilen meyvelerinin belirli aşamalardan geçirilerek soğuk su ile sıkım yapılması ile oluşturulan yağdır. Kimyasal ürün ve sıcak su kullanılmadan zeytinyağı elde edilen bir uygulamadır. Tam olgunlaşmayan zeytinler erken hasat edilip sap ve yapraklarından ayıklanarak yıkanır. Teknolojik ortamda makineler aracılığıyla bant üzerine koyulup ezme tankına gönderilir. Ezilen zeytinler yoğurma tankına yönlendirilerek içerisine soğuk su ilave edilerek sıkım yapılır. Çekirdekleriyle birlikte sıkılan bu zeytinden sudan ve çıkan yağından arındırılarak rafine işleminden geçirilir. Böylece soğuk sıkım zeytinyağı elde edilmiş olur. Geleneksel yöntemler ile zeytinler toplanıp yıkandıktan sonra torbalara koyulan zeytinler taşlar veya hayvanlar aracılığıyla ezilirdi. Belirli kıvama geldikten sonra üzerine soğuk su eklenerek yoğurma işlemine geçilip sıkım başlatılırdı. Soğuk sıkım zeytinyağı uygulaması ile süzülmesi beklenerek organik saf zeytinyağı elde edilirdi. Günümüzde soğuk sıkım zeytinyağı üretimi için teknolojik ilerlemeler sayesinde ürünler tazeliğini korurken sağlıklı bir şekilde zeytinyağı elde edilebilmektedir.

Soğuk sıkım zeytinyağı faydaları

Soğuk sıkım zeytinyağı vitamin yönünden değerli olduğu için genellikle ısı işlemi görmeden tüketilmektedir. Salata ve balık yemeklerinde, soğuk mezelerde kullanımı yaygındır. Vücudun ihtiyacı olan iyi yağ oranını arttırması açısından çok faydalıdır. Diğer yağların zararlı etkileri soğuk sıkım zeytinyağı içerisinde bulunmaz. Doğal tedavi ürünü ve şifa kaynağıdır. Sofralarda baş köşeyi alarak insan sağlığının koruyucusu olmuştur. Besin değerinin yüksek olması ve içerdiği antioksidan sayesinde kalp, damar hastalığı ve kansere karşı zırh görevini üstlenir. Kolesterol kontrolünü dengede tutar. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Diyet için de önemli bir besin kaynağıdır. Kemik gelişimine yardımcı olarak kalsiyum kaybını engeller. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak tıkanıklığını giderir. İçeriği sayesinde hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Tansiyonu dengeler. Mide asidini azaltarak kabızlığı önler. Böbreğin çalışmasına yardımcı olur. Cildin güzelleşmesi, nem ve yumuşaması için faydalıdır. Saç ve kirpiklerin gürleşmesini ve beslenmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır.


]]>
Kabızlık Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/kabizlik-zeytinyagi.html Sun, 21 Oct 2018 08:50:08 +0000 Kabızlık zeytinyağı, Kabızlık problemi çeşitli nedenlerle kişide var olmaktadır. Kabızlık zeytinyağı ile doğal bir şekilde giderilmeye çalışıldığı için yakından ilişkilidir. Kabızlık problemini doğal olarak tedavi Kabızlık zeytinyağı, Kabızlık problemi çeşitli nedenlerle kişide var olmaktadır. Kabızlık zeytinyağı ile doğal bir şekilde giderilmeye çalışıldığı için yakından ilişkilidir. Kabızlık problemini doğal olarak tedavi eden zeytinyağı oldukça etkilidir. Çok eski dönemlerden günümüze uzanan zeytinyağı ile tedavi yan etkiye neden olmadan kişinin problemini giderecek niteliktedir. Kabızlık sindirim sisteminin veya bağırsakların tembelliğinden kaynaklanma dışında kişinin beslenmesi ile de alakalı bir problemdir. 

Lifli gıdalardan uzak beslenmek kişinin kabızlık problemi yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca kişinin sindirimi zor gıdalar tüketmesi de yine bir kabızlık nedenidir. Kabızlık hayatın her döneminde düzensiz ve yanlış beslenme sonucunda oluşan bir problem olarak bilinir. Bir çok kişinin hayatının bir döneminde mutlaka karşılaştığı sık görülen bir rahatsızlık olan kabızlık halk arasında bir çok kişi tarafından bilinen zeytin yağı bir kaşık kadar içme ile tedavi edilmeye çalışılır. Önemli ölçüde faydalı olan zeytinyağı çoğu zaman hastanın problemini gidermektedir. Fakat tüm alınan tedbirlere rağmen kişideki kabızlık belirgin bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktorun gerekli gördüğü tahlil ve tüm tetkikler yapıldıktan sonra yine doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemleri ile kişideki kabızlık problemi giderilmektedir.

Kabızlık zeytinyağı kullanımı ve faydaları
 • Kişinin doğrudan 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı içmesi ve gün içerisinde 2 kez bu işlemi gerçekleştirmesi hastadaki kabızlık şikayetini gidermektedir.
 • Bir diğer yöntem ise kişinin zeytinyağını meyve sularına veya içtiği diğer meşrubatlara ilave ederek içmesidir. Şayet hasta olan kişi zeytinyağını direkt olarak içemiyorsa içeceklerine ilave edilebilir.
 • Çocuklarda ve bebeklerde ise bu yöntem biraz daha farklıdır. Bebeklerin içeceğine damlatılarak kabızlığın giderilmesi amaçlanmaktadır. Fakat bu durum mümkün olmadığı takdirde veya işe yaramıyorsa makat bölgesine biraz zeytinyağı sürülmesi kabızlık probleminin giderilmesine fayda sağlayacaktır.
]]>
Zeytin Yağı Zayıflatırmı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-yagi-zayiflatirmi.html Mon, 22 Oct 2018 08:20:00 +0000 Zeytin Yağı Zayıflatırmı, Zeytin veya saf katkısız zeytinden üretilen zeytin yağı zayıflamada pek bilinen bir yöntem olmamasına rağmen oldukça etkili bir yöntemdir. En Önemli nedeni ise, zeytinin kalorisi çok düşük olmas Zeytin Yağı Zayıflatırmı, Zeytin veya saf katkısız zeytinden üretilen zeytin yağı zayıflamada pek bilinen bir yöntem olmamasına rağmen oldukça etkili bir yöntemdir. En Önemli nedeni ise, zeytinin kalorisi çok düşük olmasına rağmen çok doyurucudur. Orta büyüklükte ki bir zeytinin yaklaşık kalori değeri 3 kalori olduğundan dolayı, zeytin yağının zayıflama da daha çok etkisi vardır. Çünkü zeytin yağı aynı zamanda bağırsakları yumuşatarak kabız olmayı engeller. Çok iyi bir bağırsak düzenleyicidir. Bu nedenle diyet yapmadan da her yemek aralarında zeytinyağını kullanmanız kabızlığı engelleyip bağırsakları çalıştıracağından kısa sürede kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Akdeniz ve Ege yörelerine baktığınız zaman kilo problemi olan kişilere pek rastlamazsınız. Bunun nedeni zeytinyağlı doğal sebze yemeklerine dikkat etmelerinden kaynaklanır. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalarda da son 50 yıl içinde zeytin ve saf zeytinyağının kilo vererek zayıflamada en etkili yol olduğu ve insan sağlığına faydası olduğu bir bir açıklanmıştır. Zeytin ve zeytinden elde edilen zeytinyağının zayıflamadaki etkisi bilim adamlarının da gözünden pek kaçmamıştır. 

Zeytin Yağının Zayıflamadaki Etkisi

Zeytin Yağı Zayıflatırmı, İnsan sağlığını tehdit eden ve şekerin yükselmesine sebep olan en büyük etken kolesteroldür. Yapılan bilimsel araştırmalarda da zeytin yağının kolesterolü düşürdüğü tespit edilerek açıklanmıştır. Ayrıca zeytin yağının içerisinde bulunmakta olan doymuş yaş asitleri de kilo vermeyi sağlamaktadır. Hiç bir diyet veya spor yapmak istemiyorsanız eğer sadece yemeklerde zeytin yağını tüketmeniz size ayda 1-2 kilo kendiliğinden hiç çaba olmadan vermenizi sağlayacaktır. Bunun nedeni zeytinyağının içinde bulunan doymuş yağ asitlerinin vücut içinde yağ depolamasını engellemesinden kaynaklanmaktadır. 

Zeytin Yağlı Zayıflama Kürü

Zeytin Yağı Zayıflatırmı, Zeytin yağının zayıflamadaki etkisini arttırmak için öncelikle zeytinyağını buzdolabında kesinlikle saklamayın. Çünkü zeytinyağının homojen yapısını ve doğal olan rengini değiştirerek berraklığının bozulmasına ve zeytinyağının kalitesinin düşmesine neden olur. Zeytin yağı kürünü hazırlamak kilo verip zayıflamada daha çok etkisi vardır.

Zeytinyağını bir miktar kekikle karıştırarak içine birkaç damla kadar elma sirkesi damlatın. Böylelikle zayıflamak için ideal bir karışıma sahip olmuş olursunuz. Yemeklerden önce bu karışımı içmeniz bağırsakları temizler ve aynı zamanda yeme iştahınızı azaltır. Aynı zamanda mide problemi olan kişiler özellikle bu karışımı sofrada sürekli bulundurarak ekmeğe bandırarak tüketebilirler. Hatta bu karışımdan salatalarınıza da dökmeniz zayıflamadaki etkisini oldukça arttıracaktır. 
]]>
Bebekler İçin Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/bebekler-icin-zeytinyagi.html Mon, 22 Oct 2018 14:11:08 +0000 Bebekler için zeytinyağı; zeytinyağının bebeklere çok fazla yararı olduğu için bebekler için çok kullanılmaktadır. Gelişim çağındaki bir bebeğin hem vitamin hem de mineral ihtiyacını tek başına sağlamaktadır. Zeyt Bebekler için zeytinyağı; zeytinyağının bebeklere çok fazla yararı olduğu için bebekler için çok kullanılmaktadır. Gelişim çağındaki bir bebeğin hem vitamin hem de mineral ihtiyacını tek başına sağlamaktadır. Zeytinyağı bebeklerin zeka gelişimlerine büyük katkıda bulunduğu için de bebeklerde zeytinyağı çok fazla kullanılmaktadır. Kabız olan bebeklerin poposuna zeytinyağı sürülür ki rahat rahat tuvaletini yapabilsin. Ayrıca meydana gelen pişiklerin kısa zamanda iyileşmesini sağladığı gibi pişik oluşumunu da engellemektedir.

Bebekler için zeytinyağı, banyo yapıldıktan sonra bebeklere masaj yapılırsa ağrıyan bölgelerin ağrısını geçirir. Yeni doğan bebeklerde konak meydana gelir, konağın geçmesi içinde bebeklerin saçına sürülür ve bekletilir. Hem konağın geçmesini sağlar hem de bebeğin saçlarının daha sağlıklı çıkmasını sağlamaktadır. Her gün bir çay kaşığı bebeklere içirilirse zeka gelişimleri daha iyi bir şekilde gelişir ve bebeğin vücudu rahatsızlıklara karşı daha dayanıklı olmaktadır. Zeytinyağının içeriğinde A, K, E gibi vitaminler bulunduğu içinde bebeklere çok faydası vardır. Çünkü bu vitaminler bebeklerin gelişimi için çok önemlidir. Bu vitaminler tek bir besinde olduğu zaman daha faydalıdır. Kimi anneler bebekler için zeytinyağını kullanıp kullanamayacağına zor karar verirler. Bir zararı olup olmayacağını düşünürler. Şimdiye kadar kullanan tüm anneler herhangi bir kötü etkisini görmemiştir. Bu yüzden doktorlarda tavsiye etmektedirler. Bütün anne adayları bebekler için zeytinyağını gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Bebeklerin sağlık zeminini ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaları için zeytinyağı kullanmak şarttır. Zeytinyağı doymamış yağ ve oleik asit bakımından yüksek olduğu için bebeklere veya yetişkinlere çok faydalıdır. Diğer yağ türleri doymuş olduğundan ve katkı malzemesi çok olduğundan dolayı faydası yok gibidir. Aynı zamanda bebeklerin damar gelişimine de faydası bulunmaktadır.

Bebekler için zeytinyağı faydaları;
 • Kabızlık problemine çok iyi gelmektedir.
 • Beyin ve zeka gelişimini sağlar.
 • Bağırsak kurtlarının düşmesinde yardımcı olur.
 • Damar gelişimini sağlar.
 • Raşitizm hastalığını önlemektedir.
 • Kemik gelişimini sağlar.
 • Pişik olan bölgeye sürüldüğü zaman anında iyileşmesini sağlar.
 • Kanser ve kalp damar hastalıklarını önlemektedir.
 • Saçların uzamasını sağlar.
 • Diş eti rahatsızlıklarını ve diş çürümesini önlemektedir.
 • Böbrek ağrısı ve böbrek taşı düşürmede yardımcı olur.


]]>
Acı Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/aci-zeytinyagi.html Mon, 22 Oct 2018 15:31:11 +0000 Acı zeytinyağı, Acı zeytinyağında olması gereken olumlu bir özelliktir. Zeytinyağının kaliteli ve doğal olduğunun göstergesi olarak sayılmaktadır. Acı zeytinyağı vücuda faydalarıyla bilinen ve adından da belli olduğu gi Acı zeytinyağı, Acı zeytinyağında olması gereken olumlu bir özelliktir. Zeytinyağının kaliteli ve doğal olduğunun göstergesi olarak sayılmaktadır. Acı zeytinyağı vücuda faydalarıyla bilinen ve adından da belli olduğu gibi zeytinden üretilen doğal bir yağdır. Zeytinyağında aranan özellikler arasında yer alan acılık, meyvemsi tat ve yakıcı bir tat olması gerekmektedir. Bu özellikler zeytinyağının daha kaliteli üretildiği ve uygun şartlarda bekletildiği anlamı taşımaktadır.

Acı zeytinyağı faydaları:

Cilt Sağlığına Faydaları: Acı zeytinyağı özellikle cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Ciltte yaşlanmayı geciktirir ve cilt kırışıklığını giderir. Doğal ve acı bir tada sahip olan zeytinyağı cildin kimyasal yapısına oldukça uygundur. Bu özelliği nedeniyle özellikle kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Bunun yanında dirsek ve dizlerde aşırı kuruma sonucu meydana gelen sert deriye karşı büyük bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman cildin yumuşak kalmasını sağlar. Cildinde aşırı kuruluk sorunu yaşayanlar akşamları uyumadan önce ciltlerine saf zeytinyağı uygulayarak problemlerini giderebilir. Zeytinyağının içerdiği besin maddeleri aynı zamanda hasta ve yaralı cildin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bunun dışında zeytinyağı güneş yanmalarının tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Acı zeytinyağı etkili bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı acı zeytinyağı serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş ve yaşlanma sorunlarını geciktirmektedir. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli sağlıklı kalmasını sağlayacak mineralleri ve vitaminleri cilde sağlamaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları: Özellikle bağırsak hareketlerinin artmasını ve hızlı çalışmasını sağlayarak basur ve kabızlık sorunlarına anlık çözüm olmaktadır. Bunun dışında sindirimi büyük ölçüde kolaylaştırır. 

Meme Kanseri Riskini Azaltır: Günümüzde çok sık bir şekilde rastlanan meme kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir.

Diyabete İyi Gelir: Zeytinyağı, kan şekeri seviyelerini azaltmada yardımcı kimyasallar içerir. Zeytinyağı diyabet hastalarında vücutta insülin görevi görerek bir çok sorunun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağı  Kolesterole İyi Gelir: Yapılan bir çok araştırma, zeytinyağının kolesterole iyi geldiğini ortaya koymaktadır.

Zeytinyağı Karaciğeri Korur:Temizleme merkezi olarak görev yapan karaciğeri ayrıca toksinlerin vereceği olası zararlardan korur.

Alzheimer Hatalığına Karşı: Acı zeytinyağı içinde bulunan doğal değerler alzheimer hastalığının önlenmesi son derece etkilidir. Acı zeytinyağı genel olarak beyin ve zihinsel sağlığımızı korumayı sağlar.

Zeytinyağı Kilo Kaybını Kolaylaştırır: Acı zeytinyağı hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı gibi, dışkının kolay bir şekilde bünyeden atılmasına yardımcı olur. Bu özelliği zeytinyağının kilo vermeyi teşvik etmesini sağlar. Özellikle hareketsiz kalan bağırsaklar kilo alma nedenleri arasındadır. Bu unsurları ortadan kaldıran zeytin yağı kilo vermeyi kolaylaştırır.
]]>
Asitsiz Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/asitsiz-zeytinyagi.html Mon, 22 Oct 2018 21:59:36 +0000 Asitsiz Zeytinyağı; Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özellik hiçbir rafinasyon (saflaştırma) işlemine başvurulmadan sıkıldığı gibi doğrudan tüketilmesidir. Bu şuna benzer taze sıkılmış meyv Asitsiz Zeytinyağı; Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özellik hiçbir rafinasyon (saflaştırma) işlemine başvurulmadan sıkıldığı gibi doğrudan tüketilmesidir. Bu şuna benzer taze sıkılmış meyve suyu gibi, içerdiği vitaminler  tokoferoller, fenoller gibi sağlık ve tüketim açısından içerisindeki besin öğelerini kaybetmeden tüketilme imkanı sağlanmasıdır. 

Asitsiz Zeytinyağı türleri; Zeytinyağı kendi içerisinde oleik asit cinsinden asitlik derecesine göre 3 gruba ayrılır; 
 • Naturel sızma, 
 • Naturel birinci,
 • Naturel ikinci. 
Biz bu yağlara, halk arasında doğal sızma zeytinyağı deriz.  Zeytinyağı fabrikalarından çıkan yağların çoğunluğu yüksek asitlidir veya nefaset açısından doğal zeytinyağı sınıfına girmez bunların zeytin ağacının altına dökülmüş zeytinlerden toplanmış olması sıkılmadan önce uzun süre zeytinin elverişli ortam sağlanmamış olması depolama ve sıkım sırasında gerekli hassasiyetin gösterilmemesi gibi önemli sebepler içerir. Bu yağların direkt tüketilmeleri için rafinasyon işlemi uygulanması gerekir.
 
Asitsiz Zeytinyağı Rafinasyon İşlemi; Rafinasyon işlemi tadı ve kokusu tüketilmeyecek kadar elverişsiz veya asitlik oranı yüksek olan yağların kötü tadını, kokusunu ve yüksek asitliğini gidermek için uygulanan kimyasal ve ısıl işlemlerin bütünüdür. Bu işlem sırasında zeytinyağının içerisindeki yararlı maddeler azalacağı için tüketilmesi pek tavsiye edilmez.

Asitsiz Zeytinyağı değerleri; Riviera zeytinyağı ise asit cinsinden en düşük yağ cinsimizdir. Rafinasyon işlemi sonucunda düzgünleştirilen yeni bir yağ haline getirilen yağın içerisinde bir miktar % 10 -20 oranına kadar naturel yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağ türüdür. Asitsiz zeytinyağı tüketimi vitaminsiz ve tüketime daha az elverişlidir. Rafinasyon işlemi yağın içerisinde ki vitaminleri azaltır dolayısıyla rafinasyon işlemi uygulanan yağlar daha az asitli zeytinyağlardır. Zeytinyağı yanmadan tüketilmesi gereken bir yağ türüdür. Salatalar, soslar içerisinde tüketilmesi daha uygundur. Yandığı taktirde aynı rafinasyon işlemi gibi içerisindeki vitaminler ve yararlı diğer içerikleri azaltılmadan zararlı hale gelmeden tüketilmelidir. 

Asitsiz zeytinyağı zeytinyağının kısaca çok işlem görmüş az yararlı besin değerine sahip olanıdır. Asitsiz zeytinyağlarının fiyatı diğer zeytinyağı türlerine göre daha fiyatlıdır. Asitsiz zeytinyağı üretimi daha az tercih edilir. Üreticiler az zeytinden daha fazla zeytinyağı çıkartma konusunda kar amacı güdüldüğünden fiyatı maliyeti düşük olan zeytin yağı türü fabrikalar tarafından daha fazla üretilir. Zeytin ağacı ülkemizde en çok ege bölgemizde yetiştirilir. Coğrafya derslerimizde hatırladığımız üzere asitsiz zeytinyağı diğer zeytinyağları gibi zeytin üretiminin en çok yapıldığı yerleşim yerlerinde üretimi devam eder. İlginçtir ki ülkemizde marketlerden tedarik edebildiğimiz zeytinyağı Amerika'da marketlerden değil direk eczanelerden tedarik edilebiliyor. Ülkemizde bu kadar elverişli topraklarımız ve her iklim türünü barındıran 4 iklimden oluşan iklim kuşağında yer almamız bizim için büyük bir fırsat. Zeytinyağı yararından ziyade birçok işçiye de ekmek kapısı olmaktadır. Zeytin toplayan kırsal kesimde ikamet eden egeli güzel konuşan insanlarımız vardır. Sabah kahvaltılarında asitsiz zeytinyağını yediğimiz zeytinin üzerine döküp tüketebiliriz. Daha öncede dediğim gibi zeytin yağını yakmadan yani çiğ olarak tüketmek hepimiz için daha yararlıdır.
]]>
Zeytinyağlı Dolma İçi https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-dolma-ici.html Tue, 23 Oct 2018 07:42:34 +0000 Zeytinyağlı Dolma İçi; Öncelikle şunu belirteyim ki vermiş olduğumuz Zeytinyağlı dolma içi tarifini  biber dolması, patlıcan dolması, enginar dolması, domates dolması, patates dolması gibi dol Zeytinyağlı Dolma İçi; Öncelikle şunu belirteyim ki vermiş olduğumuz Zeytinyağlı dolma içi tarifini  biber dolması, patlıcan dolması, enginar dolması, domates dolması, patates dolması gibi dolmaların hepsinde kullanabilirsiniz.  

Zeytinyağlı Dolma İçi Malzemeler; 

 • 250 gram pirinç,
 • 750 gram kuru soğan,
 • 1 adet büyük boy domates,
 • Yarım demet dereotu,
 • 1/2 demet maydanoz
 • Yarım demet taze nane ya da
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane,
 • 1 çorba kaşığı dolusu kuş üzümü
 • 1 çorba kaşığı dolusu çam fıstığı
 • 1 su bardağı (200 gram kadar)
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • Yeterince tuz, karabiber,
 • Tarçın ve yenibahar

Zeytinyağlı Dolma İçiZeytinyağlı Dolma İçi Yapılışı; 

Öncelikle pirinçleri ayıklayıp, el dayanabilecek kadar tuzlu sıcak suda ıslatalım. Daha sonra soğanları ince ince kıyalım. Büyükçe bir tencereye sıvı yağını  alıp, içine ince kıydığımız kuru soğanları ve çam fıstıklarını ekleyip 1-2 sefer karıştıralım ve ocağı kısıp, tencerenin ağzını kapatalım. Soğanlar biraz pişince, tencerenin ağzını açıp pembeleşinceye kadar kavuralım. Soğanlar ve çam fıstıkları kavrulunca iyice yıkadığımız pirinçleri de tencereye ekleyip, hep birlikte bütün malzemeyi kavurmaya devam edelim. Daha sonra pirinçler de kavrulunca, daha önceden kabuğunu soyup  kuşbaşı doğradığımız domatesi de tencereye ekleyip domatesler eriyene kadar kavuralım. Yeterince tuzunu, daha önceden ıslattığımız kuş üzümlerini, toz şekeri ve baharatları da ilave edelim. 1 su bardağı kadar suyunu ekleyip, tencerenin ağzı kapalı olarak suyunu çekmesini sağlayalım. Hazırladığımız dolma içi suyunu çekince, ocaktan indirelim. Daha sonra ince kıydığımız maydanozları, naneleri ve dereotunu üzerine serpiştirip, ağzı kapalı olarak iç harcımızı soğutalım. Bütün malzememizi harmanladıktan sonra, istediğiniz çeşit sebzeye doldurup ya da sarıp pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Pırasa https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-pirasa.html Tue, 23 Oct 2018 16:11:34 +0000 Zeytinyağlı Pırasa; Soğangillerden olan pırasa oldukça faydalı bir sebzedir. Bu nedenle pırasayı pişirmeyi ve çocuklarımıza yedirmeyi ihmal etmeyelim. Çocukların ve eşlerin önce ön yargılı olup yemedikle
Zeytinyağlı Pırasa; Soğangillerden olan pırasa oldukça faydalı bir sebzedir. Bu nedenle pırasayı pişirmeyi ve çocuklarımıza yedirmeyi ihmal etmeyelim. Çocukların ve eşlerin önce ön yargılı olup yemedikleri pırasa yemeğini tattıktan sonra büyük ölçüde fikirleri değişmektedir. Limon sıkmak sizin tercihiniz fakat limonsuz gerçekten lezzetinde bir eksiklik olduğu belli oluyor. Yani pırasa yemeğinin asıl lezzeti ekşimsi olmasıdır. Şimdi dilerseniz bu tarifimi sizlerle paylaşayım. Hepinizin ellerine sağlık.

Zeytinyağlı PırasaZeytinyağlı Pırasa Malzemeler;

 • 5 adet orta boy Pırasa
 • 2 adet domates
 • 2 adet küçük havuç
 • 1 adet kuru soğan
 • 1/2 adet limon
 • 1/2 kahve fincanı pirinç
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 1 su bardağından az zeytinyağı
 • Tuz
Zeytinyağlı Pırasa Yapılışı;

Öncelikle pırasaların yeşil kısımlarını atıp temizleyin.  Daha sonra uzunlamasına baklava dilimleri gibi bölüp, üç parmak eninde olacak kadar doğrayın. Su içerisine atın. Daha sonra soğanı halkalar şeklinde ince ince doğrayın. Yağınızı tencereye alıp, soğanı hafifçe pembeleşinceye kadar kavurun. Daha önceden yarım parmak uzunluğunda doğranmış havuçları ve  iki adet ince doğranmış domatesle kavurun. Hepsini kavurduktan sonra pırasaları bu malzemenin üzerine ekleyin. 15-20 dakika kadar tencerenin kapağını kapatarak kavurun. Daha sonra kapağı açın. Bir buçuk bardak su, yıkanmış pirinç, 1 çay kaşığı şeker ve tuz ilave edin. Yarım limon sıkarak karıştırın. Orta ateşte pişirin. Afiyet olsun...

]]>
Zeytinyağlı Sarma https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-sarma.html Wed, 24 Oct 2018 03:18:15 +0000 Zeytinyağlı Sarma; Arkadaşlar hafta sonu sülalece pikniğe gittik. Her birimiz değişik lezzetler hazırlamıştık. Bende zeytinyağlı sarma yapmıştım ve her zamanki gibi bütün yiyeceklerden önce bitti. Tabi bütün bayanlar üç Zeytinyağlı Sarma; Arkadaşlar hafta sonu sülalece pikniğe gittik. Her birimiz değişik lezzetler hazırlamıştık. Bende zeytinyağlı sarma yapmıştım ve her zamanki gibi bütün yiyeceklerden önce bitti. Tabi bütün bayanlar üç aşağı beş yukarı sarma sarmayı bilirler. Şimdi bizler de mutfağa yeni girmeye başlayan genç annelerimiz için bu lezzetli tarifimizi paylaşalım. Hepinizin ellerine sağlık.

Zeytinyağlı Sarma Malzemeler;
 • 1 kg tuzlu üzüm yaprağı
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2 orta boy soğan
 • 5-6 dal maydanoz
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • Tuz

Zeytinyağlı SarmaZeytinyağlı Sarma Yapılışı;
İlk olarak soğanları yemeklik doğrayın. Daha sonra tencereye yağın yarısını koyarak doğramış olduğunuz soğanları kavurun. Soğan biraz kavrulunca baharatları da ekleyerek daha önceden yıkanmış olan pirinci de ilave edin. Küçük küçük doğradığınız maydanozu da ekleyerek  yaprağın tuzuna göre tuzunu ayarlayın. Yaprak iyice yıkandıktan
sonra bile tuzlu ise iç malzemesine daha az tuz ilave edin.

İç malzememiz hazır olduktan sonra yaprakları düz bir yere sererek içerisine çok fazla olmayacak kadar örneğin, bir kalem kalınlığında iç malzemesini koyun ve yanlarını kapatarak sigara böreği misali sarın.

Sardığınız sarmaları tencereye düzenli bir şekilde aralarında boşluk olmadan ardarda dizin. Bütün yaprağı bu şekilde sarın. Hepsi bittikten sonra üzerine kalan zeytinyağını gezdirin. Ekşimsi olmasını isterseniz 1 adet limonu kesip dilimleyerek sarmaların üzerine koyun. Sarmaların üzerine gelecek kadar daha önceden kaynattığınız sıcak suyu ilave edin ve sarmalar kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın. Kısık ateşte sık sık suyunu kontrol ederek pişirin. Ilık servis yapın. Afiyet olsun.

]]>
Zeytin Ağacı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-agaci.html Wed, 24 Oct 2018 15:38:02 +0000 Zeytin Ağacı, ülkemizin Ege bölgelerinde yetiştirilen vede oldukça faydalı bir besin maddesidir. Zeytin olarak ve zeytin yağı olarak neredeyse ülkemiz genelinin mutfaklarının ilk sıralarına gelen gıda ürünleridir. Zeytin çek Zeytin Ağacı, ülkemizin Ege bölgelerinde yetiştirilen vede oldukça faydalı bir besin maddesidir. Zeytin olarak ve zeytin yağı olarak neredeyse ülkemiz genelinin mutfaklarının ilk sıralarına gelen gıda ürünleridir. Zeytin çekirdeğinden zeytin fidanı fidan da Zeytin ürünü elde edilmektedir. Zeytin ağacı yağışı sıcaklığı yüksek derecede olan iklim şartlarını seven bir ağaç olup 6-42 derece arasında sıcaklıklara dayanabilen bir özelliğe sahiptir. Zeytin ağacının insan sağlığına faydaları büyüktür. 

Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği;

Öncelikle yapılması gereken ilk kural toprak analizi yaptırıp zeytin ağacı için verimli olup olmadığı ziraat mühendisleri tarafından incelenmelidir. İncelemenin neticesi olumlu ise arazinin durumu değerlendirilerek var ise meyil problemlerine göre dikim işlemi gerçekleştirilmeli, oluşabilecek erozyon önlenmeli ve meyil aşırı derecede olması durumunda da gerekirse seki haline getirilmelidir. Bu önlemler dikim yapılmadan araştırılarak giderilmelidir ki ağacın dikiminden sonra oluşabilecek sıkıntılar başınızı ağrıtıp zarara uğratmasın. Ayrıca ekilecek olan zeytin ağacı çeşidi de çok önemlidir. Dikim yapacağınız zeytin çeşidi toprak ve iklim şartları ile uyuşma sağlaması da çok önemlidir. 

Zeytin Ağacı Fidan Dikimi;

Zeytin ağacı dikimi için aralık belirlerken 5x5 ile 10x10 arasında değişim ağacın büyüme oranına göre belirlenmelidir. Dikim işlemine geçmeden önce emsal zeytinlikleri incelemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Dikim işlemi sırası üzerine yapmalısınız çünkü aralarını traktör gibi iş makinaları ile rahatlıkla girebilesiniz. Kare, dikdörtgen, üçgen veya kontr şekillerde dikim yapabilirsiniz dikim yapacağınız arazinin şekli bu durumu belirlemenizde ve en fazla araziyi verimli kullanmanızda hangisi daha uygun ise ona karar verebilirsiniz. Dikim yapacağınız toprak 80-90 cm derinliğinde arazinin sürülmesi gerekmektedir. 
 • Kare dikim biçimi; Düzgün bir arazi için seçilebilecek en iyi dikim şeklidir ve en çok tercih edilen biçimdir. Dikim aralıkları ise zeytin fidan çeşidine göre örneğin gemlik zeytini için 5x5 veya 7x7 metre olması gerekirken memecik zeytini ve domat zeytini için 8x8 ve 9x9 metre gibi mesafeler belirlenmelidir. Bu dikim şeklinde mesafeler sırası üzerine ve yan tarafına eşit mesafededir
 • Dikdörtgen dikim biçimi; Bu dikim şekli yine düz olan arazi biçimleri için tercih edilen şekillerden olup burada farklı düşünülen amaç fidanın gün ışığı aldığı yönün mesafe aralığı uzun tutulacak şekilde planlanmalıdır. Dikim şekline gelince yine gemlik için 6x4 veya  7x5 metre gibi mesafe aralığı tercih edilirken domat ve memecik için 8x6 veya 9x7 metre aralık uygun görülür.
 • Üçgen dikim biçimi; Fidanların mesafe aralıkları bir üçgenin şekline benzemesidir. Mesafe aralığı yine 5-10 metre arasında zeytin türüne göre belirlenir. Ancak bu şekil az tercih edilmektedir nedeni zirai işlemler için uygun olmamasıdır. 
 • Zeytin Ağacıkontr  dikim biçimi; Aşırı meyilli araziler için kullanılan bir dikim biçimi olup arazide erozyonu önlemek için tercih edilmektedir. Traktör gibi iş makinalarının kullanılabilmesi için ağaçların güneş ışınlarından da eşit şekilde faydalanabilmesi için belirli açılarda eğim yapılarak tercih edilen dikim biçimidir.
Zeytin ağacı dikimi için toprakta bir ay kadar önceden çukur açılması daha faydalıdır. Çukurdan çıkan toprak ikiye ayrılır üst toprak ve alt toprak olmak üzere dikim esnasında üst toprak ile doğal gübre karıştırılır. Bu oran 1 kürek gübre 3 kürek toprak şeklinde belirlenmelidir. Daha sonra kalan toprakla da üst tarafı doldurulur. Zeytin fidanlarımız aşılı ise aşılarının kapanmamasına ve güney yönüne gelmesine dikkat edilmelidir. dikimin gerçekleştiği özellikle ilk yıllarda sulama ve çapalamaya çok dikkat edilmelidir. Kullandığını]]> Zeytin Çekirdeği https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-cekirdegi.html Thu, 25 Oct 2018 03:41:34 +0000 Zeytin çekirdeği, zeytin ve zeytinyağının sağlık için ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uzun yıllardır çoğu hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılan zeytin ve zeytinyağının y Zeytin çekirdeği, zeytin ve zeytinyağının sağlık için ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uzun yıllardır çoğu hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılan zeytin ve zeytinyağının yanı sıra zeytin çekirdeğinin de sağlık üzerinde faydalı olduğu düşüncesiyle çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Çoğu kişi zeytin çekirdeğinin faydaları ve zararları hakkında pek bilgi sahibi değildir. Bu konu üzerinde çok çalışma olmadığı için zeytin çekirdeğinin faydaları bilimsel olarak da henüz saptanamamıştır.

Bazı bilimsel çalışmalara göre zeytin çekirdeği sağlık için zararlı bulunmaktadır. Yapı olarak uç kısımları sivri olduğu için yutulduğunda vücutta tam olarak sindirilemeyeceği düşünülmekte ve sağlık için olumsuz etki yaratacağı savunulmaktadır.

Bazı bilimsel çalışmalara göre de zeytin çekirdeğinin aksine sağlık için faydalı olduğu savunulmaktadır. Ancak ezildikten sonra tüketilmesinin daha sağlıklı olduğu savunulmaktadır. Zeytin çekirdeği hakkında yapılan bilimsel çalışmaların sayısı yeterli değildir. Ancak toplumda hangi rahatsızlıklar için kullanılmıştır, şu şekilde sıralayabiliriz;

Zeytin ÇekirdeğiMide rahatsızlıkları: Bazı mide rahatsızlıklarına karşı zeytin çekirdeği yutulduğunda rahatsızlığın hafiflediği tespit edilmiştir. Mide yanması problemi yaşayan kişilerde zeytin çekirdeğinin olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre zeytin çekirdeğini bütün yutmak, bazı uzmanlara göre de ezerek tozunu yutmak faydalı görülmektedir. Mide yanması haricinde ülser ve gastrit gibi mide problemlerine karşıda iyi geldiği bilinmektedir. Rahatsızlıkları sakinleştirdiği ve iyileştirdiği yönünde savunmalar vardır.

Sindirim sistemi: Sindirim sistemi fonksiyonlarında ya da sindirim sistemi organlarında problem yaşayan kişilerde zeytin çekirdeğinin olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bazı uzmanların hastalarında deneyerek gördüğü sonuçlara göre, zeytin çekirdeği sindirim sistemi ile alakalı gelişen sorunları iyileştirici etki yaratmaktadır.

Kabızlık: Zeytin çekirdeği tüm ya da toz haline getirilerek tüketildiğinde kabızlığa karşı fayda sağlamaktadır. Ancak bu fayda yine tam olarak kesin kanıtlanmamıştır.

Basur: Zeytin çekirdeğinin bu konu hakkında da ne denli faydalı olduğu tam olarak bilinmese de basura karşı iyi geldiği düşünülmektedir.

Kanser: Zeytin ve zeytinyağının kanser üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Zeytin çekirdeği de zeytin ve zeytinyağı gibi etki yaratarak kanseri önlediği düşünülmektedir. Yine unutulmamalıdır ki bu görüşte bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Ağrı kesici: Zeytin çekirdeği kırık, çıkık gibi nedenlerden dolayı yaşanan ağrıların hafifletilmesinde kullanılabilir. Bu tarz ağrılar için tüm yutularak kullanılabileceği gibi ezilerek de tüketilebilir.

Zeytin çekirdeğinin zararları

 • Tartışmalı bir besin maddesi olan zeytin çekirdeğinin, tüm olarak yutulması sağlık için zararlı olabilir. Bu nedenle toz haline getirilerek tüketilmesi gerektiği düşünülmektedir.
 • Zeytin çekirdeğinin sağlık için ne denli faydalı olduğunu kanıtlayan bir bilimsel çalışma olmadığı için herhangi bir komplikasyona karşı doktora başvurularak tüketime başlanmalıdır.
 • Bazı uzmanlara göre zeytin çekirdeğinin yutulması apandisit hastalığını tetiklemektedir.
 • Bazı uzmanlar zeytin çekirdeği yutulduğu zaman, mide tarafından sindirilemeyeceğine, bağırsaklar tarafından yeterince işlenemeyeceğine ve bu sebeplerden dolayı hem mideye hem de bağırsağa zarar vereceği düşüncesindedir.
]]>
Zeytin https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin.html Thu, 25 Oct 2018 19:57:49 +0000 Zeytin, ülkemizin Akdeniz bölgesinde çok sık yetişen bir meyvedir. Çok eski zamanlardan bu günlere kadar insanların sabah kahvaltılarında olmazsa olmazlardan biri olan zeytin, ülkemizde yetiştirilmesi nedeniyle maddi olarak da oldu Zeytin, ülkemizin Akdeniz bölgesinde çok sık yetişen bir meyvedir. Çok eski zamanlardan bu günlere kadar insanların sabah kahvaltılarında olmazsa olmazlardan biri olan zeytin, ülkemizde yetiştirilmesi nedeniyle maddi olarak da oldukça uygundur. Zeytin, insanların çok sevdiği lezzetlerden biridir. Lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydaları nedeniyle de oldukça çok tüketilir. Zeytinin içerisinde uçucu yağlar ve organik asitler bulunmaktadır. Bu maddeler içerisinde ise insan vücudu için gerekli olan birçok farklı vitamin ve mineral bulunmaktadır. İnsanlar zeytini tüketmeden de faydalarından yararlanırlar. Özellikle dermokozmetik olarak kullanılan zeytin, cilt güzelliğinde çok büyük önem taşır. İçerisinde bulundurduğu yağlar ve asitler insanlarda saç sağlığı da dahil olmak üzere çok büyük faydalar sağlar. Günümüzde zeytinden elde edilen özel maddeler, sabunlarda ve şampuanlarda da kullanılmaktadır. Zeytinden elde edilmiş faydalı maddelerin bulunduğu şampuanlar ise insanlarda çok etkili olarak değişimlere neden olmaktadır. Özellikle saç dökülmesi ve kepek probleminde bu şampuanlar oldukça etkilidir. Zeytin, yüzyıllar önce ülkemiz sınırları içerisinde Akdeniz bölgesinde sağlık amacıyla kullanılmış ve bu şekilde birçok kişinin sağlık problemlerini çözmüş bir meyvedir. Hala günümüzde zeytin, yaygın olarak alternatif tıpta kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerde birazdan bahsedeceğimiz sorunlar için zeytin kullanabilirsiniz. 

ZeytinZeytinin faydaları nelerdir
 • Yapılan bilisel araştırmalara göre insanlarında günlük olarak tükettikleri zeytinler, kişilerin dolaşım sistemlerinde müthiş bir etki göstererek kolesterol problemlerini ciddi bir şekilde azaltmaktadır. Zeytin içerisinde bulunan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar sayesinde bu gibi problemler için bol bol zeytin tüketebilirsiniz.
 • Zeytin içerisinde bulunan maddeler, insan vücudunda kan hücrelerinin sürekli olarak sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kansızlık problemi yaşayan insanlar için zeytin çok büyük önem taşır. 
 • Her sabah tüketilen zeytin, kişilerde stresin biraz daha bastırılmasında etkili olmaktadır. Bunun için her sabah zeytin tüketmeyi unutmayın.
 • Kolon kanserinin zeytin içerisinde bulunan yağlar sayesinde oluşumunun engellenmesi mümkündür. 
 • Zeytinin bir diğer faydası ise insanlarda çok karşılaşılan mide yanmalarını azaltması ve midede meydana gelen ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını gidermesidir. Bu problemlerin belirtileri insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olduğu için hızlı bir şekilde çözülmesi gerekmektedir. 
 • A vitamini açısından en az havuç kadar zeytin de etkilidir. Bu nedenle üreme sistemi ve göz sağlığı için bol bol zeytin tüketmelisiniz. 
Tüm bu faydaları nedeniyle zeytin tüketiminin arttırılması sağlığınız açısından olumlu etkilere neden olacaktır. Özellikle çocukların bol bol vitamine ihtiyaçlarının olması nedeniyle çocuklarınıza sabah kahvaltılarında zeytin yemeyi alışkanlık haline getirin. Zeytin ülkemizde çok farklı şekillerde tüketilmektedir. Özellikle siyah zeytin ve yeşil zeytin, en çok tüketilen zeytin türleri arasında yer alır. Bunun yanında ayrıca turşu yapılmış zeytinlerde insanlar tarafından çok sevilir. Zeytin, insanların güne enerjik bir şekilde başlamaları için önemli bir meyvedir. Sizlerde iş hayatınızda daha enerjik ve zinde olmak için sabah kahvaltılarınızda zeytin tüketin. Zaten içerisinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle birçok uzman doktor, insanların diyet listelerine zeytin eklemektedir. 

Zeytin yetiştirilmesi 

Zeytin, daha önceden de belirttiğimiz gibi Akdeniz ve Ege kıyılarında çok fazla yetişen bir meyvedir. Burada yetişen zeytin ağaçları oldukça büyük ve kalın bir gövdeye sahip olurlar. Yaklaşık olarak 10 metre kadar boya sahip olan zeytin ağaçları, bu büyüklükleri nedeniyle zeytin üreticil]]> Yeşil Zeytin Salatası https://www.zeytinyagli.gen.tr/yesil-zeytin-salatasi.html Fri, 26 Oct 2018 06:17:24 +0000 Yeşil zeytin salatası, Salata sofralarımızda olmazsa olmazlar arasındadır. Her yemeğin yanına mutlaka bir çeşit salata yapılır. Salata başlı başına da bir yemektir aslında. Özellikle diyet yapan kişiler her öğünde mutlak Yeşil zeytin salatası, Salata sofralarımızda olmazsa olmazlar arasındadır. Her yemeğin yanına mutlaka bir çeşit salata yapılır. Salata başlı başına da bir yemektir aslında. Özellikle diyet yapan kişiler her öğünde mutlaka salata yerler. Salata çeşitleri Türk mutfağında oldukça fazladır. Zaten bizler salatayı da fazlasıyla çok severiz. Bugün yine farklı  bir salata yapacağız. Oldukça lezzetli ve değişik olan yeşil zeytin salatasını bence çok seveceksiniz. Şimdiden kolay gelsin. 

Yeşil Zeytin SalatasıYeşil zeytin salatası için gerekli olan malzemeler 
 • 1 kase çekirdeksiz yeşil zeytin 
 • 2 adet domates
 • 1 adet kuru soğan 
 • Taze nane
 • Pul biber 
 • Nar ekşisi
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • Tuz
 • 1 tutam maydanoz 
Yapılışı: Salatayı yapmak için ilk olarak domateslerin kabuklarını soyun. Kabukları soyulan domatesleri çok büyük olmayacak şekilde doğrayın. Domateslerden sonra soğanı da yemeklik yani küp küp doğrayın. Maydanozu ve taze naneyi de küçük doğrayın. En son olarak zeytinleri 2-3 parça olacak şekilde doğrayın. Tüm doğradığınız bu malzemeleri bir salata kasesine alın ve üzerine baharatları ve zeytinyağı ile nar ekşisini dökün. Salatamız hazır. 

Afiyet olsun. 
]]>
Zeytin Yaprağı Çayı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-yapragi-cayi.html Sat, 27 Oct 2018 04:16:40 +0000 Zeytin yaprağı çayı, günümüzde bitki çayı olarak birçok yerde bulunabilen bir çaydır. İnsanlarda çok büyük faydaları olan bu çay özellikle kadınlarda zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tüketilmektedir. Bu çay, bir Zeytin yaprağı çayı, günümüzde bitki çayı olarak birçok yerde bulunabilen bir çaydır. İnsanlarda çok büyük faydaları olan bu çay özellikle kadınlarda zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tüketilmektedir. Bu çay, birçok uzman tarafından insanların diyet listesine yazılmaktadır. Düzenli ve sürekli olarak kullanılan zeytin yaprağı çayı, insanlarda çok önemli etkiler yapar. Zeytin yaprağı çayının tek kötü yanı vardır. Buda tadının biraz acı olmasıdır. Tadının acı olması nedeniyle bu çayı birçok kişi tüketmez. Eğer sizlerde lezzeti nedeniyle bu çaydan uzak duruyorsanız, uzak durmak yerine içerisine bir miktar bal koyarak hem bu çayın çok daha faydalı olmasını hem de daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz. Eski zamanlarda tıbbı henüz gelişmemiş olması nedeniyle zeytin yaprağı çayı, tedavi amaçlı insanlarda ilaç olarak kullanılırdı. Son derece eski zamanlardan gelen bu çayın Giritliler tarafından da kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Zeytin yaprağının şeklide dünya üzerinde barışı temsil etmektedir. Bu çay, insanlarda 1800 yıllarında sıtma hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. 

Zeytin Yaprağı ÇayıZeytin yaprağı çayının faydaları:
 • Zeytin yaprağı çayının en büyük özelliği çok mükemmel bir antibiyotik etkisinin olmasıdır. Doğal bir antibiyotik olan bu çay ile insan vücudunda oluşan iltihaplar tamamen ortadan kaldırılabilir. Özellikle çocuklarda tıbbi antibiyotik ilaçları kullanmak yerine bunun gibi bitki çaylarını kullandırarak faydalar sağlayabilirsiniz. 
 • Zeytin yaprağı çayını antibakteriyel madde olarak kullanabilirsiniz. Bakterilerin öldürülmesinde kullanabileceğiniz bu çayı, cildinizdeki bakterileri öldürmek için de kullanabilirsiniz. 
 • Yüksek kan basıncını düşürmek için tıbbi bir ilaç kadar zeytin yaprağı çayı da etkili olur. İnsanlarda farklı nedenlere bağlı olarak oluşan yüksek kan basıncı bu çayın belli bir miktar tüketilmesiyle rahat bir şekilde düşürülebilir.
 • Sürekli ve düzenli olarak kullanılan zeytin yaprağı çayı, insanlarda kolesterolün düşürülmesinde etkin rol oynar. Eğer sizlerde de kolesterol problemi varsa bol bol zeytin yaprağı çayı tüketebilirsiniz. 
 • Soğuk algınlığında da zeytin yaprağı çayı önemli etkiler yapmaktadır. Bol bol tükettiğiniz bu çay sayesinde 1 haftada atlatılacak soğuk algınlığını 4 güne düşürebilirsiniz. Fakat hastalığınız süresince bol bol tüketmeniz gerekmektedir. 
Zeytin yaprağı çayının daha birçok farklı faydası bulunmaktadır. Özelikle yaprak içerisinde bulunan ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri barındırması çok önemlidir. Bunun için vitamin amacıyla da zeytin yaprağı çayını tüketebilirsiniz. Günümüzde toz olarak birçok yerde zeytin yaprağı çayı bulunmaktadır. Fakat birçok uzman bu ürünlerin herhangi bir faydasının olmadığını söylemektedir. Bunun için eğer sizler zeytin yaprağı çayını faydaları amacıyla içecekseniz kesinlikle orijinal çay yapmalısınız. Bunun için aktarlardan kurutulmuş zeytin yaprağı alın ve kaynatılmış su içerisinde birkaç tane atın. Bu şekilde demlenmesini bekleyin ve aç karınla tüketin. 

Yan etkileri:

Zeytin yaprağı çayı, aşırı bir şekilde kullanılmadığında insanlarda herhangi bir yan etki yapmamaktadır. Fakat bazı insanların aşırı bir şekilde zeytin yaprağı çayı tüketmesi nedeniyle başta ishal sorunu olmak üzere bazı sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra insanlarda safra kesesi taşı varsa yine bu bitki çayının kişide yan etkiler yapacağını söyleyebiliriz. Bazı insanlarda da şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı gibi süreklilik gösteren hastalıklar bulunur. Bu hastalıkların kişilerde farklı yan etkiler yapması nedeniyle problemler ortaya çıkabilir. Eğer sizlerde bu gibi hastalıklar varsa kesinlikle doktorunuzla görüşmeden bu çayları tüketmemelisiniz. 
]]>
Zeytinyağlı Bezelye https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-bezelye.html Sat, 27 Oct 2018 17:19:07 +0000 Zeytinyağlı bezelye, çok sevilen bezelye yemeklerinden biridir. Pilavların yanına özellikle çok yakışan bir yemektir. Oldukça faydalı ve lezzetli bir yemektir. Lezzetli ve hafif bir yemek olduğundan sıklıkla da tüketilir. Zeytinyağlı bezelye, çok sevilen bezelye yemeklerinden biridir. Pilavların yanına özellikle çok yakışan bir yemektir. Oldukça faydalı ve lezzetli bir yemektir. Lezzetli ve hafif bir yemek olduğundan sıklıkla da tüketilir. Sade bezelyeyle yapıldığı gibi içerisine patates ve havuç konularak da yapılabilir. Damak tadına göre et ya da kıyma ilavesi de yapılabilir. Damak tadınıza göre bu malzemeleri kullanabilirsiniz.

Zeytinyağlı bezelye yapmak için gerekli malzemeler 
 • 1 kilo bezelye
 • 3 adet havuç
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet patates
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber 
Zeytinyağlı BezelyeZeytinyağlı bezelye yapılışı, zeytinyağlı bezelye yapımı için bezelye havuç ve patatesler yıkanır. Soğan soyulur patates soyulur. Bir tencereye zeytin yağı alınır ve bir adet soğan küp küp doğranarak tencereye ilave edilir. Ocağa alınır ve altı açılır. Soğan kavrulurken havuç ve patatesler küçük küpler halinde doğranır ve onlarda tencereye ilave edilir. Hafif kızarınca salça eklenir salça kavrulunca bezelyeler ilave edilir. Tuzu ve karabiberi eklenir. Bir kaç dakika kavrulur ve ardından üzerini bir parmak geçecek şekilde su eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir. Ardından servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Bakla Yemeği https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-bakla-yemegi.html Sat, 27 Oct 2018 17:51:42 +0000 Zeytinyağlı bakla yemeği: Zeytinyağı yağlar arasında en faydalısıdır. Zeytinyağı ile yapılan yemekler daha sağlıklı ve lezzetli olur. Zeytinyağı sade olarak içilebilir. Sarmalarda, salatalarda kısacası her yemekte Zeytinyağlı bakla yemeği: Zeytinyağı yağlar arasında en faydalısıdır. Zeytinyağı ile yapılan yemekler daha sağlıklı ve lezzetli olur. Zeytinyağı sade olarak içilebilir. Sarmalarda, salatalarda kısacası her yemekte vazgeçilmezdir.

Zeytinyağlı bakla yemeği malzemeleri:
 • Yarım kilo taze bakla
 • 1 adet kuru soğan
 • 5-6 dal dereotu
 • 1 adet limon
 • 1 çorba kaşığı un
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz
Zeytinyağlı Bakla YemeğiYapılışı:
Yemeğimize başlamadan önce baklalarımızı yıkayıp ayıklıyoruz. Ayıkladığımız baklalarımızı derin bir kaba alıyoruz. Üzerine bir adet limonun suyunu sıkıyoruz ve bir süre bu şekilde bekletiyoruz. Baklalarımızı limonlu suda bekletmemizin sebebi yemeğe kullanana kadar kararmaması için. Baklalarımız beklerken soğanımızı küp küp doğruyoruz. Ocağa derin bir tava alıyoruz. Yağı tavaya koyup ısıtıyoruz. Sonra küp küp doğranmış soğanlarımızı ısınan yağda kavuruyoruz. Soğanlar kavrulduktan sonra üzerine baklalarımızı ekliyoruz. İkisini birlikte yağda kavuruyoruz. Üzerine istenilen kıvamda tuz atıyoruz. Baklaların üzerini geçecek kadar su ekliyoruz. Bu su çekilene kadar baklalarımızı pişiriyoruz. Su çekilmeye yakın bir kasede yarïm limonun suyunu ve unu karıştırıp yemeğimize ekliyoruz. Bu şekilde bir iki dakika daha kaynatıyoruz. Sonra ocağımızın altını kapatıp yemeğimizi tabağa alıyoruz. Üzerine dereotu döküp servis yapıyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi.html Sun, 28 Oct 2018 13:53:50 +0000 Zeytinyağı, sağlık adına en yararlı besin maddelerinden biri olan zeytinyağı, içeriğinde çok yüksek besinler barındırdığından birçok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok eski y Zeytinyağı, sağlık adına en yararlı besin maddelerinden biri olan zeytinyağı, içeriğinde çok yüksek besinler barındırdığından birçok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok eski yıllardan bu tarafa birçok kozmetik ürün içinde zeytinyağına yer verilmektedir. Dahili ve harici kullanımı sayesinde saç sağlığı, cilt sağlığı haricinde sindirim sistemi sağlığı içinde çok sık kullanılan bir üründür. E ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahip olan zeytinyağı ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi minerallerce de zengindir.

Zeytinyağının cilde faydaları

Doğal zeytinyağı cildin kimyasal yapısı ile oldukça uyumludur. Bu özelliğiyle kuru cilt tipine sahip olan kişilerde çok yararlıdır. Dirsek ve diz kapaklarında aşırı kuruluğa karşı kullanılabilir. Düzenli aralıklarla kullanıldığında cildin yumuşamasını pamuksu bir yapıya sahip olmasını sağlar. Zeytinyağı cilt için tek başına kullanılabileceği gibi farklı ürünlerle karıştırılarak da kullanılabilir. Yaşlanmaya bağlı ciltteki izlere karşı, avokado püre haline getirilir ve  zeytinyağıyla karıştırılarak cilde sürülür. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu işlem düzenli yapıldığında cildin daha genç ve daha sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanabilir. Kuru cilde sahip olan kişiler gece yatmadan önce cildine zeytinyağı tatbik edebilir. Bu uygulama cildin yumuşamasını, ciltte hastalık varsa iyileşmesini sağlar. Tüm bunların haricinde güneş yanıkları içinde zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytin yağı makyaj temizlemek içinde kullanılabilir. Cildi tahriş etmeden derinlemesine temizlik sağlar. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler içinde inanılmaz şifa kaynağıdır. Hassas cilt yapısı kullanılan birçok ürüne karşı alerjik reaksiyon sergileyebilir. Zeytinyağı özellikle Hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığında cildi temizleyerek bakım yapar. Cildin serbest radikallerden, ölü hücrelerden, yağdan, kirden arınmasını sağlar. Etkili bir antioksidan olan zeytinyağı tahrişi ve kırışıklığı engelleyerek yaşlanmayı geciktirir. Cilt hücrelerinin ihtiyacı olan vitaminler zeytinyağı sayesinde karşılanabilir.

Zeytinyağının saça faydaları

Zeytinyağı ciltte olduğu kadar saç sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır. Kuru saçlarda inanılmaz etkili olan zeytinyağı, saçları yumuşatarak daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Çukur bir kabın içine bir miktar su koyulup, üzerine 5 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal eklenip karıştırılır. Karışım saçlara uygulanarak 20 dakika bekletilir. Saçların yumuşak ve doğal bir görünüm kazanmasını sağlayan kür, saç derisi içinde oldukça yararlıdır. Saç diplerinin nefes almasını sağlar. Nemlenen saçlarda kırık ve dökülme olasılığı azalır, saç köklerini kuvvetlendirir.

ZeytinyağıZeytinyağının diğer faydaları

Sindirim sistemi: Saç ve ciltten sonra zeytinyağının en önemli faydası sindirim sistemi üzerindedir. Bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi vardır. Basur ve kabızlığa karşı iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır ve antioksidan etkisiyle bağırsakların zararlı maddelerden arınmasını sağlar.

Diyabet: Zeytinyağı diyabet hastalığı için son derece faydalı bir üründür. İçeriğinde kan şekerini dengeleyen kimyasallar bulunduran zeytinyağı, vücutta adeta insülin görevi görür ve yaşanan problemlerin azalmasını sağlar.

Kolesterol: Zeytinyağının kolesterole iyi geldiği yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre de kanıtlanmıştır. Ancak kullanılan zeytinyağının organik olması gerekir.

Göğüs kanseri: Zeytinyağı, günümüzde kadınlarda çok sık rastlanılan göğüs kanserine yakalanma olasılığını azaltmaktadır. Emzirme döneminde göğüs uçlarında oluşan çatlaklara karşı da faydalı bir besindir. Göğüs ucunda oluşan çatlakların iyileşmesini sağlar.

Kan basıncı: Zeytinyağının kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutucu özel]]> Zeytinyağlı Havuç https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-havuc.html Mon, 29 Oct 2018 11:49:35 +0000 Zeytinyağlı havuç, hafif ara yemeklerden biridir. Oldukça pratik ve lezzetli yemeklerden biridir. Hafif bir yemektir. Diyet yemeklerinde de kullanılır. Fakat o zaman pirinç miktarı çok azaltılır ya da hiç konulmaz. Çok se Zeytinyağlı havuç, hafif ara yemeklerden biridir. Oldukça pratik ve lezzetli yemeklerden biridir. Hafif bir yemektir. Diyet yemeklerinde de kullanılır. Fakat o zaman pirinç miktarı çok azaltılır ya da hiç konulmaz. Çok sevilerek tüketilen bu yemek oldukça da pratik olduğu için herkes tarafından sıklıkla yapılır. Şimdi bu yemeğin tarifine bakalım.


Zeytinyağlı havuç yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 kilo havuç
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1 adet kesme şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Zeytinyağlı HavuçZeytinyağlı havuç yapılışı, zeytinyağlı havuç için ilk olarak havuçlar yıkanır. Bir adet kuru soğan soyulur ve doğranır. Doğranan soğan tencereye alınır ve üzerine zeytinyağı eklenir. Tencere ocağa alınır ve altı açılır. Zeytinyağı ile soğan kavrulurken havuçlar ister halka ister julyen doğranır. Havuçlarda tencereye ilave edilir, 15 dakika kadar kavrulur. Ardından bir çay bardağı pirinç yıkanır ve süzülüp tencereye ilave edilir. Üzerine bir su bardağı kaynar su tuz ve şeker ilave edilir. Suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Suyunu çekince ocaktan alınır. Sıcak servis edilir. Afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-kuru-patlican-dolmasi.html Tue, 30 Oct 2018 04:29:39 +0000 Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması, Patlıcanlı kuru dolma zeytinyağı ile yapıldığında ayrı bir tadı olur. Ve zeytinyağı ile yapıldığı içinde çok hafif olur. Bayanların genelde günlerde vazgeçilmezidir. Tat ve g Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması, Patlıcanlı kuru dolma zeytinyağı ile yapıldığında ayrı bir tadı olur. Ve zeytinyağı ile yapıldığı içinde çok hafif olur. Bayanların genelde günlerde vazgeçilmezidir. Tat ve görsel bakımdan çok güzeldir. Yapımı da oldukça kolaydır.

Malzemeler:
 • 11-12 tane kuru patlıcan
İç harcı için:
 • 1 adet kuru soğan
 • 6 diş sarımsak
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım su bardağı su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 7-8 dal maydanoz
Zeytinyağlı Kuru Patlıcan DolmasıPişirirken:
 • 1 çay kaşığı salçayı bir su bardağı suda eritip kullanıyoruz.
 • Yarım limon sıkıyoruz.
Yapılışı: Yemeğimize başlamadan önce patlıcanlarımızın acısını almak için kaynar suda dört beş defa arka arkaya kaynatıp suyunu süzüyoruz. Patlıcanlarımız yumuşak olduktan sonra daha kaynatmıyoruz. Yumuşayana kadar her suda dört beş dakika kaynatıyoruz. Patlıcanlarımız haşlanırken soğanlarımızı küp küp doğruyoruz. Ocağa derin bir tava alıyoruz. İçine zeytinyağını koyuyoruz. Isınan zeytinyağının üzerine doğradığımız soğanları atıyoruz. Üzerine sarımsaklarımızı soyup doğruyoruz. İkisini de pembeleşene kadar kavuruyoruz. Üzerine salçamızı ekleyip bir iki defa da bu şekilde karıştırıyoruz. Kavrulan bu karışımın üzerine yıkadığımız pirinçlerimizi ekleyip bir iki dakika da bu şekilde kavuruyoruz. 

Pirinçlerimiz de kavrulduktan sonra içine tuzumuzu, şekerimizi ve suyumuzu ekleyip su çekilene kadar ocağın en kısık ateşinde pişiriyoruz. Pişen pilavımızı ocaktan alıp baharatları ve maydanozunu ekleyip karıştırıyoruz. İç harcımız hazır artık. Önceden yıkayıp ılıttığımız patlıcanlarımızın içini bir parmak bırakarak iç harcımızla dolduruyoruz. Doldurduğumuz patlıcanlarımızı pişireceğimiz tenceremize diziyoruz. Dizilen patlıcanlarımızın üzerine tuz serpip üzerlerini bir parmak geçecek şekilde hazırladığımız salçalı sudan döküyoruz. En son üstlerine bir tabağı ters kapatıyoruz ki patlıcanlarımızın içi boşalmasın. Bu şekilde 10-15 dakika kadar pişiriyoruz. Sonra tabağımızı kaldırıp üzerlerine limon suyu gezdirip yirmi dakika kadar daha pişiriyoruz. Pişip pişmediğini kontrol ederek ocaktan alıyoruz. Servis tabağına koyup yanında yoğurt ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Kurabiye https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-kurabiye.html Tue, 30 Oct 2018 17:57:33 +0000 Zeytinyağlı Kurabiye, hafif, güzel ve kolay bir tariftir. Bu tarifte bir çok kişinin şikayetçi olduğu margarin tadı gelmemektedir. Bu yüzden bir çok insanın yaptığı bir tariftir. Zeytinya Zeytinyağlı Kurabiye, hafif, güzel ve kolay bir tariftir. Bu tarifte bir çok kişinin şikayetçi olduğu margarin tadı gelmemektedir. Bu yüzden bir çok insanın yaptığı bir tariftir. 

Zeytinyağlı Kurabiye İçin Gerekli Malzemeler:
 • 2 adet yumurta 
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı yoğurt 
 • 1 yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağı
 • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1.5 çay bardağı toz  şeker
 • 2 su bardağı kepek
 • 2 su bardağı un
Zeytinyağlı KurabiyeZeytinyağlı Kurabiye Yapılışı:

Hamuru yoğurmak için kullanacağınız kabın için sarısı ve beyazını ayırt ettiğiniz yumurtanın sarısını, toz şeker, yoğurt, hindistan cevizi, zeytinyağı ve tereyağını koyun ve çırpın. Daha sonra buğday nişastasını ve kabartma tozunu eleyerek kaba koyun. Un ve kepeği de yavaş yavaş koyun ve yoğurmaya başlayın. Hamurun elinize yapışması geçene kadar yoğurun. Hamur yoğurma işlemi bittikten sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlak şekil verin. Ortalama yirmi beş adet kurabiye çıkacaktır. Tepsiye yağlı kayıt yerleştirin. Şekillendirdiğiniz hamurları tepsiye çok sıkışık olmayacak şekilde yerleştirin. Ayırdığınız yumurta akını hamurların üzerine sürün. İsteğe bağlı olarak üzerine hindistan cevizi serpiştirin. Fırını önceden 200 derecede on on beş dakika ısıtın. Isınan fırına kurabiyeleri atın. Kurabiyelerin üstü kızarıncaya kadar pişirin. Sıcak sıcak tadını alamayacağınız için kurabiyelerin soğumasını bekleyin. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağı Maskesi https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-maskesi.html Tue, 30 Oct 2018 20:18:37 +0000 Zeytinyağı maskesi, sadece ülkemizde değil, diğer dünya ülkelerinde de oldukça sık kullanılan bir maskedir. Kullanan insanların yüzde sekseninde çok olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Zeytinyağı maskesinin birçok insan taraf Zeytinyağı maskesi, sadece ülkemizde değil, diğer dünya ülkelerinde de oldukça sık kullanılan bir maskedir. Kullanan insanların yüzde sekseninde çok olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Zeytinyağı maskesinin birçok insan tarafından kullanılması, araştırmacıların bu maskeyi daha yakından incelemesini sağlanmış ve bu maskenin insanlarda cilt güzelliği için çok ciddi faydalarının olduğu bilimsel olarak da ortaya çıkarılmıştır. Bilindiği gibi sadece zeytinyağının bile insan vücudunda çok önemli faydaları bulunmaktadır. Zeytinyağı maskesi de zeytin yağı içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insanların cildinden emilmesini sağlayarak önemli faydalar sağlamaktadır. Zeytinyağı maskesinin faydalarının iki katına çıkmasına neden olan en önemli etken, zeytinyağının sıvı olmasıdır. Bu sıvı yağ ile yapılan maske sayesinde birçok kişinin vücudunda antioksidan etkileri görülür ve bu nedenle yapılan maskeler olumlu etkilere neden olur. İnsan vücudu için çok büyük önem taşıyan E ve C vitaminleri zeytinyağı maskesi içerisinde çok büyük yer almaktadır. Bunların yanı sıra zeytinyağı maskesi, insanlarda cilt hastalıklarına karşı mükemmel bir etki göstererek, cilt üzerinde oluşan ya da oluşacak olan birçok hastalığı önler. Ciltte oluşmuş olan bazı hastalıklar ciltte yapılan tıbbi tedavilerle bile iyileştirilemezken, alternatif bir tıp olan zeytinyağı maskesiyle çok hızlı bir şekilde iyileştirilebilmektedir. 

Zeytinyağı MaskesiZeytinyağı maskesinin faydaları:
 • Zeytinyağı maskesi ,sabahları insanların dışarı çıkması öncesinde yağıldığı zaman cildin, güneşin zararlı ışıklarından etkilenmesini önlemektedir. Özellikle ultraviyole dalgaların cilde zarar vermesi bu şekilde önlenmektedir. Sizlerde zeytinyağı maskesini yüz bölgelerinize ve vücudunuzun diğer bölgelerine uygulayarak cildinizi koruyabilirsiniz. 
 • Zeytinyağı maskesi, düzenli olarak yapıldığında insanlarda cilt gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin hava almasına yardımcı olur. Bu şekilde ciltteki hücreler çok daha hızlı bir şekilde yenilenir. Hücrelerin yenilenmesi ise dolaylı olarak ciltteki lekelerin hızlı bir şekilde kalkmasını sağlar.
 • Zeytinyağı maskesinin yapılışında kullanılan zeytin yağı ve diğer malzemeler, insan cildi için gerekli olan vitaminlerin birçoğunu barındırdığı için kişilerin vitamin eksikliklerinin girilmesi sağlanır. 
 • Zeytinyağı maskesinin bir diğer faydası ise cildi yatıştırıcı ve nemlendirici bir etkisinin olmasıdır. Bu etkileriyle insanlarda bir kozmetik ürün özelliği göstererek önemli bir yer tutar. Fakat belirtmek isterim ki bu faydaları görebilmek için kesinlikle düzenli ve aksatmadan bu maskeyi yapmalısınız. 

Zeytinyağı maskesi nasıl yapılır
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı yoğurt
 • İki damla kadar okaliptüs yağı
 • Bir yemek kaşığı kil
Yapılışı:Bu maskenin yapılışı son derece basittir. Saydığımız tüm malzemeleri, bir kap içerisinde bir macun olacak kadar karıştırarak bu maskenin yapılışını tamamlayabilirsiniz. Karıştırma aşamasında tüm malzemeleri sırayla karıştırmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
Öncelikle belirtmek isterim ki yapmış olduğunuz zeytinyağı maskesi, kesinlikle göz çevrenize gelmemelidir. Çünkü bu bölgeler, insan vücudunda en hassas noktalardan biridir. Aksi durumlarda küçükte olsa yan etkiler ortaya çıkabilir. Vücudunuzda istediğiniz bölgeye uyguladığınız zeytinyağı maskesi, en az 20 dakika kadar bekledikten sonra durulanır. Eğer cildiniz yağlı bir özellik gösteriyorsa haftada en az bir kez uygulandığında ne kadar olumlu sonuçlar alındığı görülebilir.
]]>
Zeytinyağlı Kapuska https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-kapuska.html Wed, 31 Oct 2018 06:35:36 +0000 Zeytinyağlı Kapuska, birçok insan tarafından sevilmese de çok lezzetli bir yemektir. Genelde bu yemek askerlerin kabusudur. Sevmeyen insanların bir çoğu daha hiç tadına bakmadan sevmediklerini söylerler. Bence bu yemeğe ön yargıy Zeytinyağlı Kapuska, birçok insan tarafından sevilmese de çok lezzetli bir yemektir. Genelde bu yemek askerlerin kabusudur. Sevmeyen insanların bir çoğu daha hiç tadına bakmadan sevmediklerini söylerler. Bence bu yemeğe ön yargıyla yaklaşmadan tadına bir kez de olsa bakmalısınız. Bir çok yapılış şekli vardır. Etli, kıymalı yada ikisini de koymadan yapabilirsiniz. 

Zeytinyağlı Kapuska İçin Gerekli Malzemeler:
 • Küçük boy lahana veya çok büyükse yarım lahana
 • 3 adet orta boy domates
 • Yarım su bardağı zeytinyağı
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 adet sivri biber
 • 5 veya 6 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 50 gram pirinç
 • 2 su bardağı su
 • Tuz
 • Pul biber 
 • Karabiber
 • Yarım limon
Zeytinyağlı KapuskaZeytinyağlı Kapuska Yapılışı:

Lahanayı yaprak yaprak ayırın ve iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra lahanayı ince ince doğrayın. Ardından sivri biberleri ve domatesleri yıkayın. Sivri biberi isterseniz koymayabilirsiniz. Domates ve sivri biberleri küçük küçük doğrayın. Soğan ve sarımsağı da  yemeklik şeklinde doğrayın. Yemeği pişireceğiniz tencereye yarım su bardağı zeytin yağ koyun ve yağı kızdırın. Daha sonra kızan yağa soğan ve sarımsağı koyun. Pembeleşinceye kadar kavurun. Pembeleşen soğan ve sarımsağın üzerine lahanaları  koyun. On dakika pişirin. Pişen lahanaların üzerine sivri biberleri koyun. Sivri biberler piştikten sonra domatesleri koyun ve çok az pişirin. Yemek suyunu bıraktıktan sonra pul biber, tuz ve karabiberi koyun. Yemek pişmeye devam ederken pirinci nişastasından arınana kadar yıkayın. Sonra pirinçle beraber iki su bardağı suyu tencereye koyun. Son olarak lahananın kokmaması için yarım limon sıkın veya kabuğunu koyun. Bu işlemlerden sonra yemeği yarım saat kadar daha pişirin.

Zeytinyağlı Kapuska yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-agaci-yetistiriciligi.html Wed, 31 Oct 2018 21:39:24 +0000 Zeytin ağacı yetiştiriciliği, zeytin ağacının gelişmesinde, sağlıklı büyümesinde iklim, toprak yapısı ve  arazinin etkisi fazladır. Zeytin ağacı için sıcaklık ve yağış oldukça önemlidir. Çünkü ışığı seven bir Zeytin ağacı yetiştiriciliği, zeytin ağacının gelişmesinde, sağlıklı büyümesinde iklim, toprak yapısı ve  arazinin etkisi fazladır. Zeytin ağacı için sıcaklık ve yağış oldukça önemlidir. Çünkü ışığı seven bir ağaç olduğundan, güneşin etkisiyle daha iyi gelişir. Ülkemizde yetiştirilen zeytin ağaçlarının % 75 kadarı meyilli arazilerde, kalanları da az meyilli bölgelerdedir. 

Zeytin ağacı sıcaklığın -7 derecenin altında olması halinde, yaşı ve gelişimi oranında zarar görür. Genel olarak ılıman bölgeleri seven zeytin ağacı sıcaklığın -7 derecenin altında olduğu, yağışında 400 mm seviyesinden az olduğu yerlerde yetiştirilemez. Zeytincilik için sıcaklığın 15-20 derece arasında olması gerekir. Eğer sıcaklık 40 derecelere çıkarsa, mutlaka sulama yapılarak zeytin ağacı yetiştirilmelidir. Düşük sıcaklıkta ağacın köklerinde başlayan kurumalar verimi düşürecektir. Normalin üzerinde seyreden sıcaklıklarda ise, ağacın yapraklarında terlemeye neden olacağından, yapraklar pörsür. İlkbahar döneminde sıcaklıklar fazla olursa, döllenme olumsuz etkilenir ve ağaç meyve tutmaz. Kışın havanın erken ısınması halinde, zeytin ağacı da erken uyanır, hava soğuduğunda ağaç zarar görür. Kısaca zeytin ağacı yetiştirildiğinde koşulların hepsi tam olarak yerine getirilmelidir. Çünkü bu ağaç oldukça hassastır.

Zeytin ağacı yetiştiriciliği istekleri

Yağış isteği: Kuraklığa dayanıklı bir ağaç olarak bilinse de, zeytin ağacı yıllık 600-800 mm yağış isteği olan bir ağaçtır. Zeytin yetiştirilen bölgelerde kış ve ilkbahar dönemindeki yağışlar toprakta depo edilmekte ve ağaçların su ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu sayede çiçeklenme ve meyve tutulumu artar ve haziranda yaşanacak dökümü azaltır. Eğer zeytin ağacının meyvelerinin iri olması isteniyorsa, yazın suya ihtiyacı karşılanmalıdır. Yağışlar yeterli olmadıysa, yazın sulama yaparak verimin iyi olması sağlanmalıdır. Aksi halde hem meyveler kalitesiz olur, hem de verim azalır.

Toprak isteği: Toprak bakımından zeytin ağacı fazla seçici değildir. Başka bitkilerin yetişmediği alanlarda bile rahatlıkla zeytin ağacı yetiştirilebilir. Toprak yapısı kireçli, kireçsiz, hafif ya da ağır yapıda, içeriklerinde organik madde ve besin elementleri miktarları fark etmeksizin her türlü toprakta zeytin yetiştiriciliği yapılabilir.

Toprağın hazırlanması: Zeytin ağacı yetiştiriciliği için uygun olan bir arazi belirlenince, toprak derin işlenmelidir. Arazi meyilli olursa, erozyonun önlenmesi amacıyla ve yağışlardan yeterince faydalanmak için, teraslama yapılması gerekir. Toprağın hazırlığı bitince, zeytin ağacı türlerinden uygun olanlar iklim koşullarına göre seçilmelidir. Toprağa ve iklime uyum sağlayan türler tercih edilirse, olumsuzlular nedeniyle verim düşüklüğü yaşanmaz. Zeytin ağacında domat, gemlik, memecik türleri soğuğa karşı dayanıklı olur. Ayvalık türü ise oldukça hassastır. İzmir sofralık zeytin ağaçları ise kuraklığa daha dayanıklıdır.

Zeytin ağaçlarının dikilmesi: Toprak analizi yapılarak ağaçlar dikilirse, yetiştiricilikte gübreleme ve ilaçlama bedelleri düşer. Toprağın taban suyu seviyesi 1 mm den fazla olursa, başarılı bir yetiştiricilik yapılabilir. Çünkü taban suyu yetersiz olursa ağaçlar kuruyabilir. Bu orana yakın topraklarda drenaj yapılması gerekir. Ağaçların kök yapılarındaki gelişim için, toprak hazırlığı önemlidir. Dikim kare, dikdörtgen, kontr ve üçgen olarak yapılmalıdır. Arazideki büyük taşlarda temizlenmelidir. Dikim şekli ise araziye göre belirlenebilir.

Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği
Arazide fidanların dikileceği yerlerde işaret kazıkları kullanılmalıdır. İşaretleme dikim tahtasıyla yapılarak, ortada bulunan işaret çubuğunu dikim çukurunun merkezi olarak belirleyerek, 80X80 cm genişliğe sahip çukur açılır. Üstten çıkan toprak ayrı yere, alttan çıkanda ayrı yere konur. Zeyti]]> Zeytinyağı Saç Maskesi https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-sac-maskesi.html Thu, 01 Nov 2018 12:49:07 +0000 Zeytinyağı saç maskesi, zeytinyağı saç köklerini besleyici, saçları canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Evde kolaylıkla zeytinyağı saç maskesi hazırlanarak saçlar için kullanılabilir. Zeytinyağı saç maskes Zeytinyağı saç maskesi, zeytinyağı saç köklerini besleyici, saçları canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Evde kolaylıkla zeytinyağı saç maskesi hazırlanarak saçlar için kullanılabilir. Zeytinyağı saç maskesi düzenli aralıklarla uygulandığında saçların ihtiyacı olan vitaminler ve proteinler karşılanır, saçlar daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Zeytinyağı saç maskesi: 1 tane yumurta çukur bir kaseye kırılarak üzerine 6 çorba kaşığı doğal zeytinyağı eklenir. Yumurta ve zeytinyağı homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra bir fırça yardımıyla saç diplerinden başlanarak tüm saça sürülür. Maskenin ölçüleri saçların  yoğunluğuna göre arttırılabilir. Hazırlanan maske tüm saça yedirildikten sonra, saçlar bir bone ile kapatılır ve yaklaşık 60 dakika beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra saçlar soğuğa yakın ılık suyla iyice yıkanır. En son zeytinyağı özlü organik bir şampuanla saçlar şampuanlanır. Zeytinyağı saç maskesi 1 ay boyunca haftada bir defa düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. 1. ayın sonunda saçların daha güçlü, canlı ve sağlıklı olmasını sağlayan maske, saç tellerini de kalınlaştırarak daha dolgun görünüm kazanmasını sağlar. Maske her kullanım için taze olarak hazırlanmalıdır.

Zeytinyağı Saç Maskesi
Zeytinyağı saç maskesi:
2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı bal, 1 tane yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 tatlı kaşığı badem yağı çukur bir kabın içinde buluşturulur. Malzemeler birbiriyle bağdaşana kadar homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen maske saç diplerinden başlanarak tüm saça tatbik edilir ve saçlar bone yardımıyla kapatılır. 60 dakika bekletildikten sonra maske saçlardan arındırılır. Sağlıklı saçlar için maske haftada bir defa uygulanır.

Dökülen saçlar için zeytinyağı maskesi: Maskeyi hazırlamak için 2 şeker kaşığı biberiye yağı, 1 tane tarçın çubuk, 2 çay bardağı zeytinyağı ve birkaç yaprak dereotu bir kabın içine alınarak benmari usulü ısıtılır. Daha sonra ısınan karışım yarım saat kadar ılıması için bekletilir. Ilıyan karışım bir süzgeçten geçirilir ve içine 1 tatlı kaşığı kuru maya eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım tüm saçlara yedirilerek sürülür ve yaklaşık 2 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra saçlar ılık su ve doğal bir şampuanla yıkanır. 2 haftada bir defa maske uygulanabilir.

Saçlara hacim veren zeytinyağı saç maskesi: 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı Hint yağı ve 1 yemek kaşığı hardal yağı bir cezvenin içine alınarak ısıtılır. Karışımın çok ısınmaması gerekir. Hafif ılıdıktan sonra ocaktan alınmalıdır. Ilık halde olan karışım parmak uçlarıyla saç diplerinden başlanarak tüm saça eşit şekilde yedirilir. Haftada bir defa düzenli bir şekilde uygulandığın 1 ayın sonunda saçların daha hacimli ve dolgun olduğu fark edilir.

Saç için zeytinyağı maskesi: Yarım bardak hakiki zeytinyağının içine 1 yemek kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerinden başlanarak tüm saça eşit şekilde masaj hareketleriyla sürülür. 1 saat bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Uygulanan maske saçlara canlılık, parlaklık verir. Yıpranmış ve kırılmış saçları onarır.

Saç için zeytinyağı maskesi: 1 tane hafif yumuşamış muz bir kabın içine alınarak püre kıvamına gelene kadar ezilir. Püre haline gelen muzun üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal ilave edilip karıştırılır. Elde edilen maske tüm saça sürülerek yarım saat bekletilir. Yarım saatin sonunda saçlar ılık suyla yıkanır ve ardından organik bir şampuan kullanılarak saçlar nemlendirilir. Uygulanan maske kuruyan saçları nemlendirerek daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

]]>
Zeytinyağlı Salatalar https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-salatalar.html Fri, 02 Nov 2018 10:53:01 +0000 Zeytinyağlı salatalar, Zeytinyağı ile yapılan salatalar çok hafif olur. Bu yüzden herkes rahatlıkla tüketebilir. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan zeytinyağlı salataların yapımı da çok kolaydır. Hafif olduğu içi Zeytinyağlı salatalar, Zeytinyağı ile yapılan salatalar çok hafif olur. Bu yüzden herkes rahatlıkla tüketebilir. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan zeytinyağlı salataların yapımı da çok kolaydır. Hafif olduğu için herkesin sofrasında yer alır.

Brokoli salatası:

Malzemeler:
 • Yarım kiloya yakın brokoli
 • 3-4 adet salatalık turşusu
 • 1 çay bardağı konserve mısır
 • 3 adet közlenmiş kırmızı biber
 • 2-3 dal taze soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Limon
Zeytinyağlı Salatalar
Yapılışı:
Salataya başlamadan önce brokolilerimizi ayırıp dört beş dakika kaynar suda haşlıyoruz. Haşlanan brokolilerimizi küçük küçük doğrayıp derin bir kaba alıyoruz. Yeşil soğanlarımızı doğrayıp brokolilerimizin üzerine ilave ediyoruz. Közlenmiş biberlerimizi küp küp doğrayıp aynı kaba ilave ediyoruz. En son salatalık turşularımızı da küp küp doğrayıp diğer salata malzemelerimin üzerine ekliyoruz. Hepsini bir tur karıştırıyoruz. Üzerine mısırımızı ve zeytinyağımızı ekliyoruz. Sarımsaklarımızı da rendeleyip ekliyoruz. Limonu da sıkıp, tuzunu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Salatamız hazır, servis tabağına alıp servis yapıyoruz. Afiyet olsun.

Mor lahana salatası:

Malzemeler:
 • Yarım mor lahana
 • 1 adet limon
 • 2 yemek kaşığı sirke
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • Zeytinyağı
 • Tuz
Yapılışı: Salatamıza mor lahanamızı ince ince doğrayarak başlıyoruz. İnce ince doğradığımız lahanamızı tuz ve sirke ile ovalayıp sertliğinden arındırıyoruz. Yumuşayan mor lahanalarımızı bir kaba alıyoruz.dereotu ve maydanozu ince ince kıyıp lahanamızın üzerine ilave ediyoruz. En son limon suyunu, nar ekşisini ve zeytinyağımızı döküp karıştırıyoruz. Salatamız servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-kuru-biber-dolmasi.html Fri, 02 Nov 2018 17:50:08 +0000 Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması, Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan zeytinyağlı kuru biber dolması yapımı emek gerektiren oldukça güzel bir yemek çeşididir. Özellikle misafirlerimizi ağırlarken sunumunu yaptığımız Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması, Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan zeytinyağlı kuru biber dolması yapımı emek gerektiren oldukça güzel bir yemek çeşididir. Özellikle misafirlerimizi ağırlarken sunumunu yaptığımız zeytinyağlı kuru biber dolması içinde bulunan baharatların aroması ile ağızları sulandırmaktadır. Kış için kurutulan biberlerin mevsim dışında tüketilmesini sağlayan bu yemek pirinçle veya bulgurla yapılmaktadır. İçine leblebi büyüklüğünde et parçaları konularak etli zeytinyağlı kuru biber dolması yapılabilmektedir. Anadolu'ya has bir yemek çeşidi olan biber dolması ülkemizde sevilerek tüketilen bir yemek türüdür. 

Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması
Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması Malzemeleri
 • 20 adet kurutulmuş biber,
 • 4 tane iri soğan,
 • 2 su bardağı baldo pirinç,
 • 1 su bardağı doğal zeytinyağı,
 • 1 çorba kaşığı nar ekşisi,
 • 1 tutam sumak, 
 • 2 yemek kaşığı biber salçası,
 • 1 çorba kaşığı pulbiber,
 • 1 tatlı kaşığı kekik ve tuz,
 • 1 çay kaşığı yenibahar ve kimyon,
 • yarım çay kaşığı zerdeçal
 • Pişmeye yakın 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 
Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması Hazırlanışı

Soğuk suyla yıkanan kurutulmuş biberler küçük bir kap içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar haşlanarak kabuklarının yumuşaması sağlanır. Bir tava içerisine bir miktar zeytinyağı koyulur ve üzerine ince kıyılmış soğan atılarak 2-3 dakika kadar kavrulunca pirinç eklenir. Birkaç dakika pirinç de kavrulunca üzerine zeytinyağı, nar ekşisi, sumak, kekik, kimyon, yenibahar ve tuz eklenerek karıştırılır. Dolma içinin yumuşak bir hal alması amacıyla üzerine bir su bardağı kadar su eklenerek kısık ateşte pişmeye alınır. 

Pişen içimiz haşlanmış biberlerin içine doldurularak derin bir tencere içine dizilir. Akabinde bir kap içerisine iki su bardağı su, salça, tuz, zeytin yağı ve nar ekşisi eklenerek karıştırılır. Eriyen salçalı su karışımı dolmaların üzerine dökülerek üzerine dağılmaması amacıyla bir porselen tabak koyularak kısık ateşte yaklaşık olarak 25 dakika kadar pişirilir. Pişen zeytinyağlı dolma 1 saat kadar dinlendikten sonra servis tabaklarına alınarak servis edilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Zeytinyağlı Brüksel Lahanası https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-bruksel-lahanasi.html Sat, 03 Nov 2018 02:55:45 +0000 Zeytinyağlı brüksel lahanası, Zeytinyağlı yemekler özellikle Ege olmak üzere birçok yörede yapılır.Hem çok doyurucu hemde çok doyurucu olur zeytinyağlı yemekler. Çokta sağlıklı ve tercih edilen yemeklerdir zeytinyağlılar Zeytinyağlı brüksel lahanası, Zeytinyağlı yemekler özellikle Ege olmak üzere birçok yörede yapılır.Hem çok doyurucu hemde çok doyurucu olur zeytinyağlı yemekler. Çokta sağlıklı ve tercih edilen yemeklerdir zeytinyağlılar. Neredeyse birçok sebzenin zeytinyağlı yemeği yapılır. Ve oldukça sevilir. Yine çok güzel bir zeytinyağlı tarifi vereceğim. Zeytinyağlı brüksel lahanası çok sevilmez belkide ama en lezzetli olanıdır. Şimdi gelelim bu güzel lezzetin tarifine. 
Zeytinyağlı Brüksel Lahanası
Zeytinyağlı brüksel lahanası için gerekli olan malzemeler 
 • 1 paket brüksel lahanası 
 • 2 adet kuru soğan 
 • 1 adet havuç
 • 1 patates 
 • 3 diş sarımsak 
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber 
 • 1 su bardağı sıcak su 

Yapılışı: Brüksel lahanası için ilk olarak lahananın en dış yapraklarını soyun ve temizleyin. Daha sonra sirkeli suda biraz bekletin. O sırada soğanları halka halka doğrayın. Soğanlar ile zeytinyağını biraz kavurun. Sarımsakları da 3-4 parçaya bölün ve onları da kavurun. Havuçları da jülyen doğrayın. Ve onları da 5 dakika kadar kavurun. Patatesleri de doğrayıp lahana ile beraber 10 dakika hızlı ateşte kavurun. En son olarak salçasını, baharatları ve suyunu koyup 15-20 dakika pişirin. Biraz ılındıktan sonra yiyebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Zeytinyağlı Kuru Fasulye https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-kuru-fasulye.html Sat, 03 Nov 2018 21:46:28 +0000 Zeytinyağlı Kuru Fasulye, Kış aylarının vazgeçilmez ana yemeklerinden olan zeytinyağlı kuru fasulye özellikle pilavla birlikte tüketilen lezzetli bir yemektir. Anadolu'da sıklıkla yapılarak tüketilen bu lezzet asırlardan beri Zeytinyağlı Kuru Fasulye, Kış aylarının vazgeçilmez ana yemeklerinden olan zeytinyağlı kuru fasulye özellikle pilavla birlikte tüketilen lezzetli bir yemektir. Anadolu'da sıklıkla yapılarak tüketilen bu lezzet asırlardan beri günümüze gelmiş bir yemek türüdür. Lokantalar ve evlerde ana yemek olarak sürekli yapılan zeytinyağlı kuru fasulye doyuruculuk özelliği nedeniyle birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bu yemeği hazırlamadan 1 gün önce fasulye suyun içine koyulduğu takdirde yumuşak ve kolay pişmesi sağlanacaktır. Bugün sizlerle bu yemeğin hazırlanışını paylaşacağım.

Zeytinyağlı Kuru Fasulye
Zeytinyağlı Kuru Fasulye Malzemeleri
 • 2 su bardağı kuru fasulye,
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
 • 1 büyük baş soğan,
 • 1 adet havuç, 
 • 1 çay kaşığı şeker,
 • 1 adet domates,
 • 1,5 çay kaşığı tuz,
 • 1 tutam pul biber,
Zeytinyağlı Kuru Fasulye Hazırlanışı

Bir gün önce su içinde bekletilerek şişen fasulye, bir tencere içerisine alınarak üzerine 4-5 bardak su eklenerek ocakta haşlanmaya bırakılır. Bu haşlanmanın tam anlamıyla sağlanması amacıyla bir çatal yardımıyla fasulyenin kıvama gelip gelmediği kontrol edilir. Haşlanan fasulye yıkanarak bir kenarda bekletilir. Bu arada orta boy bir tencereye zeytinyağı koyularak, ocakta yağ kızarınca üzerine ince kıyılan soğanlar atılarak, bir süre kızartıldıktan sonra küp doğranan havuçlar eklenir. Soğan kavrulunca üzerine fasulye ve su eklenerek karıştırılır. Bir kaba domates rendelenir üzerine salça, şeker, tuz ve pul biber eklenerek, karıştırılarak ocakta pişen fasulyenin üzerine eklenerek pişirilmeye bırakılır. Zeytinyağlı kuru fasulye pişince ocağın altında alınarak kaselere konulur üzerine bir tutam pul biber döküldükten sonra servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Evde Zeytin Yapımı https://www.zeytinyagli.gen.tr/evde-zeytin-yapimi.html Sun, 04 Nov 2018 04:02:50 +0000 Evde zeytin yapımı, Zeytin kahvaltı masalarının olmazsa olmazıdır. Zeytin en zengininden en fakirine herkesin kahvaltı masalarında mutlaka kendine yer bulmuştur. İster yeşil olsun ister siyah olsun zeytin herkes tarafından çok s Evde zeytin yapımı, Zeytin kahvaltı masalarının olmazsa olmazıdır. Zeytin en zengininden en fakirine herkesin kahvaltı masalarında mutlaka kendine yer bulmuştur. İster yeşil olsun ister siyah olsun zeytin herkes tarafından çok sevilerek tüketilmektedir. Marketlerden şarküterilerden aldığımız gösterişli ve parlak duran zeytinleri alıyoruz sofralarımızda sevdiklerimizle yiyoruz fakat ne kadar sağlıklı ortamlarda hazırlanıyor hiç bir fikrimiz yok. Bu nedenle kendi zeytinimizi hazırlayıp gönül rahatlığı ile sevdiklerimizle tüketebiliriz. evde zeytin yapımı düşünüldüğü kadar zor bir iş değildir. Yazın sonlarına doğru bir çok şehirde bir çok semt pazarlarının tezgahlarında hem yeşil hemde siyah taze toplanmış zeytin bulunmaktadır. Dilediğimiz kadar zeytin alıp evde hem yeşil hemde siyah zeytin kurup bir kış boyu dilediğimiz gibi gönül rahatlığı ile tükete biliriz. Sizlerde evde zeytin yapımını merak edip ve yapmak istiyorsanız benin anlattığım tarife uymanız yeterli olacaktır. Emin olun son on yıldır defalarca denenmiş ve tüketilmiştir. 

Evde Zeytin Yapımı
Evde zeytin yapımı için malzemeler
 • 3 kilo yeni toplanmış zeytin
 • 1,5 su bardağı kaya tuz
 • 1 su bardağı zeytin yağı 
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
Hazırlanışı: Öncelikle evde siyah zeytin mi yoksa yeşil zeytin mi yapacağız ona karar verelim. Zeytini yeşil olarak hazırlayıp tüketmek istiyorsanız pazardan yeşil zeytin alın varsa aldığınız yerde makinede kırdırın makine yok ise evde zeytinlere bir kaç çizik atın. Çizmek zor olursa sizde zeytinleri doğrama tahtasına koyup taş ile bir kez vurarak kırabilirsiniz. Eğer siyah zeytin hazırlayacaksanız pazardan taze toplanmış fakat kararmış zeytinleri alın. Siyah zeytini kırmaya veya çizmeye gerek yoktur.
 
Evde yeşil zeytin yapacaksanız kırdığınız zeytinleri cam kavanoza koyup üstüne su doldurun ve ağzını kapatın. Ertesi gün suyu döküp temiz su doldurun. Daha sonra gün aşırı suyunu değiştirin zeytinlerin acısı kayboluncaya kadar. Beş kiloluk cam kavanoza net 3 kilo zeytin yeterli olmaktadır. Siz turşu suyu hazırlar gibi 2 litre suya yaklaşık bir su bardağı kaya tuzunu ve bir yemek kaşığı limon tuzu ekleyip karıştırın. Ardından içerisinde zeytinlerin bulunduğu kavanoza hazırladığınız suyu doldurun. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp yaklaşık bir ay bekletin daha sonra hazırladığınız zeytinden bir kase çıkartıp dilediğiniz sos ile servis yapabilirsiniz.

Temizleyip yıkadığınız siyak zeytinleri büyükçe bir kavanozun içerisine koyun kavanozun üzerinde mutlaka boşluk bulunsun. Daha sonra 1,5 su bardağı kaya tuzunu ekleyin ve kavanozun ağzını kapatıp iyice çalkalayın. İlk bir kaç gün bu işlemi günde üç dört defa tekrarlayın ve her çalkalama da kavanozun ağzını açıp havasını alın. Daha sonraki günlerde havasını almanıza gerek yok ve günde bir defa çalkalamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık bir ay sonra zeytinleri kavanozdan çıkartıp bir güzel yıkayın ve suyunu iyice süzmesi için kevgirde bekletin. Suyunu süzen zeytinleri cam kavanozu doldurun ve üzerine bir su bardağı zeytin yağını gezdirin. Daha sonra bir çay bardağı suda erittiğiniz bir yemek kaşığı limon tuzunu zeytinlerin üzerine döküp kavanozun ağzını kapatın. Dilerseniz buz dolabında bekletip dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Kudret Narı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-kudret-nari.html Mon, 05 Nov 2018 01:47:05 +0000 Zeytinyağlı kudret narı, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de insanlar tarafından çok fazla kullanılan bir bitkidir. Oldukça ciddi faydalar sağlayan bu bitki sayesinde birçok kişi tıbbi olarak bile çözemediği sağlık pro Zeytinyağlı kudret narı, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de insanlar tarafından çok fazla kullanılan bir bitkidir. Oldukça ciddi faydalar sağlayan bu bitki sayesinde birçok kişi tıbbi olarak bile çözemediği sağlık problemlerini çözmüştür. Kudret narı, başlı başına bir şifa kaynağıdır. Bu bitki zeytinden elde edilmiş olan zeytinyağıyla karıştırılarak kullanıldığında faydalarını üç kat daha artırmaktadır. Özellikle kadın hastalıklarında ve bağırsak hastalıklarında zeytinyağlı kudret narı, çok ciddi etkilere neden olacaktır. Aslında bu bitki, bazı insanlarda olumlu etkilere neden olsa bile bazı insanlarda da çok büyük faydalar göstermemektedir. Bu bitkinin kişide fayda edip etmediğini anlamak için kişinin kesinlikle zeytinyağlı kudret narını bir süre kullanması gerekir. Zeytinyağlı kudret narı, evde hazırlanması gereken bir karışımdır. Yani bu iki malzemenin hazır olarak karışmış şekilde bulamazsınız. Bunun için bir miktar zeytin yağı ve birkaç adet kudret narı alarak birbirine karıştırmanız yeterli olacaktır. Zeytinyağlı kudret narını hazırlarken zeytinyağının aşırı fazla olmamasını sağlayın. Aksi durumda vücutta yan etki yapma olasılığı ve özellikle mide bulantısı yapma olasılığı artacaktır. Kudret narı, en çok sonbahar aylarında bulunan bir bitkidir. Bu aylarda sizlerde bu iki malzemeyi karıştırarak kullanın. Bu iki madde de bitkisel olduğu için insan vücudunda ciddi sorunlara neden olmaz. 

Zeytinyağlı Kudret Narı
Zeytinyağlı kudret narının faydaları nelerdir
 • Bu iki bitkisel ürünün karıştırılarak kullanılması sonrasında insanlarda hücre yenilenmeleri çok hızlı bir şekilde artar. Bu nedenle kişilerde cilt güzelliğinden saç dökülmesine kadar birçok sorunda azalma gözlenir. Eğer vücudunuzda herhangi bir yara, leke ya da diğer sorunlar varsa bol bol zeytinyağlı kudret narı tüketin. Bunun için düzenli bir şekilde tüketim yapmanız yeterli olacaktır. 
 • Daha önceden de belirtiğimiz gibi kadın hastalıklarında çok ciddi faydalar gösteren bu bitki en çok rahim hastalıklarında etkilidir. Zeytinyağıyla özdeşleştirilmiş olan kudret narı, sürekli bir şekilde tüketildiği zaman rahimde oluşan yaraları ortadan kaldırmaktadır. 
 • Zeytinyağlı kudret narının en büyük faydası, insanlarda çok sık karşılaşılan bağırsak tembelliği adı verilen hastalığın giderilmesidir. Özellikle sürekli olarak hareketsiz olan insanlarda görülen bu hastalığın ileride daha büyük problemlere neden olması ihtimali nedeniyle kudret narı tüketilerek sorunun çözülmesi sağlanabilir. 
 • Midede oluşmuş olan ülserler ve diğer yaralar için zeytinyağlı kudret narı tüketebilirsiniz. Bu bitkinin daha birkaç kullanımında bile vücuttaki etkilerini hissedebilirsiniz. Fakat midedeki yaranın oluşmasına neden olan durum eğer bir nedenden kaynaklanıyorsa ve bu neden hala devam ediyorsa sorun ortadan kalkmayabilir. 
 • Zeytinyağlı kudret narı, insanlarda karaciğerin güçlenmesini sağlamaktadır. Bu bitkiler içerisinde bulunan vitamin ve mineraller son derece etkili bir şekilde karaciğere etki eder. 
 • Kişilerde kan şekerinin düzenlenmesi, iltihapların ortadan kaldırılması, kabızlığın giderilmesi, antibiyotik etkisi, egzama hastalığına etkisi, tümör büyümelerini engellemesi gibi birçok faydası bulunur. 
Yapılan araştırmalara göre zeytinyağlı kudret narının, kadınlarda oluşan meme kanserlerinin önüne geçen önemli bir bitki olduğu anlaşılmıştır. Hakkında daha derin araştırmaların yapıldığı bu bitki, araştırmacılar tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Özellikle zeytinyağıyla karıştırılarak bir gün boyunca bekletilmesi sonrasında zeytinyağını içerisine çekerek olumlu etkiler yapmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu bitkiyi zeytinyağıyla birlikte tüketmeye özen gösterin. 
]]>
Cilde Zeytinyağı Sürmek https://www.zeytinyagli.gen.tr/cilde-zeytinyagi-surmek.html Mon, 05 Nov 2018 12:46:34 +0000 Cilde Zeytinyağı Sürmek, Zeytinyağı, doymamış yağ asitleri bakımından çok zengin bir yağdır. Zeytinyağının içerisinde bulunan, omega 3 ün eksikliği ciltte dökülme ve kurumalara, tırnaklarda ve saçta kırılmaya neden ol Cilde Zeytinyağı Sürmek, Zeytinyağı, doymamış yağ asitleri bakımından çok zengin bir yağdır. Zeytinyağının içerisinde bulunan, omega 3 ün eksikliği ciltte dökülme ve kurumalara, tırnaklarda ve saçta kırılmaya neden olur. Zeytinyağı, cilde diğer bitki yağlarından daha faydalı bir yağdır. Cilde zeytinyağı sürmek, özellikle sivilceler de oldukça etkili bir yöntemdir. Zeytinyağı cildi, esnek bir hale getirir. Bu sebeple; hamile bayanlar özellikle hamileliğin son üç ayında, vücutlarına masaj yoluyla zeytinyağı uygulamalarında fayda vardır. Uzun yıllar boyunca cilde zeytinyağı sürmek, özellikle bayanlar tarafından oldukça fazla tercih edilen bir durumdur. Zeytinyağının faydalı etkilerinin dışında, ağır dokusu sebebiyle dikkat edilmesi gereken durumlarda vardır. Cilde zeytinyağı sürerken az miktarda ve masaj yoluyla uygulamak gerekecektir. Özellikle yağlı ciltlerde kullanımında, daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü, zeytinyağı ciltteki yağlanmayı hızlandıracaktır. Ayrıca ciltte uygulamadan sonra, yapışkan bir his bırakabilir. 

Evde hazırlanabilen, deniz tuzu ve zeytinyağı kürü ile stresten kurtulabilir ve cildinize esneklik kazandırabilirsiniz. Bir yumurta ve bir miktar zeytinyağından oluşan karışım, haftada bir cilde uygulanabilir. Yapılan karışımı, iyice karıştırıp cilde sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Daha sonra ise, ılık suyla yıkayın. Uygulanılan bu maskeyle, daha parlak ve daha az kırışık bir cilde sahip olacaksınız. 

Eğer tabakalanmış bir cilde sahipseniz, rendelenmiş havuçla bir kaşık zeytinyağını karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizin parlaması içinde, taze kremayla 2 kaşık zeytin yağını karıştırıp, cildinize uygulamayı deneyebilirsiniz. Nemli ve sıkı bir cilde sahip olmak için ise, çeyrek limon ve zeytinyağını yüzünüze uygulayabilirsiniz. 

<
Zeytinyağının en önemli özelliği ise,cildin yaşlanmasını geciktirmesidir. Zeytin ağacının, dünyanın en uzun ömürlü ağacının olması zeytin ve zeytin yağının faydalarında etkili midir bilinmez ama, bilimsel olarak cildi sıkılaştırıp nemlendirdiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple, kozmetik ürünlerinin bir çoğunda da zeytinyağı kullanılmaktadır. 

Cilde Zeytinyağı Sürmek
Cilde zeytinyağı sürmek, cildin güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmasını sağlar. Özellikle, kuru ve alerjik bir cilde sahip olanlar, zeytinyağını ciltlerine rahatlıkla uygulayabilirler. Zeytinyağını cildi nemlendirmek için kullanacaksak, en uygun zaman banyo sonrasıdır. Çünkü, banyo sorası vücudumuz temizlenmiş ve gözenekleri açılmıştır. Cilde zeytinyağı sürdükten sonra, kıyafetlerinizin yağ olmaması için, masajla iyice vücudunuza yedirdikten sonra, kıyafetinizi giymeniz uygun olacaktır. 

]]>
Zeytin Çeşitleri https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-cesitleri.html Mon, 05 Nov 2018 14:42:47 +0000 Zeytin çeşitleri, ülkemiz zeytin üreten ülkeler arasında üretim açısından 4. sırada yer alırken, zeytin ağacı varlığında 5. sıradadır. Farklı bölgelerde oldukça çeşitli türde zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Z Zeytin çeşitleri, ülkemiz zeytin üreten ülkeler arasında üretim açısından 4. sırada yer alırken, zeytin ağacı varlığında 5. sıradadır. Farklı bölgelerde oldukça çeşitli türde zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Zeytin çeşitleri ülkemizin her tarafında iklim ve toprak özellikleri bakımından oldukça fazladır. İri etli sofralık zeytin çeşitlerinden, yağ oranı yüksek yağlık zeytine kadar her biri özenle yetiştirilir. Zeytinin hem yağından, hem de meyvelerinden yararlanılır. Yöresel olarak ta ün yapmış aranan zeytin çeşitleri vardır. Sizlerle belli başlı zeytin çeşitlerini paylaşmak istedik.

Zeytin çeşitleri nelerdir

Edremit (Ayvalık): Bu zeytin çeşidi yağı bakımında duyusal ve kimyasal özellikleri ilk sırada yer almaktadır. Genellikle yağlık zeytin olarak değerlendirilir. İyi bakılırsa, gelişimi güçlü olur. Zeytin ağacının meyveleri orta boydadır ve verimi oldukça iyidir. Soğuğa karşı kısmen dayanıklı yapıdadır. Çoğaltılması çelikle olur. Ege bölgesi, İzmir, Çanakkale, Antalya, Adana, Mardin gibi yörelerde yetiştirilir.

Büyük topak ulak: Genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Oldukça lezzetli bir eti vardır. Özellikle yeşil çizme zeytinde iyidir. Meyveleri iri olup, bakım şartlarını iyi olursa verimi de güzel olur. Kuraklık ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Aşıyla çoğaltılır.

Çakır: İzmir'de ve civar bölgelerde yetiştirilen bir zeytin türüdür. Yağlık zeytin olmasına rağmen, yeşil zeytin olarak ta kullanılır. Orta büyüklükte olan meyvelerin tutunması güçlü olduğundan hasadı zor olur. Meyveler erken oluşur ve oldukça verimlidir. Çoğaltılması çelik ve aşıyla olur.

Çekişte: Ege bölgesinde yaygın şekilde yetiştirilen zeytin çeşididir. Genellikle yeşil kırma olarak kullanılır.İri meyveleri vardır ve bakımı iyi olursa düzenli ürün alınabilir. Soğuğa pek duyarlı olmayan zeytin, çelik ve aşıyla çoğaltılır.

Çelebi:Marmara bölgesinde yetiştirilen zeytin çeşididir. Oldukça iri meyveleri yeşil sofralık olarak kullanılır. Verim orta düzeydedir ve soğuğa karşı fazla duyarlı değildir. Çoğaltılması aşıyla olur.

Çilli: İzmir ve çevresinde yetiştirilen zeytin çeşididir.  çekirdekleri küçük, meyveleri etlidir. Yeşil spfralık zeytin olarak kullanılır. Aşıyla çoğaltılır ve soğuğa fazla duyarlı değildir. Ancak çoğaltılması biraz problemlidir.

Domat: Ege bölgesi zeytin çeşitlerinden biridir. Bakım koşulları iyi olursa, gelişimi iyi olur. Oldukça iri meyveleri olur. Erken meyveye yatan zeytin, soğuğa karşı duyarlıdır. Çoğaltılması aşılama ile yapılır.

Zeytin Çeşitleri
Edincik su: Bu zeytin çeşidi siyah sofralık olarak kullanılır. Yağ oranı düşük, su oranı ise yüksektir. İri meyveleri olan zeytinin verimi orta seviyededir. Ancak hasat edildiği zaman kolay berelenebilir. Çoğaltılması çelik ve aşıyla olur.

Eğriburun: Güney illerinde yetiştirilen zeytin çeşididir. Yeşil ve siyah sofralık olarak kullanılır. Küçük meyveleri vardır. Ancak verimi yüksektir. Dalları -7 derecede hasar görür. Çoğaltılması aşı ve çelikle yapılır.

Erkence: İzmir ilinde oldukça yaygın şekilde yetiştirilen yağlık zeytindir. Yağ özellikleri Çakırca zeytininden iyidir. Nemli yerlerde hurma oluşumu gerçekleşir. Bu sayede acılığı gider, hemen yenebilir. Orta irilikte meyveleri olan zeytinin verimi orta seviyededir. En büyük sorunu hasattan önce erken dökülür. Çoğaltma çelik ve aşıyla olur.

Gemlik: Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilen zeytindir. Orta büyüklükte meyveleri olan zeytinin verimi orta seviyededir. Kısmen soğuğa dayanıklıdır. Çoğaltma çelikle yapılır.

Halhalı: Yeşil kırma olarak kullanılan bu zeytin türü genellikle Arap ülkelerinde ihraç edilir. Güneydoğ]]> 1 Zeytin Kaç Kalori https://www.zeytinyagli.gen.tr/1-zeytin-kac-kalori.html Tue, 06 Nov 2018 04:42:50 +0000 1 Zeytin Kaç Kalori, Akdeniz bölgesinde yetiştirilen kahvaltıların en lezzetli ve vazgeçilmezi zeytin siyah ve yeşil olmak üzere ikiye ayrılır. Zeytin oldukça besleyici ve tam bir besin deposudur. Siyah zeytini yağ oranı yeşil ze 1 Zeytin Kaç Kalori, Akdeniz bölgesinde yetiştirilen kahvaltıların en lezzetli ve vazgeçilmezi zeytin siyah ve yeşil olmak üzere ikiye ayrılır. Zeytin oldukça besleyici ve tam bir besin deposudur. Siyah zeytini yağ oranı yeşil zeytine göre daha fazladır. Siyah zeytin yeşil zeytine göre daha fazla kalori içermektedir. Özellikle diyet yapan kişiler kalori hesabı yapıyorlarsa siyah zeytin yerine yeşil zeytin tercih etmeleri daha iyi olacaktır. Zeytin E vitamini, A vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Zeytin, zeytin ağacının, meyvesidir. Ayrıca zeytin yağ yapımında da kullanılmaktadır. Zeytin folik asit, lif ve yağ bakımından oldukça zengin olduğu için kahvaltı haricinde günün her saatinde tüketmek faydalı olacaktır. Tuz açısından sıkıntısı olanların siyah zeytin yerine yeşil zeytin tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır. Çünkü siyah zeytinin tuz oranı yeşil zeytine göre daha fazladır. 

1 Zeytin Kaç Kalori
1 Adet Zeytin Kaç Kalori Eder

Yeşil zeytin 7-3 kalori içermektedir. 1 adet siyah zeytin ise büyüklüğüne göre; 10-5 kalori içermektedir.

Yeşil zeytin 73 kalori içermektedir. 50 gram siyah zeytin ise; 116 kaloridir.

5 Adet Zeytinin Besin Değerleri

 • Demir: 02
 • A vitamini: 1.1
 • C vitamini: 0
 • Protein: 0.3 gram
 • Kolesterol: 0
 • Kalsiyum: 12
 • Sodyum: 493.2 miligram
 • Potasyum: 5.7 miligram
 • Yağ: 5.4 gram
 • Karbonhidrat: 0.7 gram
]]>
Kuru Patlıcan Dolması Zeytinyağlı https://www.zeytinyagli.gen.tr/kuru-patlican-dolmasi-zeytinyagli.html Tue, 06 Nov 2018 09:10:41 +0000 Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı, yöresel bir yemek çeşidi olan, kurutulmuş patlıcan ile yapılan oldukça lezzetli bir yemek çeşididir. Ayrıca içerdiği zeytinyağı ile lezzetine lezzet katılarak daha enfes bir tat haline Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı, yöresel bir yemek çeşidi olan, kurutulmuş patlıcan ile yapılan oldukça lezzetli bir yemek çeşididir. Ayrıca içerdiği zeytinyağı ile lezzetine lezzet katılarak daha enfes bir tat haline gelmektedir. Herkesin severek yiyeceği kuru patlıcan dolması zeytinyağlı içine konulacak olan malzemeler arasındaki çeşitli baharatlar ile de daha da lezzetli bir yemek çeşidi olma özelliğindedir. Sofranıza koyup daha zengin hale getirecek olan kuru patlıcan dolması hem görselliği ile hemde damaklarda enfes bir tat bırakması ile çok tercih edilecek bir yemek çeşidi olmaktadır. İşte son derece lezzetli yapımı ile de pratik ve kolay olan tarifin yapılışını beraber inceleyelim;

Kuru Patlıcan Dolması Zeytinyağlı
Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı için gerekli olan malzemeler;
 • 30 adet kuru patlıcan,
 • 400 gram yağsız kıyma,
 • 1 buçuk su bardağı pirinç,
 • 2 adet orta boy kuru soğan ve 6 diş sarımsak,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Kırmızı pul biber, nane, kimyon
 • 1 buçuk yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • Tuz
 • Nar ekşisi
Sosu için;
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 3 su bardağı kaynamış su
Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı yapılışı; öncelikle kuru patlıcanları bir tencerenin içerisine alın ve üzeri geçene kadar su ekleyip ocakta kaynamaya bırakın. Kuru patlıcanlar yumuşayınca ocaktan alarak, bir kabın içine soğuk su koyarak bekleyin. Öncelikle kuru soğanları küp doğrayın ve geniş bir kabın içerisine koyun. Aynı şekilde pirinci de sıcak suyla yıkayıp kuru soğanın içerisine koyun ve iyice karıştırın. Ardından kıymayı da ekleyin ve tüm malzemeleri iyice yoğurun. Sarımsakları ince doğrayarak malzemelerin içine koyun. Kırmızı pul biber, kuru nane ve kimyondan da biraz atarak yine karıştırın. Ardından biber salçası, domates salçası, nar ekşisi de eklenerek tüm malzemeleri iyice yoğurun. İsteğinize göre tuz ekleyip zeytinyağını da koyarak karıştırın ve bir köşede dinlemeye bırakın. 

Kuru patlıcanları alarak hazırlamış olduğunuz iç harcıyla doldurmaya başlayın. Patlıcanların tamamını doldurmadan uçlarında biraz boşluk bırakın ve geniş bir tencerenin içerisine dizmeye başlayın. Artık sosunu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bir kabın içerisine biber salçası, domates salçası, zeytinyağı ve kaynamış suyu koyarak hızlı bir şekilde salçalar eriyene kadar karıştırın. Kuru patlıcan dolmalarını dizmiş olduğunuz tencerenin üzerine ağır bir tabak yerleştirin ve hazırlamış olduğunuz sosu içine aktarın. Tencereyi ocağın üzerine koyun ve kısık ateş üzerinde yaklaşık 45 dakika kadar kaynamaya bırakın. Arada sırada kontrol edin ve suyu azaldıysa su ekleyip, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra artık servis etmeye hazır hale gelmiş demektir. Bir servis tabağının içine patlıcan dolmasından koyun ve isteğinize göre yoğurtla yada maydanoz yardımıyla görselliğini ve lezzetini arttırabilirsiniz. İşte lezzetiyle severek yenilecek ve yapımıyla oldukça kolay olan kuru patlıcan dolması zeytinyağlı yemeğinin yapılışı bu kadar kolaydır. 

Afiyet olsun...
]]>
Zeytinyağlı Türlü https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-turlu.html Tue, 06 Nov 2018 14:09:34 +0000 Zeytinyağlı türlü, birçok sebzeyle yapılan zeytinyağı ile de lezzetine lezzet katılan enfes tatta olan bir ana yemek çeşididir. Sebzelerin sote haline getirilerek yapılmasıyla damaklarda enfes bir tat bırakacak olan bu yemek yap Zeytinyağlı türlü, birçok sebzeyle yapılan zeytinyağı ile de lezzetine lezzet katılan enfes tatta olan bir ana yemek çeşididir. Sebzelerin sote haline getirilerek yapılmasıyla damaklarda enfes bir tat bırakacak olan bu yemek yapımıyla da oldukça pratik ve kolay bir yemek çeşididir. Ayrıca içerdiği sebzelerle tam bir vitamin, mineral ve protein deposu olan bu yemek besleyici ve faydalı bir yemek türü olma özelliğindedir. Böyle besleyici ve lezzetli aynı zamanda da oldukça pratik ve kolay olan zeytinyağlı türlü yemeğinin tarifinin nasıl yapıldığını beraber inceleyelim;

Zeytinyağlı türlü için gerekli olan malzemeler;
 • 2 adet kabak,
 • 2 adet patlıcan,
 • 3 adet sivri biber,
 • 2 adet orta boy patates,
 • 3 adet orta boy domates,
 • 5 diş sarımsak,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • Yarım yemek kaşığı kadar biber salçası,
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı toz şeker.
Zeytinyağlı TürlüZeytinyağlı türlünün yapılışı; öncelikle patlıcanları soyarak küp doğrayın ve bir kabın içine koyarak tuzlu suda bekletin. Ardından bir tencerenin içerisine kuru soğanları doğrayarak birazda zeytinyağı koyarak ocağın üzerinde pişirmeye bırakın. Kabakları soyun ve küp küp doğrayın, biberleri de ince ince dilimleyerek soğanın içine katın. Aynı şekilde patatesleri de küp doğrayarak tencerenin içine katın ve biraz kızarana kadar kısık ateşte pişirin. Domatesleri soyun ve küp doğrayarak bu tencerenin içine katın. Tüm malzemeler biraz sulanacaktır ve sulandığı zaman sarımsakları dilimleyerek tencerenin içine katın ve karıştırın. Domates salçası ve biber salçasını da ardından tencereye ekleyin ve salçalar eriyene kadar karıştırın. Yemek biraz kızarmaya ve suyunu çekmeye başlayınca suyu ekleyin isteğinize göre tuz ve toz şekeri de ekleyerek ocağın üzerinde kısık ateşte pişmeye bırakın. Tüm malzemeler yumuşamaya başlayınca ve kaynama süresi bitince artık servis etmeye hazır hale gelmiş demektir. Zeytinyağlı türlüyü bir servis tabağının içine alarak ince doğramış olduğunuz maydanozla da süsleyerek hem lezzetini arttırır, hemde göze hitap etmesini sağlayabilirsiniz. İşte evde kolaylıkla hazırlayacağınız bu kadar basit ve pratik olan zeytinyağlı türlünün tarifi bu kadar kolaydır. Sizde hemen deneyerek sofranızı daha zengin ve daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Yeşil Zeytin Sosu https://www.zeytinyagli.gen.tr/yesil-zeytin-sosu.html Wed, 07 Nov 2018 05:21:21 +0000 Yeşil zeytin sosu, kahvaltıların özellikle vazgeçilmezi olan besinlerden birisidir zeytin. Siyah ve yeşil zeytin sofrada olmazsa olmazlardandır. Birde kendi zeytinini yetiştirip onları masalarda görmek bir başka tat verir zeytin se Yeşil zeytin sosu, kahvaltıların özellikle vazgeçilmezi olan besinlerden birisidir zeytin. Siyah ve yeşil zeytin sofrada olmazsa olmazlardandır. Birde kendi zeytinini yetiştirip onları masalarda görmek bir başka tat verir zeytin severlere. Organik olan içine boya karıştırılmamış zeytinler tat olarak, görünüş olarak bile bir başka zevk  verir yiyenlere. Zeytini sade sevmeyenler sofralara gelmeden önce bir de onu sosla hazırlayıp getirirler masaya. Sade yeşil zeytin yemektense ya da gelen misafirlerinize kahvaltıda sade zeytin sunmaktansa soslu olarak sunabilirsiniz. Hem tat olarak hem de görünüşe önem veriyorsanız bunu  yapabilirsiniz. 

Yeşil Zeytin Sosu
Yeşil zeytin sosu için gerekli malzemeler:
 • 1 kase yeşil zeytin
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • kabuklu limon dilimler
Hazırlanışı: kasedeki yeşil zeytinleri isteğe göre çekirdeklerinden ayıralım. Çekirdeği ayrılan yeşil zeytinlerin üzerine pul biber, karabiber, nar ekşisi ve zeytin yağını döküp karıştıralım. Servis tabağına alıp üzerine kabuklu bir şekilde ince dilimlenmiş limon koyalım. Ben içerisine kabuğu soyulmuş 1 adet domates de doğuruyorum size de tavsiye ederim. Afiyet olsun....
]]>
Saça Zeytinyağı Sürmek https://www.zeytinyagli.gen.tr/saca-zeytinyagi-surmek.html Wed, 07 Nov 2018 13:11:05 +0000 Saça Zeytinyağı Sürmek, Özellikle sofraların ve yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerinden olan zeytinyağı ayrıca insan cildinin ve saçlarının sağlıklı olması için çok faydalıdır. Nemlendirici ve besleyici özelliğinin olu Saça Zeytinyağı Sürmek, Özellikle sofraların ve yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerinden olan zeytinyağı ayrıca insan cildinin ve saçlarının sağlıklı olması için çok faydalıdır. Nemlendirici ve besleyici özelliğinin oluşundan kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak saçlara sürüldüğü zaman 2-3 haftada daha yumuşak, parlak, hacimli ve sağlıklı saçlara kavuşulur.

Saça Zeytinyağı SürmekSaça zeytinyağı sürmenin faydaları;

 • Kepeğe karşı etkili olması
 • Saç uçlarının kırıklarında faydalı olması
 • Daha parlak saçlar olması
 • Yumuşak ve kolay şekil alan saçlar

Kepeğe karşı etkisi; Kuruluk ve deri problemi yüzünden saçlarda oluşan kepeğe karşı en etkili çözümler arasında gelmektedir. Zeytinyağı nemlendirici etkisi ile saç derisini yumuşatarak kepek oluşumunu minimize eder. Hafta da bir kez uygulanması yeterlidir.

Saç uçlarının kırılması; Kuru soğuktan ve aşırı sıcaklardan  tuzlu su ve güneş ışınlarından kırılan saç ucu kırılmalarında yine zeytinyağ kullanılabilir. Saçlara zeytinyağı sürerek 20-25 dakika beklemek yeterli olacaktır.

Daha parlak saçlar; Mat ve donuk görünümlü saçlara parlak ve canlılık vermek için kullanılacak ürünler arasında zeytinyağı gelmektedir. Saçların kaybettiği nemi kazandırmak için haftada bir sürülmesi faydalıdır.

Yumuşak ve kolay şekil alan saçlar; Zeytinyağı düzenli kullanılırsa saçları yumuşatır ve şekil vermeyi kolaylaştırır. Hazırlanan maske bakım kremlerinin yapmış olduğu aynı etkiyi yapacaktır. Daha yumuşak saçlar için her hafta düzenli şekilde saçlara masaj yaparak uygulayın.

]]>
Sarımsak Zeytinyağı Kürü https://www.zeytinyagli.gen.tr/sarimsak-zeytinyagi-kuru.html Thu, 08 Nov 2018 06:17:25 +0000 Sarımsak zeytinyağı kürü, saç bakımı için son yıllarda popüler bir şekilde kullanılan bakım kürlerinden biridir. Saç dökülmesini yavaşlatan ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayan kürün saçlar Sarımsak zeytinyağı kürü, saç bakımı için son yıllarda popüler bir şekilde kullanılan bakım kürlerinden biridir. Saç dökülmesini yavaşlatan ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayan kürün saçlar üzerinde daha pek çok faydası vardır. Sarımsağın içerisinde barındırdığı vitaminler, sülfür ve selenyum, zeytinyağının yumuşatıcı etkisi ile birleştirilerek kullanıldığında yıpranmış saçları onarır, dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. Dolayısıyla sarımsak zeytinyağı kürü saç bakımı için kullanılabilecek doğal ve ekonomik bir bakım ürünüdür.

Kürde kullanılan sarımsak, saçlar, tırnaklar, cilt ve sinirler için oldukça faydalı olan sülfür bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca E vitamini ve selenyum yönünden de iyi bir kaynaktır. Selenyum ve E vitamini sarımsağın vücut tarafından daha iyi işlenmesini sağlayarak birçok alanda olumlu etki yaratır. Yine sarımsağın içinde yer alan C vitamini, antioksidanlar, B6 ve B1 vitaminleri yıpranmış ve canlılığını yitirmiş saçları besleyerek kolojen üretimini destekler.

Sarımsak kullanılarak hazırlanan bakım ürünleri yeniden saç oluşumunu destekler, saçların zayıflamış alanlarını onararak yeni saç çıkmasını sağlar. Bu yönde yapılan bazı bilimsel çalışmalarda bulunmaktadır. Sarımsak içerikli kozmetik ürünlerini kullanmaktansa evde sarımsak dövülerek saç bakımında kullanılabilir. Bu sayede daha etkili sonuçlar alınabilir.

Kürde kullanılan zeytinyağı, saç derisi ve saç tellerinin yumuşamasını sağlar. Yıpranmış ve kolayca kırılan saçları onarır. Saç şekillendirmek için kullanılan ürünlerin yaratmış olduğu olumsuz etkiler zeytinyağı ile giderilebilir. Zeytinyağı saçlar ya da cilt için düzenli kullanıldığında cilde ve saçlara parlaklık kazandırır. Cilt ve saçın nem oranını korur. Saçların daha hacimli olmasını sağlar.

Sarımsak Zeytinyağı Kürü
Sarımsak zeytinyağı kürü nasıl kullanılır

Saç bakımı için kullanılacak sarımsak ve zeytinyağı kürünü hazırlamak için sarımsaklar soyulur ve havanda dövülür. Bu şekilde tek başına da kullanılabilir. Dövülen sarımsağın suyu saç derisine masaj yapılarak sürüldüğünde olumlu etkilerinden kısa sürede yararlanılabilir. Aynı şekilde zeytinyağı da tek başına saç bakımı için kullanılabilir. Kür için dövülen sarımsaklar bir kabın içine alınır ve üzerine saçın yoğunluğuna göre zeytinyağı eklenir. Hazırlanan kür haftada bir defa düzenli olarak saç diplerinden başlanıp, saç uçlarına kadar tamamen sürülür. Saçlar bir bone yardımıyla kapatılarak 1 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra saçlar doğal, sarımsak ve zeytinyağı içerikli şampuanla yıkanır.

]]>
Kalamata Zeytin https://www.zeytinyagli.gen.tr/kalamata-zeytin.html Thu, 08 Nov 2018 16:11:48 +0000 Kalamata zeytin, hem bir zeytin çeşidi, hem de yemeklik zeytin yapma usulüdür. Özellikle Yunanlılar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Ancak ülkemizde de zeytinin bu şekilde hazırlanması giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı yöre Kalamata zeytin, hem bir zeytin çeşidi, hem de yemeklik zeytin yapma usulüdür. Özellikle Yunanlılar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Ancak ülkemizde de zeytinin bu şekilde hazırlanması giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı yörelerde eşek zeytini de denilen kalamata zeytinler oldukça iridir. Yunanistan'da Volos bölgesinde yetişen Volos türü, İspanya'da Hojiblanca türü zeytinlerde kalamata zeytini yapımında kullanılmaktadır. Ülkemizde Manisa Saruhanlı ilçesinde Büyübelen beldesinde yetişen Tekir türü zeytinde buna uygundur.

Kalamata zeytin nasıl yapılır

Yemeklik kalamata zeytin yapmak için 2 farklı yol kullanılmaktadır.

Birinci yöntem: Kullanacağınız zeytin çeşidini hazırlayın. Bunların olgun olanlarını, kızıllaşan ya da kararan zeytinleri önce olgunluk durumuna göre ayırın. İçinden bozuk olanları, berelileri, şekli bozukları, yapraklarını, saplarını ayırın. Zeytinlerin tozdan kirden arınması için bir gece önce suyun içine ıslatın. Kullandığınız su mutlaka temiz olsun.

Ertesi günde temizlenmiş olan zeytinlerin 3 farklı yerinden çekirdeğine kadar çizin. Bunları % 8-10 oranında hazırlanmış salamura suyun içine koyun. Burada zeytinlerin acı suyu gidene kadar bekleteceksiniz. Kabın içinde zeytinleri örtecek kadar yani ağzına kadar su olmalı. Üzerine de baskı yapacak, zeytinleri suyun içinde tutacak tabak gibi ağır bir parça koyun. Ortalama olarak zeytinlerin 2 cm kadar sudan aşağıda olması gerekir.

Zeytinlerin acılığı normal seviyeye geldiği zaman yani yenecek düzeyde olduğunda, salamura içinden çıkarın. Bunları bir gecede üzüm sirkesinin içinde bekletin. Daha sonra yine % 8-10 oranındaki salamura suyunun içine koyun. İsterseniz 3 ölçü kadar % 10 oranında salamura su ve bir ölçü sirkenin içine koyun. Üzerine havayla teması kesecek kadar zeytinyağı ilave edin. Burada zeytinler tatlanmalarını sürdürecekler. Daha sonra yiyeceğiniz miktarda zeytini çıkararak yiyebilirsiniz.

İkinci yöntem: Yine ilk yöntemde yaptığınız gibi zeytinleri işlemek için hazırlayın. Olgun siyah ve parlak zeytinleri sade suya ya da % 2 oranında salamura suyun içine koyun. Suyu 5-10 gün kadar her gün değiştirin. Her defasında zeytinin acılığı bir nebze gidecektir. Daha sonra ilk yöntemde olduğu gibi zeytinleri salamura suyun içine koyabilirsiniz. Bu yöntemde zeytinler daha kısa sürede tatlanacaktır. Son aşamada % 10 oranındaki salamura suyun içine konan zeytinlerin pH değeri 4-4,5 olacak.

Kalamata Zeytin
Kalamata zeytini sevenler isterlerse kısa sürede zeytinleri tatlandırabilir. Zeytinleri yine çizerek, sıcak soba gibi bir yerin yanında ılık suyun içinde 5-6 gün kadar bekletin. Bu şekilde zeytinler oldukça hızlı tatlanacak. Ancak hızlı şekilde tüketeceğiniz kadarını böyle hazırlayın. Yoksa zeytinler erken yumuşar ve erir. Eğer yumuşamalarına engel olamazsanız, zeytinlerini çekirdeklerini ayıklayın ve blenderden geçirin. Daha sonra içine biraz zeytinyağı ve tuz koyarak, lezzetli bir zeytin ezmesi hazırlayın. Güzel bir kahvaltılık olacaktır. İsterseniz içine baharatta ilave edebilirsiniz. Kalamata zeytin gerçekten lezzetli bir yemeklik zeytindir. Uygun şekilde hazırlanırsa, mükemmel bir lezzeti oluyor.
]]>
Zeytin Yaprağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-yapragi.html Fri, 09 Nov 2018 02:02:19 +0000 Zeytin Yaprağı, Zeytin, Akdeniz bölgesine yetiştirilen ağaçlardan bir tanesidir. Zeytin ağacı her mevsim hep yapraklıdır. Ağacın boyu kısadır. Zeytin yaprakları uzun ve genişlik açısından da dardır. Yaprakları yeşi Zeytin Yaprağı, Zeytin, Akdeniz bölgesine yetiştirilen ağaçlardan bir tanesidir. Zeytin ağacı her mevsim hep yapraklıdır. Ağacın boyu kısadır. Zeytin yaprakları uzun ve genişlik açısından da dardır. Yaprakları yeşil ve damarlıdır. Ağacın meyvesi olan zeytin yeşil renktedir. Ve sofraları lezzetiyle süslemektedir. Uzun yıllar boyunca meyvesi tüketilmektedir. Zeytin ağacının birçok faydaları vardır. En önemli faydalarından bir tanesi de ağacın yapraklarıdır.

Zeytin Yaprağının Tarihi,

Tarihi açıdan bakıldığında zeytini ilk kullanımı Girit'lere kadar uzanmaktadır. Zeytin dalı insanlar arasında barış sembolü olarak görülmektedir. Aynı zamanda barış, bereket, saflık, gücün sembolü olmuştur.1800 senesinde sıtma hastalığının müdahalesinde yaygın olarak kullanılıyordu. Tarihte savaşta yaralı olan askerlerin yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. Antik olimpiyatlarda atletler tarafından oyunlarda giyilmektedir. Zeytin ağacının adı ilk olarak İncil’de geçmektedir. Kutsal kitaplardan bir tanesi olan İncil de zeytin ağacı ‘’ Hayat Ağacı’’ olarak yazılmıştır. Kutsal Kitabımız Kuran’da ise ‘’Mübarek Bir Ağa璒 olarak ismi geçmektedir. Zeytin ağacı ve yaprakları Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişmekte özellikle Türkiye, İtalya, Yunanistan da yetiştirilmektedir. Zeytin ağacından ve yapraklarından Yunan mitolojilerinden sıkça bahsi edilmektedir.

Zeytin Yaprağı

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır,

Kendi kuruttuğunuz zeytin yapraklarını veya aktarlarda da kurutulmuş zeytin yaprağı bulunmaktadır. Bu yaprakları çay yapmak için kullanabilirsiniz. Bir çaydanlığın içerisine zeytin yapraklarını ister bütün bütün atın isterseniz de ufalayarak atın. Daha sonra biraz kaynatın. Ve içmeye hazır olur. Ya da önceden kaynatılmış suya yaprakları atın biraz demlenmesini bekledikten sonra tüketin. Gün içerisinde 2-3 bardak içebilirsiniz. 

Zeytin Yaprağının Yararları,

 • Yaralardaki bakterilerin temizlenmesinde kullanılmaktadır. 
 • Zeytin yaprağı, iyi bir antimikrobiyaldir. 
 • Virüslere karşı oldukça etkilidir. 
 • Aynı zamanda bakteri ve mantar oluşumlarına karşıda etkisi çok yüksektir.
 •  Zeytin yaprağının özünde çok kuvvetli antikorlar mevcuttur. Bu tesiri ile vücudu kuvvetlendirir. 
 • İnsanların bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu bilinir. 
 • Yüksek tansiyona sahip insanların, tansiyonlarını normal düzeye getirir. 
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına destek olmaktadır. 
 • Kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. 
 • Zeytin yaprağından yapılan çayın soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir. 
 • Zeytin yaprağından yapılan çayın kan basıncını düşürdüğü görülür. 
 • Zeytin yaprağından elde edilen çayı ağızda gargara yaparak diş etlerin kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca diş ağrılarına da yardımcı olmaktadır. 
 • Cilt sağlığına yararları vardır. 
 • Kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.
 • Zeytin yaprağından yapılan çaylar kilo vermede yardımcı olmaktadır. 
 • Bronşit gibi hastalıkların doğal tedavilerinde kullanılır. 
 • İltihapların oluşmasını engeller. 
 • Ateş düşürülmesine yardımcı olur. 
 • Birçok gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılır. 
 • Sedef hastalıklarına iyi gelir. 
 • Kulak enfeksiyonlarının giderilmesine yardım eder.

Zeytin Yaprağının Yan Etkisi,

 • Genellikle hamile ve bebek emziren kadınların zeytin yaprağından yapılan çayı içmeleri önerilmez. 
 • Safra taşı olan hastaların kullanmaları da doktor kontrolü ile yapılmalıdır. 
 • Şeker hastaları ve tansiyon hastalarının kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekir. Doktorun onayı alındıktan sonra kullanılması daha doğru olur. 
 • Düzenli olarak ilaç tüketen insanlarında bu çayı kullanmadan önce doktoruna danışmal]]> Zeytinyağı Yüze Sürülürmü https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-yuze-surulurmu.html Fri, 09 Nov 2018 17:33:24 +0000 Zeytinyağı Yüze Sürülür mü, Avokado yağı, argan yağı, zeytinyağı saça, yüze ve cilde son derece faydalı olduklarından dolayı cilt bakımı ve saç dökülmesinde bu doğal yağlar kullanılmaktadır. Zeytinyağı sadece bitk Zeytinyağı Yüze Sürülür mü, Avokado yağı, argan yağı, zeytinyağı saça, yüze ve cilde son derece faydalı olduklarından dolayı cilt bakımı ve saç dökülmesinde bu doğal yağlar kullanılmaktadır. Zeytinyağı sadece bitkisel yağ ve yemeklik yağ olarak kullanılan bir yağ çeşidi değildir. Zeytinyağı hafif asitli yapısı olmasından dolayı yüze sürme konusunda düşünebilirler. Fakat zeytinyağında bulunan asitler, bitkisel asit olduğundan cildin ph dengesi için son derece uyumludur. Zeytinyağının yüze sürülmesi ciltte herhangi bir yan etki yada tahrişe yol açmaz. 

  Zeytinyağının Yüze Ve Cilde Faydaları Nelerdir

  Zeytinyağı cilde tazelik, parlaklık ve esneklik kazandırır. Zeytinyağını hamile bayanlar çok rahatlıkla hamileliğin son dönemlerinde 7.8.9. aylarında vücutlarına zeytin yağı ile masaj yapabilirler. Doymamış yağ bakımından zeytinyağı oldukça zengin bir yağ çeşididir. Omega-3 yağı açısından oldukça zengindir. Omega-3 yağının cilt üzerindeki etkilerinden biri özellikle de eksikliği ciltte pul pul dökülmelere, kurumalara, saç ve tırnaklarda güçsüzlüğüne ve kırılmalarına neden olacaktır.

  Zeytinyağı Yüze Sürülürmü
  Zeytinyağı Cilde Nasıl Sürülür

  Zeytinyağı cilde esneklik kazandırmasının yanı sıra ağır dokusu bakımından kullanımına dikkat edilmelidir. Zeytinyağı doğallığı ve sağlıklı bir cilt için özellikle bayanlar tarafından kullanılmıştır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler zeytinyağı kullanımında daha dikkatli olmaları gerekir. Çünkü zeytinyağı cilt üzerinde yağlanmayı hızlandıracağı için kullanım sonrası ciltte hafif yapışkan bir his bırakabilir. Zeytinyağını az miktarda masaj yoluyla cilde uygulanması gerekir. Evde deniz tuzu ve zeytinyağı ile hazırlamış olduğunuz kür sayesinde günün stresini vücudunuzdan atar. Cildinize esneklik kazandırabilirsiniz.
  ]]>
  Zeytinyağlı Brokoli https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-brokoli.html Fri, 09 Nov 2018 21:27:52 +0000 Zeytinyağlı Brokoli oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Ne kadar çocuklar tarafından burun kıvırılan, yetişkinlerin çoğu tarafından gönülsüzce yenilen brokolinin içinde oldukça zengin vitamin ve mineral örgüsü bulunmaktadı Zeytinyağlı Brokoli oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Ne kadar çocuklar tarafından burun kıvırılan, yetişkinlerin çoğu tarafından gönülsüzce yenilen brokolinin içinde oldukça zengin vitamin ve mineral örgüsü bulunmaktadır. Brokoli karnıbahar gibi var olan kökü üzerinde birçok brokoli bulundurmaktadır. Hafif bir akşam yemeği için ise oldukça doyurucu bir lezzet olan Zeytinyağlı Brokoli uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Zeytinyağlı Brokoli istenirse sadece zeytinyağıyla sotelenmiş yapılabilir. Fakat ben size daha yaygın olan  çeşitli sebzelerle lezzetlendirilmiş Zeytinyağlı Brokoliyi anlatacağım.

  Zeytinyağlı Brokoli
  Zeytinyağlı Brokoli için gerekli malzemeler
  • 1 adet soğan (orta boy)
  • 1 adet patates (büyük boy)
  • 1 adet brokoli (büyük boy)
  • 1 adet havuç (büyük boy)
  • 2 diş sarımsak 
  • Zeytinyağı (2 yemek kaşığı)
  • Domates salçası (1 yemek kaşığı)
  • Tuz 
  • Karabiber
  Zeytinyağlı Brokoli yapılışı

  Soğan ve sarımsak yemeklik olarak doğranır. Tencereye konulur. Sonra patates, havuç,brokoli büyük büyük ve küp küp doğranır. Bu doğranan sebzelerde soğan ve sarımsağın üstüne konulur ve karıştırılır. 1 yemek kaşığı salça bir kasenin içinde 1 bardak suyla ezilip sıvı bir karışım elde edilir. Ve bu da sebzelerin içine ilave edilir. Ardından üstüne 2 yemek kaşığı zeytin yağ ilave edilir. İsteğe bağlı miktarda  karabiber ve tuz eklenir. Ve 30 dakika pişmesi beklenir. Zeytinyağlı Brokoli servise hazırdır.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Yüze Zeytinyağı Sürmek https://www.zeytinyagli.gen.tr/yuze-zeytinyagi-surmek.html Sat, 10 Nov 2018 01:18:54 +0000 Yüze zeytinyağı sürmek, Ülkemizde Zeytinyağı üretimi Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi'nde üretilmektedir. Zeytinyağı sadece sofralarımızda yemeklik yağ olarak kullanılan bir yağ çeşidi değildir. Zeytinyağının yüzlerimiz Yüze zeytinyağı sürmek, Ülkemizde Zeytinyağı üretimi Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi'nde üretilmektedir. Zeytinyağı sadece sofralarımızda yemeklik yağ olarak kullanılan bir yağ çeşidi değildir. Zeytinyağının yüzlerimize, saçımıza ve cildimize faydaları oldukça fazladır. Zeytinyağının herkesin bildiği gibi doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin bir yağdır. Özellikle içerisinde omega 3 barındırır Omega 3'ün cilt üzerindeki etkilerinden bir tanesi özellikle de eksikliği, ciltte kurumalara, pul pul dökülmelere, saçlardaki güçsüzler ve kırılmaya sebep olur. Zeytinyağı cilde esneklik kazandırır bundan dolayıdır ki hamile bayanlarda çok rahatlıkla zeytinyağını ciltlerinde kullanabilirler.

  Bilindiği üzere zeytinyağı yüzyıllar boyunca sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir cilt için kullanılmıştır. Zeytinyağının cilde esneklik kazandırması gibi güzel özelliklerinin yanında, ağır dokusu ile kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Zeytinyağını yüzümüze uygularken çok az miktarlarda ve masaj yoluyla uygulamamız doğru olmaktadır. Özellikle yağlı ciltli bayanlar zeytinyağı kullanımında dikkatli olmalıdırlar. Bunun sebebi, zeytin yağının cilt üzerinde yağlanmaya müsait olması ve uygulama sonrasında ciddi hafif yapışkan bir his bırakmasıdır. Zeytinyağında bulunan güçlü antioksidanlar ve vitaminler sayesinde pek çok hastalık gibi çeşitli kanser türlerinin de vücudumuzdan uzak tutmakta, bağışıklık sistemini desteklemektedir. 

  Zeytinyağının önemli özelliklerinden birisi ise cildin yaşlanmasını geciktirici olmasıdır. Aynı zamanda zeytinyağı güneş ışınlarından gelen zararlı Işınları cildimizde olumsuz etki etmesine engel olmaktadır. Cildi yatıştırıcı nemlendirici ve yumuşatıcı etkileri de vardır. Özellikle çok kuru cilde sahip olan kişiler, çeşitli kozmetik ürünlerine alerjisi bulunanların rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır. Şuna dikkat etmeliyiz ki zeytinyağını cildimize uygularken, özellikle cildimizin temizliğine dikkat etmeliyiz. Ciltteki gözeneklerin açık olduğu açık olduğu vakit, banyo sonrasında zeytinyağını rahatlıkla uygulayabiliriz. Vücudumuzun ıslaklığını iyice aldıktan sonra hafif nemli kalmasının yanı sıra, parmak uçlarınızla hafif hafif zeytinyağını tüm vücudumuza yüzümüze, yuvarlak mesajlar halinde uygulayabiliriz.

  Yüze Zeytinyağı Sürmek
  Zeytinyağının cilde faydaları: 
  • Kuru ciltleri canlandırır kırışıklıkları azaltır ve cildi yumuşatır
  • Kan dolaşımını artırır ve dokulara oksijen verir
  • Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılır
  • Cildi canlandırır ve yumuşaklığını korur
  • Soğuktan korunmaya karşı etkilidir.
  ]]> Zeytinyağlı Yemekler https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-yemekler.html Sat, 10 Nov 2018 07:59:37 +0000 Zeytinyağlı yemekler, zeytinyağlı yemekler hem hafif hem de oldukça lezzetli olan yemek tariflerindendir. Diğer yağlara göre çok daha hafif sağlıklı ve lezzetlidir zeytinyağı. Bu nedenle yemeklerde sıklıkla zeytinyağı kullan Zeytinyağlı yemekler, zeytinyağlı yemekler hem hafif hem de oldukça lezzetli olan yemek tariflerindendir. Diğer yağlara göre çok daha hafif sağlıklı ve lezzetlidir zeytinyağı. Bu nedenle yemeklerde sıklıkla zeytinyağı kullanılır ve hemen her yemekte de oldukça lezzetli olur. Zeytinyağlı birçok yemek yapılır. Bunların başında zeytin yağlı sarmalar dolmalar gelir. Daha çok sebze yemeklerinde kullanılır zeytinyağı. Zeytinyağlı bezelye, karnıbahar, enginar, sebze siteleri oldukça çok tercih edilen ve sevilen yemek tariflerinden bazılarıdır. Bunlardan bazılarının tarifine bakalım.

  Zeytinyağlı yaprak sarma yapımı için gerekli malzemeler
  • 1 kilo üzüm yaprağı
  • 1 su bardağı bulgur
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 1 subardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  Zeytinyağlı sarma yapılışı, sarma yaparken ilk olarak iç harcı hazırlanır. İç harcı için kuru soğan soyulur ve bir tencereye doğranır ve üzerine yarım su bardağı zeytinyağı eklenir. Soğanlar hafif pembeleşinceye kadar kavrulur ve bir yemek kaşığı salçası eklenir. Salçada eklenince ardından bir tatlı kaşığı tuz, pul biber ve karabiber eklenir. Bulgur ve pirinç yıkanır ve süzülür onlarda tavaya ilave edilir. Beş dakika kadar kavrulur ve üzerine iki su bardağı su eklenir. Harç suyunu çekene kadar pişirilir. Suyunu çekince altı kapatılır ve bir kenara alınır. İç harç biraz soğumalıdır ki sararken kolay sarabilelim. Salamura yaprak kullanacaksanız fazla tuzunu bıraksın diye kaynar su ilave edilir ve tuzu gidinceye kadar beklenir. Tuzu gidinceye kadar iç harçta soğuyacaktır. Yaprakların üzerine harç tatlı kaşığıyla konulur ve kenarları içerisine katlanarak sarılır. Tüm yapraklar bu şekilde sarılır ve tencereye dizilir. Bir kasede bir kaşık salça bir tatlı kaşığı tuz ve biraz suyu çırpın ve sarmanın üzerine dökün. Sarmaların üzerini geçecek kadar kaynar su ilave edin ve pişmesi için ocağa alın. Kısık ateş kullanınca dağılmasını önlüyor ve daha güzel pişmesini sağlıyorsunuz. En az bir saat kadar tencerenin kapağı hafif kapalı şekilde pişirin. Ardından kontrol edin ve su eklenmesi gerekir ise tekrar kaynamış su ekleyebilirsiniz. Pişmeye yakın kalan zeytinyağını da üzerine ekleyin. Pişince ocaktan alın ve iki saat kadar dinlenmeye bırakın. Ardından servis edin afiyet olsun.

  Zeytinyağlı Yemekler
  Zeytinyağlı brokoli yapımı için gerekli malzemeler 
  • 1 adet brokoli
  • 3 adet havuç 
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı nar ekşisi
  • 4 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet kırmızı biber
  Zeytinyağlı brokoli yapılışı, brokoli küçük parçalara ayrılır ve yıkanır. Yıkanan brokoli buharda pişirmek mümkün ise buharda pişirilir. Yoksa tencere de pişirilir. Havuçlar da yıkanır soyulur ve halka halka doğranarak pişirilir. Brokoli ve havuç pişince suları süzülür ve soğumaya bırakılır. Onlar soğurken sarımsaklar soyulur ve tuzla birlikte sarımsak iyice ezilir. Sarımsaklar bir kaseye alınır. Üzerine zeytinyağı ve nar ekşisi ilave edilir, karıştırılır. Damak tadına göre ekşi miktarı arttırılır ya da azaltılabilir. Brokoli ve havuç servis tabağına alınır ve üzerine zeytinyağlı bu sos dökülür. Ardından iki adet kırmızı biber ister julyen doğranarak ister küçük küpler halinde doğranarak brokoli üzerine ilave edilir. Biberleri bu şekilde çiğ kullanabildiğiniz gibi kızartarak da kullanabilirsiniz. Kırmızı biberlerde eklenince servis edilir. Afiyet olsun.
  ]]>
  Zeytin Budama https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-budama.html Sat, 10 Nov 2018 17:37:36 +0000 Zeytin budama, zeytin ağacı dünyadaki ağaçların ilki olarak kabul edilmekte, uzun ömrü yüzünden de ölümsüz ağaç denmektedir. Eğer zeytin ağaçlarına uygun bakım uygulanırsa, ömrünün her aşamasında verimliliğini devam Zeytin budama, zeytin ağacı dünyadaki ağaçların ilki olarak kabul edilmekte, uzun ömrü yüzünden de ölümsüz ağaç denmektedir. Eğer zeytin ağaçlarına uygun bakım uygulanırsa, ömrünün her aşamasında verimliliğini devam ettirir. Bakım teknikleri arasında en önemlilerinden birisi de zeytin budama işleminin yapılmasıdır. Budama genel olarak ağacın tacında olan dal ve sürgünlerin kesilerek çıkarılması, uç alma, eğilme gibi işlemleri içerir.

  Zeytin budama neden yapılmalıdır
  • Ağaçların kısa sürede mahsule gelmesi ve daha uzun süre mahsul vermesini sağlamak için
  • Ağaçlarda dengeli ve sağlam bir taç elde etmek, bunu daha uzun süre korumak
  • Kök ve taç arasındaki dengeyi sağlamak ve bunu korumak
  • Zeytin ağacının tacındaki yaprak ve odun miktarının yükselmesini sağlamak, bunları etkileyecek odunların artmasına engel olmak
  • Ağaçların meyve ve sürgün verme işlevlerinin dengeli olmasını sağlamak
  • Yıllar arasındaki meyve veriminin dengesini sağlamak, ürün alımının dengelenmesi
  • Mahsulün artması, kalitenin yükseltilmesini sağlamak için zeytin budama yapılmalıdır.
  Zeytin budama yapılmazsa, ağaçlarda şekil bozukluğu olur, sürgün gelişimi ve mahsul  veriminde denge kaybolur. Bu yüzden ağaçta kuruma ve çalılaşma ortaya çıkar. Ağaçtaki bitki özsuyu dolaşımı bozulur, ürünlerin kalitesi ve miktarı beklenenden az olur.

  Zeytin budama ne zaman yapılmalı

  Zeytin budama her mevsimde yapılabileceği gibi, en doğru yaklaşım ilkbaharda don tehlikesinin geçmesinden sonra, henüz sürgün büyümesi başlamadan yapılması olur. Her yıl hafif te olsa, budama yapılması iyi olur. Bunu yapamazsınız, iki yılda bir yapmalısınız. Bu durumda dolu yılın başlangıcında budama yapmanız, yok yılındaki farkı azaltacaktır. Eğer budamayı 4-5 yılda bir zeytin budama yaparsanız, bu sert kesimlerin yapılmasına neden olur. Bu yüzden periyodisite artar. Ağaçlar zeytin dal kanserine yakalandıysa, zeytin budama kanserli bölgelerin kesilmesi Temmuz, Ağustos aylarında yapılmalı. Zeytin ağaçları dondan zarar gördüyse, bir yıl bekleyip ardından normal budama sürecinde dondan zarar gören dallar ve sürgünler çıkarılmalıdır

  Zeytin Budama
  Zeytin budama sırasında nelere dikkat edilmeli

  Budama yaparken zeytin ağaçlarında yara yüzeyi açılmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle kalın dallar kesilirken, kabukların sıyrılmaması gerekir. Önce yük alma işlemi yapılırsa, buna engel olursunuz.

  Zeytin ağaçlarında zeytin dal kanseri hastalığı varsa, kullanılan budama aletlerini ağaçtan ağaca geçirirken % 5 oranlık göztaşı eriyiğine, çamaşır suyuna ya da alevden geçirmeye çalışın. Bu sayede dezenfekte edilmiş olur.

  Zeytin budama sırasında, ağaçta kökten alınan suyun yetebileceği ve güneşten en iyi şekilde yararlanacağı şekilde taç hacmi oluşturulmalı. Bunun için; yeni dikilecek zeytin fidanlarını tek gövdeli yaparak, topraktan yaklaşık 50 cm yüksekliğe çıkmış sürgünlerde uç alma yapılmalıdır. Ancak fidanın doruk dalı kesinlikle kesilmemelidir. Şekil budaması yapılan genç ağaçlarda ve verimli yaşlı ağaçlarda, 0,7-1 mt yüksekliğindeki gövdeden farklı yönlere çıkmış 3-4 ana dalın olmasına özen gösterilmelidir. Zeytin ağaçlarının tacında en yüksek düzeyde güneşlenmenin olacağı şekilde yaprak ve odun miktarının olması gerekir.

  Ağaçlarda oluşacak yara yerinin kolay kapanması, havanın soğuk ve sıcağından korunması, zararlılardan ve hastalıklardan korunması için, budamadan sonra bordo bulamacı kullanılarak ilaçlama yapılmalıdır. Bordo bulamacı zeytin ağaçlarına su yürümeden evvel % 2 oranında, su yürüdükten sonra da % 1 oranında olmalıdır. Ağaçların çiçeklenme döneminde ise, ilaçlama yapılmamalıdır.

  Kalın dallar kesildiğinde, yüzeylere 3 bölüm bitkisel katran ve 1 bölüm göztaşı sürülmelidir. Aksi]]> Zeytin Yetiştiriciliği https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-yetistiriciligi.html Sun, 11 Nov 2018 17:08:33 +0000 Zeytin Yetiştiriciliği, Zeytin, zeytingiller ailesinin bir üyesi olup, Akdeniz’e özgü bir bitkidir.  Zeytin, -7ºC ile 40ºC arasındaki sıcaklıklara dayanabilme özelliğine sahip olsa da iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için Zeytin Yetiştiriciliği, Zeytin, zeytingiller ailesinin bir üyesi olup, Akdeniz’e özgü bir bitkidir.  Zeytin, -7ºC ile 40ºC arasındaki sıcaklıklara dayanabilme özelliğine sahip olsa da iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25ºC’ lerde olması  beklenir. Zeytin ağacının dayanabildiği minimum sıcaklık -7 derecedir. Bu sıcaklığın altına düştüğünde yeni gelişen zeytin ağaçları ve yaşlıca olan zeytin ağaçlarının dalları soğuk havadan zarar görebilmektedir. Ağaçları soğuklardan korumak maksadıyla sonbaharda kısıtlı sulama yapılmalı, ağaçlara aşırı azotlu gübre vermekten kaçınılmalıdır. Hasattan önce sıcaklıkların 0 C’nin altına düştüğü bölgelerde ya da Mart-Nisan aylarında don tehlikesi olan bölgelerde zeytinlik tesis etmekten kaçınmak gerekir.  Zeytin ağacı ürününü yetiştirmek için kışın +7 derecenin altında soğuklamaya gerek duyulmaktadır. 

  Zeytin ağaçlarının çiçeklenme ve tozlanma dönemlerinde sıcak,  kurutucu rüzgârlar ve aşırı yağmur meyve tutumunu olumsuz etkiler. Zeytin ağacının sulama koşuluyla dayanabildiği en üst sıcaklık ise 40 C dir. Zeytinin yıllık yağış isteği 650-800 mm arasında değişmektedir. Yaz ayların başından, mevsim yağışlarına kadar yapılan sulama işlemleri zeytinlerin irileşmesini ve yağ oluşumunun arttırmak amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca bu oluşmalar ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin gelişimini ve meyve gözlerinin oluşmasını hızlandırmak amacıyla da yapılmaktadır. Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme olayında bariz azalma yaşanır. Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalmış olacaktır. Ayrıca aşırı nem bazı hastalıklara sebep olmaktadır.  Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi engellemektedir. 

  İklim ve Toprak İstekleri 
  Zeytin entansif yetiştiriciliğe oldukça uygun olduğu için diğer bitkilerin yetişmediği besin maddeleri bakımından fakir ve sulama imkanı olmayan kıraç topraklarda yetişmesi mümkündür. Entansif bir zeytin yetiştirme tesisi sulama alanlarına yakın olmalıdır. Ilıman iklimi seven zeytin kışın dayanabileceği en düşük sıcaklık -7 derecedir.  Bu sıcaklığın altında ise don yaşanmaktadır. Zeytinin yağış isteği yaklaşık olarak 400 mm’dir. Zeytin ağaçları genellikle kalkerli- kumlu, derin, nemli ve besin maddeleri yönünden zengin olan alanları sever. 
  Bahçe Düzenlenmesi 
  Zeytin yetiştirilmesinde farklı şartlarda çeşitli dikim şekilleri uygulanabilmektedir. Çoğunlukla düzgün ve köşeleri dik açılı olan yerlerde kare, ziraatı yapılan alanlarda dikdörtgen, geniş alanlarda ise genellikle üçgen dikim şekilleri tercih edilmektedir. Dikimlerden önce iyi bir toprak analizi ve drenaj çalışmaları yapılmalıdır. Fidan dikimlerinde 80*80 cm derinlikte açılan çukurlara dikim tahtaları yardımıyla dikim işlemine başlanmalıdır. Çukurlara gübre eklenmelidir.  Dikilen fidanlar toprak seviyelerine yakın olmalıdır. Ayrıca aşılı alanların toprak altında kalmamasına dikkat edilmelidir. 
  Toprak İşleme 
  İlkbahar mevsiminde diskaro, kazayağı gibi aletlerle toprak üzerinde yüzeysel olarak bir sürme işlemi yapılmalıdır. Bu toprak işlemi çiçeklerin açmasından önce gerçekleştirilmelidir. Yüzeysel olarak yapılmakta olan toprak işlemenin amacı sulama işleminden sonra toprağın yapısını iyileştirmek ve yabancı ot kontrolünü gerçekleştirmektir. 
  Gübreleme 
  Zeytin bitki gelişme başlangıcı ve çiçeklenme dönemleri olan Mart-Nisan ayları ve çekirdek sertleşmesi dönemi olan Temmuz aylarında herhangi bir besin maddesine ihtiyaç duyar. Zeytinlerin Şubat-Mart aylarında ilkbahar yağmurlarından önce gübrelenmesi daha doğru olacaktır. 

  Budama 
  Zeytin ağaçlarında gübrelemenin yanında budama da oldukça önemlidir. Zeytin ağaçlarının gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemlerinde yapılan farklı budama şekilleri bulunmaktadır. Şekil, mahsul ve gençleştirme budamaları bulunmaktadır.
  Hasat 
  Hasat işlemi ise zeytinlerin kullanım alanına göre yapılmaktadır. Eğer zeytinler siyah el]]> Yabani Zeytin https://www.zeytinyagli.gen.tr/yabani-zeytin.html Mon, 12 Nov 2018 15:54:30 +0000 Yabani zeytin, ekilmeden kendiliğinden yetişen zeytindir. Bir diğer adı delicedir. Yabani zeytin bitkisinin genetik yapısı çok güçlüdür. Üzerinde yapılan tüm işlemlere cevap verir. Yabani zeytin çevresindeki diğer bitkilerden Yabani zeytin, ekilmeden kendiliğinden yetişen zeytindir. Bir diğer adı delicedir. Yabani zeytin bitkisinin genetik yapısı çok güçlüdür. Üzerinde yapılan tüm işlemlere cevap verir. Yabani zeytin çevresindeki diğer bitkilerden temizlenerek budama yapılır. Budamanın en az yılda 1 kez yapılması gerekir. Bitkinin mahsul verebilecek duruma gelebilmesi için boydan çok enine genişlemesi için gençleştirme işlemi yapılır. Yabani zeytinler aşılanarak kültür bitkisine dönüştürülür. Böylece bitkinin daha verimli bir hale getirilerek ağaca dönüştürülmesi sağlanır. Bitkinin çok uzaması mahsul alınmasını zorlaştırır.  O nedenle hasatta sorun oluşmaması için üzerinde ıslah çalışmaları yapılır. 

  Yabani Zeytin
  Yabani zeytin özellikleri

  Yabani zeytin bitkisi suyu sever ama susuzluğa karşı da dirençlidir. Aynı zamanda kendisini, o bölgenin iklim yapısına uydurmayı başarır. Uygun koşulları sağlayabilirse ekildiği zamandan itibaren 5-6 yıl içinde, meyve verecek duruma gelir. Yabani zeytinin ağaca dönüşümünden sonra toprak üzerinde kalan bölümü gövde adını alırken ana, meyve veren, sürgün dallar ve yaprakların oluşturduğu bölüm ise taç adını alır. Yabani zeytin tüm mevsim yapraklıdır. Yaprakları dayanıklıdır, kolay düşmez. Yaprağın dışı parlak koyu yeşil, içi ise gümüşe yakın renktedir. Yaprağın boyutları ise ortalama olarak 1,5-2,5 cm. genişliğinde 5-8 cm. uzunluğunda ve oval biçimindedir. Yapraklar zeytin ağacının sağlık göstergesidir. Yaprağın kuruması, sararması yada dalından düşmesi yeterli suyu almadığını toprağın gübreye ihtiyacı olduğunu gösterir. Aynı zamanda yabani zeytinin yaprakları kızarıklığa, iltihaplı yaralara, kaşıntı ve karıncalanmaya, kurdeşene iyi gelir. 

  Yabani zeytin yağındaki zamk uyuz tedavisinde kullanılır

  Yabani zeytinden çıkarılan yağa çoral adı verilir. Çoral bir şifa kaynağıdır. Özellikle ham yabani zeytinden çıkarılan yağ insan sağlığına çok büyük faydaları vardır.  Ham zeytinyağının tortusu, cilt bozukluklarına, yüzdeki lekelere, ciltteki kızarıklık,yara ve yangılı şişlere çok iyi gelir. cildin rutubetini temizler ve cilde sağılıklı görüntü kazandırır. Yabani zeytinin yağının üzerinde zamkı vardır. Bu zamk çoğunlukla uyuz yarıları tedavisinde kullanılır. 
  ]]>
  Zeytinin Zararları https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinin-zararlari.html Mon, 12 Nov 2018 23:07:54 +0000 Zeytinin zararları, Zeytin kahvaltıların vazgeçilmezidir. Tadı tuzludur ve yağ bakımından oldukça zengindir. Pastalarda, böreklerde, salatalarda, yemeklerde kullanılır. Bu kadar şeyde kullanılan zeytin faydalı olduğu kadar, fa Zeytinin zararları, Zeytin kahvaltıların vazgeçilmezidir. Tadı tuzludur ve yağ bakımından oldukça zengindir. Pastalarda, böreklerde, salatalarda, yemeklerde kullanılır. Bu kadar şeyde kullanılan zeytin faydalı olduğu kadar, fazla tüketimde de bazı zararları vardır. Zeytin kalori bakımından zengin bir besindir. Herşeyin fazlasının zararı olduğu gibi zeytin de fazla tüketimde zarar verir. Çok büyük zararları olmamakla birlikte, vücutta kalıcı rahatsızlıklara neden olmaz. En büyük zararı yağlı ve tuzlu olduğu için fazla kilo yapar. Bunun dışında çokta büyük zararları yokturdur. Ucuz zeytin alınmamalıdır. Ucuz zeytinlerin içinde gıda boyası olur. Ve gıda boyası vücuda zarar verir. Bu yüzden sağlık açısından kaliteli zeytinler tercih edilmelidir.

  Zeytinin Zararları
  Zeytinin zararları:
  • Çok fazla tüketildiğinde yüzde kıllanmaya neden olur. 
  • Ergenlik döneminde fazla tüketilmemelidir.
  • Yağlı ve tuzlu olduğu için kilo alımına neden olur.
  • Fazla tüketimde kolesterole neden olur.
  • Kalp sorunlarına neden olur.
  • Tuzlu olmasından dolayı böbreklere zarar verir.
  • Baş dönmesine neden olur.
  • Mide de bulantıya neden olur.
  • Tansiyon yükselmesine neden olur.
  • Mide de şiddetli ağrılara neden olur.
  • Şeker hastalarının zeytin tüketmemesi gerekir.
  • Vücutta şişme ve ağrılara neden olur.
  • Kaslarda ve eklemlerde ağrıya neden olur.
  • Ciltte alerjik reaksiyonlara neden olur.
  • Fazla tüketildiğinde bağırsaklara zarar verir.

  ]]>
  Zeytin Salatası https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-salatasi.html Tue, 13 Nov 2018 08:17:59 +0000 Yeşil zeytin Salatası, zeytin her şeye olduğu gibi salatalara hem çok yakışmakta hem lezzetine lezzet katmaktadır. Ayrıca ne kadar faydalı olduğunu da düşünürsek hiç sofralardan eksik edilmemesi gereken bir besindir. S Yeşil zeytin Salatası, zeytin her şeye olduğu gibi salatalara hem çok yakışmakta hem lezzetine lezzet katmaktadır. Ayrıca ne kadar faydalı olduğunu da düşünürsek hiç sofralardan eksik edilmemesi gereken bir besindir. Sizlerde aşağıda sizlere vereceğimiz tarif ile kendinize çok lezzetli ve oldukça sağlıklı bir salata hazırlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

  Yeşil Zeytin Salatası Malzemeler:
  • 1 çorba kasesi çekirdeği alınmış yeşil zeytin
  • 1 adet orta irilikte domates
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım çay bardağı zeytin yağı
  • 2 çorba kaşığı nar ekşisi
  • Yarım tatlı kaşığı kuru nane
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  • 1 tutam doğranmış maydanoz
  • 2 adet yeşil biber
  Zeytin Salatası
  Yeşil Zeytin Salatası Hazırlanışı:

  Kuru soğanın kabuğunu soyup piyazlık doğruyoruz. Üzerine 1 fiske tuz atıp elimiz ile kuru soğanları ovup salata kesesine alıyoruz. Domatesi küp küp doğrayıp kaseye ekliyoruz. Yeşil biberi ortadan ikiye kesip küçük küçük doğruyoruz. Maydanozu ve yeşil biberi salata kasesine ilave ediyoruz. Daha sonra yeşil zeytini, zeytin yağını ve baharatlarını ilave edip karıştırıyoruz. Hazır olan zeytin salatasını servis tabağına alıp fazla bekletmeden servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
  ]]>
  Bal Ve Zeytinyağı https://www.zeytinyagli.gen.tr/bal-ve-zeytinyagi.html Tue, 13 Nov 2018 15:23:54 +0000 Bal ve Zeytinyağı, Bal, Dünya'nın en çalışkan canlılarından olan arı, meyve ve çeşitli çiçeklerin nektarını alarak midesinde invertaz enzimi ile kimyasal değişime tutar. Böylece bal üretim süreci başlamış Bal ve Zeytinyağı, Bal, Dünya'nın en çalışkan canlılarından olan arı, meyve ve çeşitli çiçeklerin nektarını alarak midesinde invertaz enzimi ile kimyasal değişime tutar. Böylece bal üretim süreci başlamış olur. Ortaya çıkan faydalı besin arılar tarafından boş petek gözeneklerine doldurması ile bal özelliğini tam olarak elde eder. Bal, İnsan yaşamında önemli bir değere sahip bir besin maddesidir. Bal, besin olarak kullanılması yanında sağlık alanında da kullanımı oldukça yaygındır.

  Balın beslenme için önemi,
  • Fruktoz, 
  • glikoz 
  • sakkaroz 
  Balın için de bulunan üç şeker grubudur, bu nedenle balın aromatik bir tadı vardır. Ayrıca kimyasal yapısında demir, kükürt. fosfor, polen, manganez, gümüş, albumin, azot, protein ve uçucu yağ asitleri bulunur. Bunlardan  insan sağlığına yararlı yüzlerce içerik barındırır. Özellikle içeriğinde bulunan propolis antibiyotik görevi görerek mikroplarla savaşır, kanın temizlenerek iltihabi oluşumların yok olmasını sağlar. Bal bu özelliği nedeni ile arılar tarafından kovan içine giren yabancı arılar öldürüldükten sonra üzeri propolis ile kaplanarak bala karışımı engellenir, böylece bal özelliğini bozmadan binlerce yıl kalabilmektedir. 

  Bal Ve Zeytinyağı<
  Balın insan sağlığı için önemi,

  Balın, yaraları iyileştirmesi ile ilgili tıbbi çalışmalar yapılmış fakat net bir iyileştirme etkisi tespit edilememiştir. Fakat insan vücudunda yüzeysel yaralanma ve yanıklarda kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirdiğine dair yaygın bir inanış bulunmaktadır, bu özelliği daha çok antibiyotik özelliği nedeni ile yaraların iyileştirmesini geciktirici mikropları yaradan uzak tutmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca çocuklarda geçmeyen öksürüklerin tedavisinde, kanın temizlenerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, kanser tedavisinde, merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde vücudun direncini artırarak hastalıklarla daha etkin bir metabolizma ortaya çıkarmaktadır.

  Balın kozmetik ürün olarak kullanılması,

  Bal daha çok koyu renkli saçların renginin açılması için kullanılmaktadır, bunun için doğal balın saça sürülmesi ve 15 dakika bekletildikten sonra önce duru suyla yıkanması daha sonra şampuanla yıkanması yeterli olacaktır. Ayrıca yüz maskesi yapılarak cildin nemlendirilmesi ve canlılık kazandırılması sağlanır.

  Zeytinyağı, Zeytin ağacının 5-8 yaşından itibaren açık yeşil sarımtırak meyvesinin elde edilen sıvı yağ zeytinyağı olarak isimlendirilir. Kimyasal olarak analiz edildiğinde yüksek oranda gliserin üzerinde bağlanmış asetik yağlar bulunduğu görülür. Bu asitler, yüzde 55-80 oranında sıvıyağ asiti, yüzde 7-20 Palmatik asitleri ve farklı miktarlarda diğer sıvı yağ asidinden oluşurlar. 

  Zeytinyağının kullanım alanları,

  Zeytinyağı insan sağlığı ve kozmetik alanda oldukça yaygın olarak kullanılan endüstriyel bir üründür, bu alanda söz sahibi olmak için ülkeler birbirleri ile yarış halindedir. Zeytinyağı insan kalp damar sağlığı için çok önemli omega3 yağ asitlerini bünyesinde barındırır. Zeytinyağının içerisinde bulunan oleik asit  cildin güzelleşmesine ve canlanmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan A ve E vitaminleri vücudun ihtiyacı olan görme problemlerinin çözümüne yardımcı olurken, sabahları aç karna alınan bir iki kaşık zeytinyağı bağırsakların yumuşamasını ve karın şişliğini önler.

  Kozmetik ve benzeri alanlarda da oldukça yaygın olarak kullanılır. Saçlara sürülen zeytinyağı parlaklık ve canlılık ve parlaklık verirken aşırı sürülmesinde ise yapışıklık etkisi yapabilir dozunu iyi ayarlamak gerekir. Ayrıca yüze sürülen zeytinyağı kırışıklıkların giderilmesi ve cildin canlanması için kullanılmaktadır.

  Bal ve Zeytinyağının o]]> Zeytinyağı Kaç Kalori https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-kac-kalori.html Tue, 13 Nov 2018 16:29:38 +0000 Zeytinyağı kaç kalori: Zeytinyağının faydası saymakla bitmez. Sağlık açısında çok faydalı ve besin değeri açısından yüksek değerlere sahiptir.  Zeytinyağı yağ çeşitleri arasında tercih edilmesi gereken bir çeşittir Zeytinyağı kaç kalori: Zeytinyağının faydası saymakla bitmez. Sağlık açısında çok faydalı ve besin değeri açısından yüksek değerlere sahiptir.  Zeytinyağı yağ çeşitleri arasında tercih edilmesi gereken bir çeşittir. Çünkü diğer yağlara göre daha faydalı ve kalorisi daha düşüktür. Zeytinyağı saç dökülmesini, vücutta çıkan yaralara da iyi gelir. 

  Yağ vücutta depolandığı için kalori değeri az olan yağlar yemek yapımın da kullanılmalıdır. Yağın vücutta eritilmesi çok zordur. Ve sağlık açısında zararlıdır. O yüzden az yağlı ve kalori değeri düşük olan yağlar tercih edilmelidir. Diyet yapan veya sağlığına dikkat eden kişiler yemek yapımında zeytinyağını tercih etmelilerdir. Zeytinyağı ile yapılan yemekler daha lezzetli ve daha faydalı olurlar. 
  100 gram zeytinyağı 883 kalori değerindedir. Kalori değeri düşük fakat besin değeri olarak yüksek değerlere sahiptir. 

  Zeytinyağı Kaç Kalori
  1 su bardağı zeytinyağı kaç kalori;
  • 0,4 gram karbonhidrat,
  • 0 gram protein,
  • 151 gram yağ,
  • 0 gram lif,
  • 0 miligram kolesterol,
  • 1,50 miligram sodyum,
  • 0 miligram potasyum,
  • 1,53 miligram kalsiyum,
  • 240 miligram A vitamin,
  • 0 miligram C vitamin,
  • 0,15 miligram demir bulunmaktadır.
  ]]> Zeytinyağlı Bakla https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-bakla.html Tue, 13 Nov 2018 23:19:17 +0000 Zeytinyağlı bakla, Bakla vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir besindir. Bakla Ülkemizde en fazla ege bölgesinde tüketilen bir bitki çeşididir. Sağlığına dikkat edip sebze tüketenler için de iyi bir alternatiftir. Üs Zeytinyağlı bakla, Bakla vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir besindir. Bakla Ülkemizde en fazla ege bölgesinde tüketilen bir bitki çeşididir. Sağlığına dikkat edip sebze tüketenler için de iyi bir alternatiftir. Üstelik zeytinyağlı bakla kolesterolü ve kilo problemi olanların da vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Ayrıca zeytinyağlı bakla yemeği kalp damar sağlığı açısından faydaları bulunmaktadır ve metabolizmayı çalıştırmaya yarar. Zeytinyağlı bakla her ne kadar ege yöresine ait bir yemek olsa da günümüzde ülkenin dört bir köşesinde sevilerek tüketilmektedir. Zeytinyağlı baklayı tek başına bir yemek olarak düşünebileceğimiz gibi özel davetlerimiz de akşam yemeklerimizde ara soğuk olarak ta ikram edebiliriz. Hepimizin bildiği gibi sağlımız açısından zeytinyağı diğer yağlara göre en masum olanıdır. Obezitenin ve kolesterolün önüne geçmek için sebzenin de büyük etkisi bulunmaktadır. Kilo problemi olanlar veya belirttiğimiz sağlık sorunlarıyla mücadele edenler zeytinyağlı bakladan diledikleri gibi tüketebilirler. Hal böyleyken bize de zeytinyağlı baklanın en lezzetli tarifini sizlerle paylaşmak düşer. Dilerseniz tarife uyarak sizlerde deneyebilirsiniz. 

  Zeytinyağlı Bakla
  Zeytinyağlı bakla için gerekli malzemeler.
  • Yarım kilo taze bakla,
  • 5 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı,
  • 1 adet kuru soğan,
  • 1 diş sarımsak,
  • 1 adet domates,
  • 1 tatlı kaşığı tuz ve bir adet küp şeker.
  • 1 adet limon suyu, baklalar kararmaması için,
  • 1 yemek kaşığı un,
  • 1 su bardağı su,
  • Yarım demet dereotu,
  Hazırlanışı. Öncelikle baklaları alırken en tazesini seçmeye özen gösteriyoruz. Daha sonra aldığımız baklaları yıkayıp bir güzel temizliyoruz ve dilediğimiz büyüklükte kesiyoruz. Ben zeytinyağlı bakla pişirirken ikiye kesmeyi tercih ediyorum. Daha sonra kestiğimiz baklaların üzerine bir adet limon suyunu ekleyip karıştırıyoruz ve bir kenarda bekletiyoruz. 

  Zeytinyağlı baklayı pişireceğimiz tencerenin içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağını koyup üzerine ince ince doğradığımız kuru soğanı ve sarımsağı ekleyip kavuruyoruz. Yakmadan kavurduğumuz soğan ve sarımsakların üzerine kabuğunu soyup küp doğradığımız domatesleri ekliyoruz. Daha sonra bol suda limonunu yıkayıp suyunu süzdüğümüz baklaları ekliyoruz ve bir adet küp şekerle tuzunu ilave ediyoruz. Ocağın altını kısıp tencerenin de ağzını kapatıyoruz. Baklalar sararıncaya ve suyunu salıp geri çekinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra bir su bardağı suya bir yemek kaşığı un ekleyip karıştırıyoruz ve daha sonra bu karışımı baklanın üzerine gezdiriyoruz. Ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık yarım saat pişen zeytinyağlı baklayı ocaktan indiriyoruz. Hazırladığımız yemeği servis tabağına alıp üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyoruz. Zeytinyağlı baklanın olmazsa olmazı dereotunu yıkayıp ince ince kıyıp baklanın üzerine serpiyoruz. Hepimizin bildiği gibi zeytinyağlı yemekler soğuk tüketilen yemekler arasında yer olmaktadır. Zeytinyağlı baklada bu geleneği bozmayıp soğuk tüketilmektedir. Hazırladığımız baklayı sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis yapabilirsiniz. Denemenizi şiddetle tavsiye eder ve umarım. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Siyah Zeytin Nasıl Kurulur https://www.zeytinyagli.gen.tr/siyah-zeytin-nasil-kurulur.html Wed, 14 Nov 2018 18:29:41 +0000 Siyah zeytin nasıl kurulur, Her sabah kahvaltı masamızı süsleyen onsuz olmaz dediğimiz bir besindir zeytin. Bir çoğumuz yeşil zeytin sevse de zeytin çeşitleri arasında en fazla siyah zeytin tüketilmektedir. Zengin yoksul hemen he Siyah zeytin nasıl kurulur, Her sabah kahvaltı masamızı süsleyen onsuz olmaz dediğimiz bir besindir zeytin. Bir çoğumuz yeşil zeytin sevse de zeytin çeşitleri arasında en fazla siyah zeytin tüketilmektedir. Zengin yoksul hemen hemen herkesin kahvaltı sofralarında bir kase zeytin mutlaka bulunmaktadır. Herkesin sevdiği ve neredeyse her gün tükettiği siyah zeytini hazırlamak ta oldukça kolaydır. Yeşil zeytin hazırlarken bir çok aşamadan geçerken siyah zeytin çok zahmetsiz ve pratiktir. Dilerseniz marketlerde nasıl hazırlandığından emin olmadığımız zeytinleri almaktansa sizde evde siyah zeytin kurabilirsiniz. Bunun için sonbaharda semt pazarlarını iyi takip edip yeni toplanmış zeytinlerden almak gerekir. Taze toplanmış zeytinin süresi özellikle siyahlaşmış zeytinlerin süresi çabuk geçtiğinden son baharda gözü açık davranmamız gerekir. Siyah zeytin kurmak için tek yapmamız gereken pazarda zeytin seçerken ezik olmayanları sap kısımlarında küf olmayanları ve taze toplanan zeytinleri seçmeye özen göstermeliyiz. Bir çoğumuzun gıda sektöründe dönen bir takım dolaplar hakkında duyumları vardır. Özellikle siyah zeytinlerin boyandığına dair bir çok iddia dolaşmaktadır ortalıkta. Bu nedenle ben evde zeytinlerimi kendim kurmayı tercih ediyorum ve siyah zeytin nasıl kurulur tarifini sizlerle paylaşıyorum. Denerken aklınıza takılan hiç bir konu olmasın %100 olumlu sonuç alacaksınız. Defalarca denenmiş bir tariftir. 

  Siyah zeytin kurmak için gerekli malzemeler
  • 2 kilo taze toplanmış siyah zeytin,
  • 3 çay bardağı iri salamura tuz.
  • Ayrıca. 2 adet limon veya 1 yemek kaşığı limon tuzu,
  • 1 su bardağı hakiki zeytinyağı,
  Hazırlanışı

  Öncelikle daha önce de bahsettiğim gibi zeytinleri alırken en parlağını ve en tazesini seçmeliyiz. Zeytinler tuzlanacak ve bir kaç aşamada yıkanacağı için kurmadan önce yıkamanıza gerek yok fakat içiniz rahat etmeyecekse yıkayın fakat iyice kurutmanız gerekir. İyice kuruttuğumuz iki kilo zeytini 3 kiloluk cam kavanoza koyuyoruz kavanozun üst kısmında bir miktar boşluk olmasına özen gösterin. Daha sonra iri salamura tuzunu da kavanoza koyup kavanozun ağzını kapatıyoruz ve tuzun en alttaki zeytinlere dahi ulaşması için çalkalıyoruz. Daha sonra gün içerisinde bir kaç defa bu çalkalama işlemini tekrarlıyoruz. Her aklımıza geldiğinde çalkalıyoruz ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediyoruz. Kavanozun dibinde zeytinlerden sızan acı su olacaktır bu suyu arada bir süzmeniz de fayda var böylelikle kavanozun havasını da almış olursunuz. Bu işleme yaklaşık 20 gün veya 1 ay devam ediyoruz. 

  Siyah Zeytin Nasıl Kurulur
  Daha sonra zeytinleri kavanozdan çıkartıp yıkıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Daha sonra aralarına halka halka dilimlenen limonları dizerek zeytinleri cam kavanoza dolduruyoruz. Dilersek limon yerine limon tuzu da kullana biliriz. Son olarak da bir bardak hakiki zeytin yağını ekleyip kavanozun ağzını kapatıyoruz. Hazırladığımız zeytinleri ters düz edip zeytinyağının her yere ulaşmasını sağlıyoruz. Zeytini buzdolabında muhafaza etmenizde fayda var. Dilerseniz yağlama işlemini tüketeceğiniz zaman yapabilirsiniz. Tuz içerisinde bekleyen zeytin uzun süre bozulmaz. Dilerseniz bir litrelik küçük kavanozlarda siyah zeytin tuzlayıp tükettikçe yenisini yağlayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Siyah Zeytin https://www.zeytinyagli.gen.tr/siyah-zeytin.html Wed, 14 Nov 2018 20:58:02 +0000 Siyah zeytin, Zeytingiller familyasına ait olan ve Akdeniz iklimine özgü, yaklaşık 10 metre uzayabilen bir ağacın meyvesidir. Zeytin önce yeşil daha sonra siyaha dönüşür. A, C, E vitaminlerinin yanı sıra kolor, kals Siyah zeytin, Zeytingiller familyasına ait olan ve Akdeniz iklimine özgü, yaklaşık 10 metre uzayabilen bir ağacın meyvesidir. Zeytin önce yeşil daha sonra siyaha dönüşür. A, C, E vitaminlerinin yanı sıra kolor, kalsiyum, protein ve kükürt gibi mineraller bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Kahvaltıların yıldızı olan siyah zeytinin sağlık içinde çok faydalıdır.

  Siyah zeytinin faydaları

  • Yapılan araştırmalara göre siyah zeytinin kalp sağlığını koruyucu etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kötü kolesterolü de düşürücü etkiye sahiptir. Kalp ve damar sağlığını korur. Kalpta gelişen ritim bozukluğuna karşı iyi gelir. Vücutta serbest radikaller kolesterolü olumsuz yönde etkiler ve bu olumsuzluk nedeniyle kan damarları zarar görür. Zarar göre kan damarları zamanla kalp krizine neden olabilir. Zeytin antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir ve bu özelliği ile kalp hastalıklarını önler.
  • Siyah zeytin, kilo vermek için tüketilebilir. İçeriğinde bulunan değişik doymamış yağlar vücutta zayıflatıcı etki yaratır. Özellikle karın yağlarını eritmek için tüketilebilir.
  • Siyah zeytin kanseri önleyici etkiye sahiptir. Antioksidan özelliği ile kansere karşı doğal bir koruma sağlar. Aynı zamanda DNA içinde faydalı bir besin maddesidir.
  • Siyah zeytin alerjiye karşı iyi gelir. Yapılan araştırmalarca da bu etkisi kanıtlanmıştır. Genel olarak alerjik tedavilerde zeytinden yararlanılabilir.
  • Siyah zeytin sindirim sistemi sağlığını korur. Özellikle kolon kanserine yakalanma olasılığını azaltır. Ülser ve gastrit tedavisi için zeytinden alternatif olarak yararlanılabilir. Kabızlığa karşı faydalıdır. Bunların yanı sıra hormon sağlığını da korur.
  • Zeytin demir bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur. Demir vücut için genel anlamda oldukça faydalı bir bileşendir. Saç, tırnak, cilt gibi pek çok alanda demirin önemli fonksiyonları vardır.
  • Siyah zeytin göz sağlığını koruyucu etki yaratır. Gözde retina sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. İçerdiği A vitamini sayesinde katarakt hastalığına yakalanma olasılığını azaltır. Ayrıca ileri yaşlara bağlı gelişebilecek göz hastalıklarını engeller.
  • Siyah zeytinin beyin sağlığı içinde faydaları vardır. Yaşlanmaya bağlı gelişen zihinsel problemlere karşı iyi gelir.
  • Siyah zeytin karaciğer sağlığını korur. Karaciğer ağrılarını keser ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Sarılık için de oldukça faydalıdır.
  • Çocukların gelişimine ciddi anlamda katkı sağlar. Kanda şeker miktarını düşürür ve bağırsak solucanlarının düşmesine yardım eder.

  Siyah ZeytinSiyah zeytin nasıl saklanır

  Zeytin tuzluysa ve tuz tüketimi tercihe dilmiyorsa tuzunu atana kadar suyun içinde bekletilmelidir. Tuzsuz zeytin tüketimi sağlık açısından daha yararlıdır. Tuzu atılan zeytin bir kavanoza doldurulur. Kavanozun dibini hafif geçecek kadar su eklenir. Üzerine 2 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kadar mısır yağı eklenir. Son olarak kavanozun kapağı hava almayacak şekilde kapatılır. Bu şekilde serin bir yerde muhafaza edilebilir. Bu şekilde bekletilen zeytinlerin 10 gün boyunca ters düz edilmesi gerekir. Bu sayede eklenen yağ tüm zeytinlere eşit şekilde dağılır.

  Siyah zeytin için zeytinyağı kullanılmamalıdır. Çünkü zeytinyağı zeytinin yumuşamasına ve çabuk bozulmasına yol açar. Bu nedenle salamura saklanacak zeytin için tercihen mısır yağı ya da Ayçiçek yağı kullanılmalıdır. Zeytinin küflenmemesi için saklanacak kavanozun plastik olması gerekir. 1 litrelik pet şişelerin içinde saklanabilir.

  ]]>
  Bebeğe Zeytinyağı Sürmek https://www.zeytinyagli.gen.tr/bebege-zeytinyagi-surmek.html Wed, 14 Nov 2018 23:22:06 +0000 Bebeğe zeytinyağı sürmek, Zeytinyağı mutfakta yağ olarak kullanılırken; evde eksik edilmemesi gereken gıdalar arasında yer alır. Zeytinyağı doğal ilaç olarak kullanılırken; cildin mükemmel görünmesini sağlayan ve cildi b Bebeğe zeytinyağı sürmek, Zeytinyağı mutfakta yağ olarak kullanılırken; evde eksik edilmemesi gereken gıdalar arasında yer alır. Zeytinyağı doğal ilaç olarak kullanılırken; cildin mükemmel görünmesini sağlayan ve cildi besleyen, doğal vitaminler içeren bir gıdadır. Zeytinyağı çocukların bakımı üzerinde de mükemmel etkiler yaratır. Özellikle yeni doğan bebeklerin problemlerinin giderilmesini destekler. Yardımcı bir ürün olarak kullanılan zeytinyağı bebek ve çocukların bakımında birçok şekilde kullanılır. Şimdi zeytinyağının bebeklerdeki faydalarından bahsedelim.  
  • Bebeklerin saç diplerinde oluşan kepek gibi yapıların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Halk dilinde konak adı verilen kabuklanma şeklindeki saç dibi rahatsızlığı üzerine uygulanacak zeytinyağı ile bu bölgede bulunan konak adı verilen kepeğin giderilmesine katkı sağlar. Zeytinyağı bebeğinin saç derisine bir miktar sürüldükten sonra yavaş yavaş parmak uçlarıyla uygulanacak masajla bu bölgede bulunan konakların yumuşaması sağlanır. Daha sonra bebeğin ılık suyla banyo yaptırılması esnasında kafa bölgesinde bulunan konakların giderilmesine katkı sağlamış olunur. Bebeğin kafa bölgesindeki konakların giderilmesini sağlar iken saç derisinin zeytinyağını emmesi ile beraber saçlara dolgunluk kazandırır.
  • Zeytinyağı bebeğin başlarına alacağı darbeler ile beraber bu darbelerin bulunduğu bölgeye zeytinyağı sürüldüğü zaman; bölgenin hem yumuşaması sağlanır, hem de ağrı gibi oluşumların giderilmesine katkı sağlar. Bebeğin herhangi bir bölgesinde bulunan yaranın üzerine uygulanacak zeytinyağı sayesinde yaraların tedavi edilmesi hızlanır.
  • Ayrıca zeytinyağı soğuk algınlığı gibi problemlerde oldukça yardımcı bir etken olarak kullanılır. Soğuk algınlığı  olduğu zaman bebeğin burun ve etrafına zeytinyağı uygulandığı zaman, bu bölgede bulunan tahrişlerin giderilmesine katkı sağlar.
  • Bebeği uygulanacak popo kısmındaki zeytinyağı uygulaması sayesinde kaka yapamama gibi durumların giderilmesi sağlanır. Uzun süre kaka yapamayan bebeklerin kaka yapmasını sağlamak için popo bölgesinin  ağız kısmına sürülen zeytin yağı sayesinde popo kısmının ağzı yumuşatılarak kaka yapmasına yardımcı olunması amaçlanır. 
  • Ayrıca zeytinyağı 1 tatlı kaşığı göbek bölgesine sürülerek hafif hafif parmaklar yardımıyla bu bölgenin masaj yapılması ile burada bulunan ağrıların giderilmesi sağlanırken; göbek bölgesini ısıtılması ile karında bulunan gazın çıkmasına destek sağlar. 
  • Bebeğe Zeytinyağı Sürmek
   Bebeklerin poposunda bulunan pişik gibi problemler sonucunda popo kısmında oluşan kızarıklığın giderilmesinde oldukça etken madde olarak kullanılır. Bebeğin temizliği için kullanılan ıslak mendil gibi katkı maddesi içeren ürünler sebebiyle ve bebeğin idrarının bu bölgeyi tahriş etmesi sonucunda bu bölgede bulunan kızarıklıkların giderilmesinde zeytinyağı uygulaması kullanılır. Bebeğin popo bölgesinde bulunan kızarıklığı gidermek için öncelikle ıslak pamuk ile bu bölgenin temizlenmesi sağlanır. Temizlenip kurulandıktan sonra bir tatlı kaşığı zeytinyağı bebeğin popo kısmına sürerek parmak uçlarıyla hafif hafif masaj yapılarak bölgenin zeytinyağı emmesi sağlanır. Daha sonra uygulanan zeytin yağını cildin emmesi ile beraber kısa süre sonra burada bulunan tahriş ve kızarıklığın giderilmesi sağlanır.
  • Bebek ve çocukların ayak veya el bölgelerine batan dikenlerin çıkartılmasında da zeytinyağı mükemmel bir araç olarak kullanılır. Dikenin battığı bölgenin üzerine bir miktar zeytin yağı sürülmesi ile hafif hareketler ettirilmesi sayesinde, belirli bir süre sonrasında dikenin bulunduğu bölgeden kendiliğinden çıkması gözlenir. Böylelikle hem bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanırken; hem de zeytinyağı sayesinde dikenin kolaylıkla çıkartılması sağlanır.
  • Bebekleri bütün vücuduna uygulanacak zeytinyağı sayesinde bebeklerin kemik gelişimine katkı sağlar. 
  • Zeytinyağ bebeklerin mafsal ağrılarına oldukça iyi gelir. Dişleri çıktığı za]]> Zeytinyağı Çeşitleri https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagi-cesitleri.html Thu, 15 Nov 2018 13:10:22 +0000 Zeytinyağı Çeşitleri, Zeytinyağı; Zeytin meyvesi ve bu meyveden elde edilen zeytinyağı, insanlar için asırlar boyunca bir besin ve şifa kaynağı olmuştur. Zeytinyağı, zeytin meyvesinin mekanik yollarla işlenmesiyle elde edilen Zeytinyağı Çeşitleri, Zeytinyağı; Zeytin meyvesi ve bu meyveden elde edilen zeytinyağı, insanlar için asırlar boyunca bir besin ve şifa kaynağı olmuştur. Zeytinyağı, zeytin meyvesinin mekanik yollarla işlenmesiyle elde edilen, bitkisel yağlar içerisinde fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilip tüketilen tek yağdır. Gerek ham maddesinin üretimi sırasında fazlaca el emeğine ihtiyaç duyulması, gerekse danelerin elde ediliş safhasında diğer tohum yağlarına kıyasla ayrıcalıklı bir teknolojiye gereksinim duyulması. Beslenme yönünden gösterdiği üstün vasıflara bağlı olarak doğal halde tüketilebilmesi ve bir meyve suyu olması sebebiyle, daima diğer bitkisel sıvı yağlara kıyasla, hem kalite hem de ekonomik olarak kıymetli bir yağdır.

   Zeytinyağı Çeşitleri
   Zeytinyağı üretiminde kullanılan teknikler pres  ve santrifüj olmak üzere farklı iki teknikle kullanılmaktadır. Pres tekniği kendi içersinde hidrolik ve süper pres olarak ikiye ayrılmaktadır. Kesintisiz olarak süren (kontinü)  sistemlerde iki ve üç fazlı sistemler olarak ikiye ayrılır. Pres sistemlerinden kontinü sistemlere geçişte zeytin işleme maliyetlerinin özellikle de iş gücü maliyetinin düşürülmesi ve zeytin bahçede, depolarda bekleme süresini azaltmak, bunun için de yüksek kapasiteye sahip dekantörler kullanarak, zeytinyağı kalitesini iyileştirmek asıl hedef olmuştur. 

   Ülkemizde 1967 yılında zaruri olarak uygulamaya konmuş ve günümüze kadar birkaç defa tebliğlerle güncellenerek, en son Tarım Bakanlığı tarafından 2010 yılının ortalarında resmi gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Prina Yağı Tebliği ile bugünkü halini almış olan Yemeklik Zeytinyağı Standardında belirtilmiştir.

   Zeytinyağı Çeşitleri; Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe sebep olmayacak bir sıcaklıkta, çeşitli fiziksel ya da mekanik işlemler uygulanarak üretilen ve doğal halde gıda olarak tüketilebilen yağdır. Natürel zeytinyağı, içinde bulundurduğu serbest yağ asitleri oranına ve duyusal, fiziksel ve kimyasal niteliklere göre kendi içinde üç türe ayrılır.

   Natürel sızma zeytinyağı (Extra virgin olive oil); Tam olarak olgunlaşmayan zeytinlerin toplanıp, soğuk sıkım yöntemleri ile sıkılmasından elde edilen bu yağların 100 ml'de asitlik oranı 0,8 mg altındadır. Kusursuz olarak ta nitelendirilen bu yağlarda zeytin meyvesin deki vitamin, koku ve tatlar kaybolmadan bulunur. Bu tür zeytinyağını yemek pişirmekten çok çiğ olarak tüketmek daha uygundur. Balıklarda, haşlanmış sebzelerde, salatalarda doğrudan kullanılabilir.

   Natürel Zeytinyağı (Virgin olive oil); Çeşitli sebeplerle asit oranı sızma zeytinyağına oranla yüksek olan bu yağ çeşidi hafif kusurlu, natürel ya da sadece virgin olarakta adlandırılır. 100 ml'de, asit oranı 0,8-2 mg arasında değişmektedir. Sızmaya göre biraz daha yoğun bir tat içeren bu yağlar katıksız saf yağ olarak ta bilinir.

   Natürel Birinci zeytinyağı (Ordinary virgin olive oil); 100 ml de, serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden 2,0 mg dan az, 3,3 mg dan fazla olmayan yağdır.

   Rafine Zeytinyağı; Natürel halinde gıda olarak tüketilmesi zor olan ham, zeytinyağının, doğal trigliserit yapısında değişikliğe neden olmayan yöntemlerle rafine edilmeleri sonucu elde edilen, arıtılmış yağ veya madde ihtiva etmeyen, her 100 mg'da serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden 3,0 mg dan fazla olmayan yağdır.

   Riviera Zeytinyağı; Natürel zeytinyağı ile rafine zeytinyağının birbirine karıştırılarak elde edilen ve özellikle natürel zeytinyağı ile rafine zeytinyağı arasında değişen ve 100 mg'da, serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden 1,0 mg dan fazla olmayan yağdır.
   ]]>
   Zeytinyağlı Poğaça https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-pogaca.html Thu, 15 Nov 2018 13:32:59 +0000 Zeytinyağlı Poğaça; Poğaça, büyük küçük herkesin sevdiği hamur işlerinden birisidir. Bir çok tarifi bulunmaktadır. Biraz daha hafif bir poğaça yemek isteyenler için, zeytinyağlı poğaça tarifini, sizinle de payla Zeytinyağlı Poğaça; Poğaça, büyük küçük herkesin sevdiği hamur işlerinden birisidir. Bir çok tarifi bulunmaktadır. Biraz daha hafif bir poğaça yemek isteyenler için, zeytinyağlı poğaça tarifini, sizinle de paylaşmak istedim.

   Malzemeler;
   • 3 su bardağı süt
   • 1 su bardağı zeytinyağı
   • 1 paket maya
   • 2 adet yumurta
   • Bir tatlı kaşığı tuz
   • 2-3 adet küp şeker
   • Aldığı kadar un
   İç harcı için malzemeler;
   • Süzme peynir
   • Maydanoz
   • Pulbiber
   Zeytinyağlı Poğaça
   Yapılışı;
   Öncelikle mayalı bir hamur tercih etmemin sebebi, hem daha hafif hemde daha puf bir lezzet elde etmek içindir. Mayalı bir hamur yapacaksak, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de herşeyin ılık bir kıvamda olmasıdır. İlk olarak büyük bir kabın içerisine unu ve tuzu koyuyoruz. Daha sonra bir çay bardağu ılık suya mayayı karıştırıyoruz ve 5-10 dakika bekletiyoruz. Mayayı yaş ve instent maya seçmekte yarar var çünkü; hem hızlı hem de daha puf bir hamur elde ediliyor. Bekletilen mayayı da kaba ekledikten sonra, ılıtılmış sütü ve zeytinyağını ekliyoruz. Hamur ekmek hamuru kıvamında olmalıdıır. Bunun için yoğurmaya başlıyoruz. İstenilen kıvam elde edildikten sonra üzerini bir sofra bezi ile sıkıca kapatıp en az bir saat mayalandırıyoruz. Hamur mayalanırken, iç harcı hazırlıyoruz. Peynir, pulbiber ve kıyılmış maydanozu karıştırıyoruz. Mayalanan hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alarsk, unlayıp büyütüyoruz. Peynir harcını koyduktan sonra yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Bütün hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizdikten sonra, yumurtanın sarısını sürüyoruz. Önceden ısıtılan 180 dereceki fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Daha sonra çayla servis edilebilir. Afiyet olsun.
   ]]>
   Zeytin Turşusu https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-tursusu.html Fri, 16 Nov 2018 05:46:41 +0000 Zeytin turşusu, ham zeytinin içindeki oleuropein maddesinin verdiği acılığı gidermek için turşu yapımında çeşitli yöntemler uygulanır. Zeytinler çizme, kırma veya salamura olarak acısı çıkarılmaya çalışılır. Ze Zeytin turşusu, ham zeytinin içindeki oleuropein maddesinin verdiği acılığı gidermek için turşu yapımında çeşitli yöntemler uygulanır. Zeytinler çizme, kırma veya salamura olarak acısı çıkarılmaya çalışılır. Zeytin turşusu yapılırken siyah zeytin kullanılacaksa salamura, olgunlaşmaya başlayan yeşil zeytin kullanılacaksa kırma yöntemi ve iri yeşil zeytinler kullanılacaksa çizme yöntemi ile tercih edilir. Kırma yöntemi sert bir zemin üzerinde küçük çekiç, tahta tokmak, cam kavanoz veya maden suyu şişesi kullanılarak yeşil zeytinlerin ezilmeden kırılmasıdır. Kırılmış zeytinler çabuk bozulabileceğinden buzdolabında saklanmalı ve kısa bir süre içinde tüketilmelidir.  Çizme yöntemi ise yeşil zeytinlerin bıçak kullanılarak çekirdeğine değmeyecek şekilde iki yerinden çizilmesidir. Zeytinler çizik sayısı arttıkça daha iyi yenilebilir hale gelir. Çizme zeytin kırma zeytine göre daha uzun süre bozulmadan durabildiği için turşularda daha çok tercih edilir. 

   Malzemeler
   • 1,5 kilo iri zeytin
   • 2 litre içme suyu
   • 2 çorba kaşığı kaya tuzu
   • 2 tatlı kaşığı limon tuzu
   • Dal şeklinde kekik
   • 1 adet dilimlenmiş limon
   Zeytin Turşusu
   Hazırlanışı

   İri zeytinler ezik ve çürük olanlardan ayıklanır. Sağlam zeytinler iyice yıkanır. Yıkanan zeytinler çekirdeğine değmeyecek şekilde keskin bir bıçakla veya zeytin çizme aletiyle çizilir. Zeytin çizme aletleri zeytini 3 yerinden çizer. Zeytinlerin çabuk olgunlaşması için bıçak yardımıyla 3-4 çizilebilir. Çizilen zeytinlerin kararmaması için yarısına kadar su dolu olan geniş bir kavanoza koyulur. Çizme işlemi bitince alacağı kadar su ilave edilir ve kavanozun kapağı kapatılır. 

   İlk 1 hafta bidonda gaz oluşacağı için bu gazı almak için her gün kavanozun kapağını açılır kontrol edilir. Zeytinlerin suyu eksilirse su ilave edilebilir. Daha sonra zeytinler güneş görmeyen serin bir yerde kapağı kapalı 1 ay boyunca bekletilir. 1 aylık süre sonunda zeytinlerin suyu değiştirilir ve kavanozun kapağı kapalı 15 gün daha bekletilir. Zeytinler duru su ile yıkanır ve süzülür. Ayrı bir kavanozda bir sıra zeytin üzerine dilimlenmiş ve kekik eklenir. Sırayla aynı işlem tekrarlanır. Salamura suyu bir kabın içinde her 1 litre içme suyu için 1 çorba kaşığı kaya tuzu,1 tatlı kaşığı dövülmüş toz limon tuzu ve zeytinyağı eklenerek hazırlanır. Hazırlanan salamura suyu zeytinlerin üzerine dökülür ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılıp serin bir yerde bekletilir. Yaklaşık 1 hafta sonra hazırlanan zeytin turşusu tüketilmek için hazırdır.

   Afiyet Olsun.
   ]]>
   Zeytinyağlı Mezeler https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytinyagli-mezeler.html Sat, 17 Nov 2018 05:45:50 +0000 Zeytinyağlı mezeler, çok tercih edilen ve severek tüketilen meze türlerinden bazılarıdır. Çok sevilerek tüketildiği için hemen her sofrada bulunur ve sıkça yapılır. Özellikle balıkların yanına özel günlerde sofralarda he Zeytinyağlı mezeler, çok tercih edilen ve severek tüketilen meze türlerinden bazılarıdır. Çok sevilerek tüketildiği için hemen her sofrada bulunur ve sıkça yapılır. Özellikle balıkların yanına özel günlerde sofralarda hep yerini alır. Hem sağlıklı hem pratik hem de lezzetli meze türlerindendir. Kolay ve lezzetli olması sofralarda sıklıkla kendisine yer bulmasına yardımcı oluyor. Çok sevilen zeytinyağlı meze tariflerine bakalım.

   Zeytinyağlı brokoli mezesi için gerekli malzemeler 
   • 1 adet brokoli
   • 3 adet havuç 
   • 1 çay bardağı zeytinyağı
   • 2-3 yemek kaşığı nar ekşisi
   • 4 diş sarımsak
   • 1 tatlı kaşığı tuz
   • 2 adet kırmızı biber
   Zeytinyağlı brokoli mezesi yapılışı, brokoli parçalara ayrılır ve yıkanır. Yıkanan brokoliler bir tencereye alınır. Aynı tencereye havuçlar yıkanır ve halka halka doğranır. Üzerini geçene kadar su konulur ve ocağa alınıp pişmeye bırakılır. Havuçlar yumuşatıncaya kadar pişirilir. Havuçlar yumuşayınca brokoli ve havuç suları süzülür ve soğumaya bırakılır. Onlar soğurken sarımsaklar soyulur ve tuzla birlikte sarımsak döveceğinde iyice ezilir. Sarımsaklar bir kaseye alınır. Üzerine zeytinyağı ve nar ekşisi ilave edilir. İyice karıştırılır. Damak tadına göre ekşi miktarı arttırılır ya da azaltılabilir. Brokoli ve havuç servis tabağına alınır ve üzerine zeytinyağlı bu sos dökülür. Ardından iki adet kırmızı biber ister julyen doğranarak ister küçük küpler halinde doğranarak brokoli üzerine ilave edilir. Biberleri bu şekilde çiğ kullanabildiğiniz gibi kızartarak da kullanabilirsiniz. Kırmızı biberlerde eklenince servis edilir. Afiyet olsun.

   Zeytinyağlı kırmızı biber mezesi yapımı için gerekli malzemeler
   • 1 kilo kırmızı biber
   • 1 tatlı kaşığı tuz
   • 1 Türk kahvesi fincanı zeytinyağı
   • 1 Türk kahvesi fincanı nar ekşisi
   • 1 Demet dereotu
   Zeytinyağlı MezelerZeytinyağlı kırmızı biber mezesi yapılışı, bir kilo kırmızı biber yıkanır ve kurulanır. Kurulanan biberlere bıçak ile küçük birer çizik atılır ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. İki yüz derece de otuz dakika kadar pişirilir. Ardından fırından alınır ve kabukları soyulur. Soyulan biberler küçük küçük doğranır ve servis tabağına alınır. Bir kaseye zeytinyağı, tuz ve nar ekşisi alınarak karıştırılır. Servis tabağındaki kırmızı biberlerin üzerine dökülür. Ardından bir demet dereotu yıkanır ve ince ince doğranır, biberlerin üzerine serpiştirilir. Ardından servis edilir. Afiyet olsun.

   Zeytinyağlı havuç mezesi yapımı için gerekli malzemeler
   • 1 kilo havuç
   • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
   • 1 tatlı kaşığı tuz 
   • 1 limon
   • 1/2 Demet maydanoz
   Zeytinyağlı havuç mezesi yapılışı, ilk olarak havuçlar yıkanır ve soyulur. Rendenin büyük kısmında iri bir şekilde rendelenir. Rendelenen havuçlar bir tavaya alınır ve üzerine zeytinyağı ilave edilerek sotelenir. Sotelenen havuçlar derin bir kaba alınır. Üzerine bir demet maydanoz yıkanıp ince ince doğranır tuzu atılır ve karıştırılır. Servis tabağına alınır ve üzerine bir limon sıkılır. Servis edilir. Afiyet olsun.
   ]]>
   Zeytin Dalı https://www.zeytinyagli.gen.tr/zeytin-dali.html Sat, 17 Nov 2018 08:19:01 +0000 Zeytin dalı, antik Yunan geleneklerinden gelen, aynı zamanda batı kültüründe barışı ve zaferi simgeleyen bir semboldür. Eski ahite göre zeytin, bolluğun ve refahın sembolüdür. Yalnız eski ahit değil, tüm kuts Zeytin dalı, antik Yunan geleneklerinden gelen, aynı zamanda batı kültüründe barışı ve zaferi simgeleyen bir semboldür. Eski ahite göre zeytin, bolluğun ve refahın sembolüdür. Yalnız eski ahit değil, tüm kutsal kitaplarda zeytin ağacı adaletin, kutsallığın, gururun, bolluğun, sağlığın, aklın,  zaferin, refahın, arınmanın ve yeniden doğuşun, bilgeliğin kısacası insanlık için en önemli değer ve erdemlerin sembolüdür.

   Zeytin ile ilgili en bilinen mitolojik hikaye  Parthenon alınlığında bulunan kabartmalarda resmedilmiştir. Hikayeye göre, Atina şehrinin tanrısı bir zeytin dalı sayesinde belirlenir.

   M.Ö. on yedinci yüzyılda Atina’yı hangi tanrının koruyacağı tartışması gündeme gelince, Zeus, tanrılar meclisini toplar. Alınan karara göre, bu yeni kente en kıymetli armağanı veren tanrı veya tanrıça, yarışmayı kazanıp Atina’nın koruyucu tanrısı olacaktır. Yarışı kazanmaya kararlı olan deniz tanrısı Poseidon, denizden yapılan savaşlarda çok işe yarayacak bir at yaratır ve meclisin dikkatine sunar. Bu deniz atı, güçlü görünümüyle ve neredeyse rüzgar kadar hızlı koşabilmesiyle gerçekten göz kamaştırır. Sanat, akıl ve bilim tanrıçası Athena’nın hediyesi ise bir zeytin dalıdır. Bu ağaç büyüyüp yüz yıllarca yaşayacak, ağacın meyvesinden lezzetli yemekler hazırlanmasına yardımcı olacak sağlıklı bir sıvı elde edilecektir. Bu sıvı yaraları iyileştirecek, sıcak havalarda ağacının gölgesiyle insanları kucaklayacak, geceleri aydınlık saçacak, odunuylada insanları ısıtacaktır. Yarışın galibi Athena seçilir. Ağaç Akropolis’e dikilir. Sonrasında barışın sembolü zeytin ağacı, bereketin ve yerleşik kültürün de temsilcisi olmuştur.  Sonraki zamanlarda Antik Olimpiyat Oyunlarında birinciler zeytin dalı ile ödüllendirilirdi.

   Zeytin Dalı

   Zeytin dalının barışın bir sembolü olarak kullanılması ise M.Ö. beşinci yüzyıla uzanır. Yunan oyun yazarı Aristophanes'in Barış ( Irini ) isimli eserinde, tüm tanrıçaların en yücesi olan barış tanrıçası Irini'ye göre zeytinin oldukça kıymetli olduğu belirtilir. Benzer şekilde zeytin dalı, Roma imparatorluğu dönemindeki madeni paralara vurulan damgalarda Irini'nin niteliklerinden biri olarak yer almıştır.

   İlk olarak Yunanistan'ın Santorini adası'nda ortaya çıktığı sanılmaktadır. Zeytin ağacı güneyde  Mısır üzerinden Kuzey Afrika'ya, kuzeyde Anadolu üzerinden Yunanistan, İtalya ve İspanya'ya yayılmıştır. On altıncı yüzyılda Latin Amerika  ve Kuzey Amerika ile birlikte Çin'e ve Japonya'ya ulaşmıştır.  Gerek günlük yaşamdaki yeri bakımından, gerekse mitolojideki yeri bakımından Akdeniz kadar uzanan hiç bir coğrafyada zeytinin tarihi izlerini takip edebilmek söz konusu değildir.

   Kur'an-ı Kerim'de de zeytinden söz edilir. Kur’an da zeytin ağacının Sina dağından geldiği, meyvelerinden yağ elde edildiği ve bu yağın yemeklere lezzet vermek için kullanıldığı yazılıdır. 

   ]]>